reklama

Kulinarne cycatki

Temat na forum 'Dzieci urodzone w czerwcu 2009' rozpoczęty przez KluseczkaS, 1 Lipiec 2009.

1. KluseczkaS

KluseczkaS Czerwcowa mama 2009

Mam adzieje ze moderatorki mnie nie zgnoja za ten watek ale brak mi inspiracji w kuchni. Tak staram sie uwazac na to co polykam, ze ciagle jem to samo i juz mnie obrzydzenie bierze na mysl o gotowanym kurczaku czy marchewce. Chcialabym poprosic abysmy tutaj umieszczaly pomysly na zdrowe obiadki ktore nie zaszkodza cycowym dzieciakom a momom umila troche zycie:tak: Wiem ze czesc z was nie ma diety ale jest i czesc doswiadczona ktora sie do niej stosuje. Piszcie kochane co by wasza kolezanka Kluseczka sie nie pochorowala czy anemii dostala. PLEASE!!!

2. kalina_malina

kalina_malina Fanka BB :)

Nooo, to ja chętnie zamienię golonkę na coś bardziej pro-dzieciowego :-p

3. reklama
  4. Ewunia22

Ewunia22 VI 2008 VI 2009

Dieta powinna być urozmaicona nie należy eliminować dużej liczby składników
    4-5 posiłków dziennie + ewentualnie jeden w nocy
    Powinny przeważać potrawy lekkostrawne - gotowane w wodzie, na parze, pieczone ale również i smażone! (w przypadku gdy jemy jakiś ciężko strawny posiłek radzono zwrócić uwagę na pozostałe posiłki żeby były możliwie lekkostrawne)
    powinno się unikać pojadania pomiędzy posiłkami rzeczy typu deser z kremem
    unikać w nadmiarze tłustego mięsa, tłustych wędlin zawiesistych sosów
    unikać kapustnych i cebuli (nic o brokułach czy kalafiorach nie wspominali)
    należy jeść ryż, kaszę makarony, pieczywo ciemne i jasne (czyli wychodzi na to że wszystko)
    świeże owoce i warzywa, zimą również mrożone... unikanie kupnych suszonych warzyw i owoców jeśli już to domowy susz (unikniemy konserwantów)
    należy spożywać małe ilości soli natomiast zarówno łagodne jak i zdecydowane (patrz ostre) potrawy są ok.
    mleko i jego przetwory ograniczyć do 1l (1kg) dziennie a co również ważnie nie zmuszać się do picia mleka jeśli go nie lubimy!
    nie jemy żywności nieświeżej i niskiej jakości, unikamy konserwantów i sztucznych barwników
    nie służą również mocno kwaśne i niedojrzałe owoce
    Jeśli chodzi o napoje powinno się pić wodę niegazowaną, soki (do 1 litra dziennie) słabą herbatę... jeśli mamy ochotę to napój gazowany też nie zaszkodzi a unikać powinniśmy mocnej czarnej herbaty, alkoholu i kawy... Z tego co wiem pić należy duuuużo tak min. 2l...
    przy kawie było powiedziane jedno - jeśli ją wypijemy to mamy pamiętać, że do pokarmu przeniknie po paru godzinach więc dziecko ją "zje" parę godzin później niż my a będzie po niej pobudzone...

No i była prośba żeby miętę i rumianek traktować jak lekarstwa bo nie są to takie zwyczajne zioła...

Takie wskazówki podaje jeden z portali internetowych, może któraś skorzysta?.....

a to podpowiedź od dziewczyn z BB które urodziły wcześniej... od kwietniówek i majówek :-D
    NAPOJE
    Pij bez obaw:
    – wodę mineralną niegazowaną,
    – słabą herbatę lub bawarkę,
    – herbaty owocowe i ziołowe,
    – kawę bezkofeinową albo słabą, normalną,
    – soki owocowo-warzywne,
    – kompoty,
    – jogurty naturalne, kefiry, maślanki

Unikaj: napojów gazowanych (zawierają dużo cukru a bąbelki w nich zawarte mogą powodować kolki)

MLEKO i PRZETWORY MLECZNE
    Jedz ostrożnie: jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, sery białe (mogą wywoływać reakcje alergiczne)

OWOCE
    Jedz bez obaw:
    – banany,
    – brzoskwinie,
    – jabłka,
    – maliny ,
    – jeżyny,
    – porzeczki,
    – agrest,
    – soki, dżemy, jogurty, galaretki z tych owoców

Uważaj na:
    – truskawki, poziomki, cytrusy (uczulają)
    – gruszki i pestkowce, np. śliwki, morele, czereśnie, wiśnie (niekiedy mogą powodować bóle brzucha i kolki)
    – owoce suszone (konserwowane chemicznie)
    – soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców

