reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kulinaria

reklama
[FONT=&quot]Szarlotka budyniowa[/FONT]
[FONT=&quot]Składniki:[/FONT]
[FONT=&quot]3 szklanki mąki[/FONT]
[FONT=&quot]Jajko[/FONT]
[FONT=&quot]2 żółtka[/FONT]
[FONT=&quot]Kostka masła[/FONT]
[FONT=&quot]2 łyżki śmietany (może być jogurt naturalny gęsty np. grecki)[/FONT]
[FONT=&quot]¾ szklanki cukru (może być cukier puder)[/FONT]
[FONT=&quot]Łyżeczka proszku do pieczenia[/FONT]

[FONT=&quot]Nadzienie:[/FONT]
[FONT=&quot]2 op. Budyniu waniliowego[/FONT]
[FONT=&quot]Mleko[/FONT]
[FONT=&quot]Kilogram jabłek[/FONT]

[FONT=&quot]Z mąki, masła, żółtek, jajka, cukru, śmietany i proszku zagnieść ciasto. Połowę schłodzić, drugą rozwałkować i na wałku przenieść na tortownicę(tak aby powstał koszyczek zakrywający dno i boki). Budynie ugotować na mleku. Obrane jabłka pokroić na ćwiartki i ułożyć na cieście i zalać budyniem. Wierzch posypać starym ciastem i piec szarlotkę ok. 45 w 200 st.[/FONT]
[FONT=&quot]Po wyjęciu odczekać aby budyń dobrze zastygł. [/FONT]
 
[FONT=&quot]Królewskie biszkoptowe[/FONT]

Składniki:
(na tortownicę 25cm)
8 białek
8 żółtek
¾ szklanki cukru
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki oleju
Tłuszcz do wysmarowania formy

Nadzienie:
1,5 kg jabłek
2 łyżki masła
Op. Galaretki brzoskwiniowej (może być cytrynowa)
Do udekorowania bita śmietana ale nie musi być

Białka ubić na sztywno, dosypać cukier. Jeszcze chwilę ubijać. Dodać żółtka, olej i delikatnie wymieszać z mąką i proszkiem do pieczenia. Wylać ciasto do tortownicy posmarowanej tłuszczem. Piec w temp. 180 st. ok 45 minut. Wyjąc z piekarnika i ostudzić.
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami i podsmażyć na maśle. Do gorących owoców wsypać galaretkę i mieszać do rozpuszczenia. Odstawić aby masa wystygła.
Biszkopt przeciąć wzdłuż na dwa placki i przełożyć masą. Wierch udekorować bitą śmietaną.
Robiłam bez bitej śmietany i też wyszło pyszne:biggrin2:
 
coś co mi ostatnio bardzo podeszło

ZUPA POROWA

składniki:
tacka porów
kilka pieczarek
0,5 kg mięsa mielonego
bulion wołowy
2-3 serki topione najlepiej gouda

robimy bulion wołowy na średni garnek. Podsmażamy mięso mielone, dodajemy do garnka z bulionem. Smażymy pieczarki w plasterkach i tak samo siup do garnka. Wszystko niech się trochę podgotuje. Dodajemy pokrojone pory i chwilkę gotujemy bo szybko robią się mięciutkie. Na koniec dodajemy 2-3 serki topione i rozpuszczamy. Gotowe

zupa suuuuper smaczna i baaaardzo szybka. I przede wszystkim zupełnie nowy oryginalny smak:tak: robienie jej zajmuje 20 minut:happy:
 
a ja wczoraj i dziś wypróbowałam nowe przepisy na zapiekanke makaronową i zupe gulaszową... i wyszło... pyszne...:-p
 
CIASTO 3 BIT

Składniki:
7 paczek herbatników (7x10 dag)

1 puszka skondensowanego słodzonego mleka
½ litra mleka
2 budynie waniliowe
10 dag masła
200 ml śmietany 30%
1 opakowanie bitej śmietany w proszku “Śnieżka”
gorzka czekolada /wiórki czekoladowe


Prostokątną formę o wymiarach 25 na 36 cm wyłożyć herbatnikami.
Puszkę mleka włożyć do garnka zalać zimną wodą i gotować 2 godziny. Podczas gotowania do garnka z puszką należy dolewać wodę, tak aby puszka przez całe 2 godziny gotowania była zakryta wodą. Po około 15 minutach otworzyć puszkę i karmel wylać na warstwę herbatników. Następnie na karmel wyłożyć kolejną warstwę herbatników. Lekko docisnąć.
1 ½ mleka szklanki zagotować. W pozostałym mleku rozmieszać budynie waniliowe, i całość wlać do gotującego się mleka. Chwilkę pogotować, i do gorącego budyniu dodać masło i wymieszać łyżką. Gorącą masę wyłożyć na herbatniki, a na nią wyłożyć ostatnią już warstwę herbatników.
Do schłodzonej śmietany wsypać bitą śmietanę w proszku i razem ubijać. Ubitą śmietanę wyłożyć na warstwę herbatników. Wierzch ciasta posypać wiórkami czekoladowymi bądź startą czekoladą.
Schłodzić w lodówce. Ciasto najlepsze jest na drugi dzień.
Smacznego.
 
