reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kuchenne szaleństwa Wrześniówek - pomysły i inspiracje :)

reklama
Zaczynam. :)

Mój przepis na sajgonki w wersji klasycznej:
papier ryżowy (20-25 placków)
makaron sojowy - objętościowo (po zaparzeniu) tyle co mięsa
300 g mięsa mielonego
grzyby mun 6 szt
(opcjonalnie) trochę poszatkowanej kapusty (może być pekinka)
2 marchewki
mała cebula
sos rybny
½ łyżeczki białego pieprzu
sos sojowy
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki cukru
3 ząbki czosnku
olej do smażenia

Marchewkę, cebulę ścieramy na tarce. Grzyby mun zalewamy wrzątkiem. Gdy zmiękną, kroimy w paseczki. Makaron także zalewamy wrzątkiem, gdy się spulchni, tniemy go na mniejsze kawałki. Podsmażamy czosnek z mięsem na patelni. Dodajemy pozostałe warzywa i makaron - podsmażamy aż wszystko zmięknie i się przegryzie. Zdejmujemy z palnika. Doprawiamy solą, cukrem, białym pieprzem i sosami (ja daję zwykle więcej białego pieprzu).

Dokłaaadnie mieszamy i jak masa przestygnie, możemy zawijać. Zawijamy w zasadzie jak gołąbki, im ciaśniej tym lepiej. Niektórzy smarują końcówkę rozmąconym jajkiem, żeby się nie odklejała.

Smażymy... tradycyjnie smaży się na głębokim oleju, ale ja staram się tego nie robić. Ale na płytkim smaży się wolniej, trzeba kilka razy obracać i jest dłużej. ;-)

Nước chấm - sos
Osobno dla większości ludzi niejadalny, z sajgonkami współgra idealnie. Nie wyobrażam sobie sajgonek bez niego!
Zwykle robię wg tego przepisu zmniejszając objętość składników o połowę.

125 g cukru pudru (jak zalejemy wrzątkiem i szybko wymieszamy, może być zwykły)
1 szklanka gorącej wody
½ szklanki sosu rybnego
1 łyżka octu ryżowego
75 ml soku z limonki
2-4 drobno posiekane papryczki chili
3-5 drobno posiekanych ząbków czosnku

Cukier + woda + wszystkie inne składniki, wymieszać. Można do 7 dni przechowywać w lodówce. Dobrze zrobić przynajmniej godzinę przed podaniem, żeby się przegryzł.

Do tego ryż, surówka ze świeżej kapusty i voila pyszny obiadek!
 
Skrzydła w miodzie

1 i 1/2 kg skrzydelek
2-3 ząbki czosnku
4 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka imbiru
4 łyżki miodu
1 łyżeczka papryki ostrej

Skrzydełka umyć i odciąć końce obsmazyc na złoto i wrzucić do garnka ( bez tłuszczu) Czosnek. pokroić na plasterki i wrzucić do mięsa. Wszystko zalać woda tak żeby przykryla skrzydła. Do tłuszczu z obsmazania mięsa dodać miód. Lekko podgrzać do momentu połączenia, dodać do mięsa. Dodać resztę przypraw. Trzymać na gazie ok 60 min. Spróbować sos, jeśli za mało słodki można dołożyć miodu podczas gotowania. Najlepiej smakuje na drugi dzień kiedy mięso nasiąknie sosem.
 
To i ja coś napiszę - przyda się tym co nie mają wstrętu do deserów :D

Deser z gruszek z suszonymi owocami

Składniki:
1 kg gruszek twardych
2 łyżki soku z cytryny
20 dag cukru żelującego (ja używam 3:1)
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
5 dag rodzynek
2,5 dag pistacji (nie są konieczne, same rodzynki też są ok)
6 orzechów włoskich
dla chętnych listki mięty do dekoracji

Gruszki obrać i przekroić wzdłuż na 8 części, usunąć pestki ;).
Przełożyć na patelnię z sokiem z cytryny, cukrem, imbirem i cynamonem (ja najpierw wsypuję cukier na rozgrzaną patelnię, dolewam soku z cytryny i przyprawy, wtedy to się ładnie rozpuszcza i łączy i wtedy dodaje gruszki). Postawić na dość intensywnym ogniu, aż zacznie wrzeć, wtedy zmniejszyć ogień i gotować ok 10 min, często mieszając, aż owoce będą miękkie. Dodać rodzynki i wymieszać. Pistacje i orzechy zmielić i dodać do gruszek. Podawać można letnie lub zimne (ja wolę letnie). Można podawać z gałką lodów waniliowych, ale nie koniecznie. Pycha!!

Smacznego!
 
Pizza na ciescie cienkim drozdzowym

40 dag mąki
4 dag drożdży
4 łyżki oleju
1 szklanka mleka
trochę cukru
szczypte soli

Ja robie w misce do ciast drożdżowych z tuperware i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Zero zagniatania :)
Myśle że w zwykłaej misce też będzie ok.

Rozpuszczam drożdze w ciepłym mleku z odrobiną cukru i mąki. Jak podrosną dodaje reszte składników. mieszam łyżką w misce.
Jak ciasto jest zbite to dodaje ciepłej wody tak żeby z trudem ale dało się pomieszać. Jest klejące. Przykrywam i czekam do wyrośniecia. Od czasu do czasu odpowietrzam wbijając palce w wyrośnięte ciasto.
Po wyrośnieciu wykładam na natłuszczoną brytfnne. Trzeba wylać z miski i sobie wysmarowac rece olejem żeby ciasto się nie przyklejało i rozklepuje na wilelkość brytfanki.
 
Polędwiczki słodko - kwaśne (porcja na 4 osoby)

Polędwiczka wieprzowa (2 szt.)
1-2 papryki czerwone
2 marchewki
3 ząbki czosnku
2 cebule szalotki
Kawałek imbiru (taki 5 cm)
Biała cześć pora (taki kawałek ok.10 cm)
Mąka ziemniaczana
Sól, pieprz
Sos słodko - pikantny (np. Tao tao)
Na sos:
1 duża cytryna
4 łyżki cukru
2,5 łyżki wody
Ok. 4 łyżki sosu sojowego

Polędwiczki pokroić oprószyć solą i pieprzem, otoczyć w mące ziemniaczanej. Usmażyć (ja smaże na oleju kokosowym).
Wyciągnąć mięso, wrzucić pokrojone paprykę, cebulę (taka większą kostke), czosnek (w plasterki), marchew (w slupki), por (w cienkie polplastry), imbir (zetrzeć na tarce na drobnych oczkach). Usmażyć na dużym ogniu tak żeby nie straciły na chrupkosci, dodać do tego mięso, podsmażyć całość.
W misce wymieszać sok z cytryny z wodą, cukrem i sosem sojowym. Zalać warzywa z mięsem, dodać dwie duże łyżki sosu słodko pikantnege. Dusić niecałe 10 minut. Podawać z ryżem, posypane szczypiorkiem.
 
Gotowe danie:
 

Załączniki

  • 1456238527560.jpg
    1456238527560.jpg
    55,6 KB · Wyświetleń: 267
reklama
Dajcie znać czy czytelny jak nie to przepisze
Zamiast alkoholu dałam szklankę śmietanki
No i nadzienie wymieniam ;)
 

Załączniki

  • 1456678883822.jpg
    1456678883822.jpg
    58,1 KB · Wyświetleń: 273
Do góry