reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Która opcja urlopu macierzyńskiego ?

andzii21

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Październik 2017
Postów
353
Drogie Panie zarabiam najniższą krajową, która brutto wynosi 2100zl, a na rękę 1530zl. Zastanawiam się czy oplaca mi sie brać przez caly rok 80%. Czy któraś z Was również jest w takiej sytuacji?
Dodam, że urlop macierzyński bedzie wypłacał mi pracodawca.
Nie wiem czy dobrze liczyłam ale biorąc cały rok po 80% będę stratna okolo 500zl.
No i nie wiem czy lepiej dostawać pół roku po 1530zl a pozniej kolejne pół roku po 1000zl (bo podobno zus wyrownuje do 1000zl) czy od razu przez caly rok po 1224 zl?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
Ja też z tego skorzystałam, bardziej się opłaca wybrać 100% i 60%. Chyba że zarobki są takie że 60% i tak wyniesie powyżej 1000zł. Jeśli nie to kilkaset zł się zyska
reklama
To nie wiem jak to możliwe, moze jakieś premie czy coś, bo u mnie tego nie ma :) A jak bylam na l4 w ciąży i ZUS zabral mi jeszcze od tego 18% to malutko zostawało :(
Na l4 w ciazy dostajesz 100% pensji, powinnas dostawac na konto nawet ciut wiecej niz normalnej pensji, bo na chorobowym jestes tez w weekendy i za nie tez placa. Nie wiem dlaczego zostawalo Ci "malutko". Moze Twoj przypadek jest jakis wyjatkowy, nie wiem, moze masz jakies dziwne okolicznosci albo umowe ze zus podatek od tego jeszcze ciagnie.
 
Dokładnie nie spotkałam się z tym żeby zus od wypłaty na l4 w ciąży pobierał podatek [emoji50][emoji46] powinnaś dostawać 100%. Ktoś się wypowie na ten temat ?
Tez chetnie sie dowiem.. Może coś pokrecili. Ale bylam dwa razy o to pytać w ZUS-ie i za kazdym razem mówiono mi ze tak jest dobrze i że te wyplaty mi sie nie zgadzaja bo nie odejmowalam tych 18%. No dla mnie to głupota bo w koncu l4 jest platne 100% w ciąży więc po co ta bujda, niech mówią ze jest platne 82%..
 
Do mnie ostatnio zadzwoniła kierowniczka i mówiła,że jak narazie dobrze jest wybrać 100% potem 60%,bo to lepiej wychodzi,bo i tak muszą do tysiąca wyrównać.Mówiła,że ZUS tego nie powie,bo to im nie na ęke.Koleżanka z pracy właśnie tak zrobiła I miałam jak kierowniczka powiedziała.
 
reklama
Ja też z tego skorzystałam, bardziej się opłaca wybrać 100% i 60%. Chyba że zarobki są takie że 60% i tak wyniesie powyżej 1000zł. Jeśli nie to kilkaset zł się zyska
 
Rozwiązanie
Do góry