Ostatnia edycja:
Ja robiłam na chrzciny te dwie sałatki i były bardzo dobre (oczywiście i tak królowała tradycyjna warzywna ;) )

Sałatka z gyrosem:

stąd: Sałatka Gyros - Sałatki - Moja książka kucharska - bloog.pl

Składniki:

- średnia kapusta pekinska
- 1 podwójna pierś z kurczaka
- 5 ogórków korniszonów ( z octu)
- 3 cebule
- puszka kukurydzy
- kilka łyżek majonezu
- ketchup
- przyprawa Gyros lub Kebab
[FONT=book antiqua,palatino] - vegeta, sól
[/FONT]
[FONT=book antiqua,palatino] - 2 ząbki czosnku [/FONT]

Wykonanie:

Pierś z kurczaka pociąć w większą kostkę, posypać odrobiną przyprawy do gyrosa i usmażyć na niewielkiej ilości oleju.
Kapustę pekinską pociąć w paski, posypać vegetą i pozostawić na boku ,aby kapusta puściła sok.
Ogórka i cebulę pokroić w kosteczkę, kukurydzę odcedzić z wody.
Majonez wymieszać z ketchupem i z dwoma ząbkami czosnku.


Do półmiska na dno układamy warstwami:

-usmażone mięso
-cebulę w kostkę ( możemy ją lekko posolić)
-ogórka w kostkę
- kukurydzę
-sos z majonezu, ketchupu i czosnku wyciśnietego przez praskę
-odcedzoną z wody kapustę pekinską ( podstany sok z kapusty wylewamy).

Tak przygotowaną sałatkę , na kilka godzin przed podaniem schładzamy w lodówce.



Tylko robiłam ją bez cebuli bo teściowa nie może, ale i tak wyszła dobra :)


Sałatka porowa:
-dwa duże pory
-seler konserwowy dobrze osączony
-ananas z puszki
-2 duże jabłka
-20dag szynki
-5 jajek ugotowanych
-3 sosy sałatkowe Knorr
-ok. 3-4 łyżek majonezu
Co trzeba, pokroić w kostkę, pory lekko sparzyć, przekroić na pół i poszatkować, wszystko wymieszać, nie trzeba doprawiać :-) Przepis dostałam od jednej Opolanki :-) jest bardzo dobra :)
 
Ostatnia edycja:
[FONT=&quot]Pieczone jabłka w cieście serowym[/FONT]
[FONT=&quot]Składniki:[/FONT]
[FONT=&quot]Kostka masła[/FONT]
[FONT=&quot]30 dag waniliowego serka waniliowego[/FONT]
[FONT=&quot]4 szklanki mąki[/FONT]
[FONT=&quot]2 łyżeczki proszku do pieczenia[/FONT]
[FONT=&quot]2 łyżeczki cukru waniliowego[/FONT]
[FONT=&quot]6-7 jabłek[/FONT]
[FONT=&quot]Żurawina albo rodzynki[/FONT]

[FONT=&quot]Z masła, serka, mąki, cukru waniliowego i proszku do pieczenia zagnieść ciasto. Podzielić na dwie części i rozwałkować na wielkość blaszki do pieczenia(może się troszkę rozwarstwiać przy wałkowaniu). [/FONT]
[FONT=&quot]Jabłka obrać, przekroić na połówki, wydrążyć gniazda nasienne. W wydrążenia włożyć żurawinę. Blaszkę wyłożyć ciastem. Na nim układać jabłka wydrążonymi częściami do spodu. Przykryć drugą częścią ciasta. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na złoty kolor- w piekarniku z termo obiegiem 20-30 minut.[/FONT]​
 
reklama
Kurczaczki, od czasu do czasu tu zagladam w nadzieji, że coś nowego znajdę. Coś, czego nie znam... I wiecie co? ZNAM WSZYSTKO!!!!! Oprócz zupy catedry :)
 
Do góry