WARZYWA
    Jedz bez obaw:
    – ogórki,
    – buraki,
    – marchewkę,
    – ziemniaki,
    – kapustę pekińską
    – kukurydzę,
    – pietruszkę,
    – koperek,
    – soję,
    – szpinak,
    – młodą fasolkę szparagową,
    – dynię,
    – kabaczek,
    – cukinię,
    – wszystkie rodzaje sałat

Uważaj na:
    – cebulę i czosnek - mogą zmieniać smak mleka; cebula powoduje wzdęcia
    – kapusta, kalafior, groch, fasola, brokuły, bób - mają właściwości wzdymające i mogą powodować kolki u dziecka
    – pomidory i seler - zawierają silne alergeny
    – paprykę, chrzan, pory, grzyby

PIECZYWO
    – jedz zwłaszcza ciemne i pełnoziarniste
    Uważaj na: pieczywo z konserwantami

KASZA, RYŻ, MAKARON
    – wybieraj zwłaszcza te pełnoziarniste – jedz kilka razy w tygodniu

JAJKA
    – ugotowane, zarówno na miękko jak i twardo – 2-3 razy w tygodniu

Uważaj na białko – jest bardziej alergogenne niż żółtko

RYBY
    – jedz najlepiej morskie (ugotowane lub pieczone) – dwa razy w tygodniu

Unikaj:
    – surowych ryb, np. sushi
    – konserw rybnych i ryb marynowanych

MIĘSO
    Jedz bez obaw (dwa razy dziennie):
    – mięso białe (drób, mięso z królika)
    – chudą wieprzowinę, jagnięcinę (kilka razy w tygodniu)
    – mięso grillowane lub duszone

Unikaj:
    – tłustych wędlin, mięsa smażonego,
    – cielęciny i wołowiny (jeśli dziecko ma skazę białkową)

SERY
    – jedz ostrożnie, są ciężkostrawne

Uważaj na:
    – sery pleśniowe
    – pikantne sery i twarożki
    – w przypadku skazy białkowej u dziecka wyeliminuj produkty mleczne, ale musisz wtedy pamiętać o przyjmowaniu preparatu wapniowego

TŁUSZCZE
    Używaj bez obaw:
    - masła (tylko i wyłącznie; nie stosuj żadnych substytutów),
    – oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego (najlepiej niskoerukowego)

Unikaj:
    – smalcu i oleju arachidowego

SŁODYCZE
    – możesz jeść w ograniczonych ilościach

Uważaj na: miód, czekoladę, kakao, mak

ORZECHY
    – uważaj zwłaszcza na orzeszki ziemne i pistacjowe; zawierają silne alergeny, mogą wywoływać nawet reakcje wstrząsowe

ALKOHOL
    – wódka i inne wysokoprocentowe alkohole są zabronione
    – możesz sobie pozwolić na kieliszek wina czy małą szklankę piwa od czasu do czasu

PRZYPRAWY i DODATKI
    Przyprawiaj bez obaw:
    – świeżymi ziołami,
    – koperkiem, natką pietruszki, szczypiorkiem,
    – majerankiem,
    – kminkiem,
    – innymi łagodnymi przyprawami ziołowymi

Uważaj na:
    – barwniki, konserwanty, słodziki polepszacze oraz inne sztuczne dodatki do żywności
    – paprykę, pieprz, chilli, musztardę, ocet (mogą powodować bóle brzucha i kolki),
    – majonez,
    – ketchup
    – sól i cukier (w dużych ilościach)

Obserwuj, jak na Twoją dietę reaguje maluch - jeżeli po spożyciu jakiegoś pokarmu zauważysz u niego niepokój, objawy kolki jelitowej lub wysypkę, to pokarmu tego powinnaś unikać dopóki układ pokarmowy malca nie dojrzeje na tyle, aby go tolerować.

Ostatnia edycja: 2 Lipiec 2009
  5. Carmi

Carmi Czerwcowa mama 2009

tzn. ze ta lista jest stworzona ot tak, przez uzytkowniczki bb? Bo troche w niej niejasnosci ;-)
    Jak to w koncu z tymi kefirami, jogurtami i maslankami? Pic bez obaw, czy jesc ostroznie? :-p:cool2:

6. regina_fallangi

regina_fallangi Czerwcowa Mamusia '09

Ja też mam dość gotowanych kurczaków i wędliny drobiowej. Codziennie wprowadzam coś nowego do swojej diety i obserwują córcię. Wiem, że jak do rosołu dodałam kostkę rosołową, żeby nie był taki jałowy (w końcu gotowany bez jarzyn - tylko z marchewką) to ma straszne problemy z brzuszkiem, więc nie dodaję już - trudno, przemęczę się. Też mam obawy przed wprowadzaniem nowych rzeczy ale muszę bo w koncu zwariuję a poza tym mała przecież musi też się przyzwyczajać. Smażę sobie pierś z kurczaka bez tłuszczu w folii, jem klopsy z mięsa mielonego gotowane (choć już mam ich dość) :) Poza tym innego mięsa nie jem i z obiadami jest najgorzej. Jak mam wymyślać co mogę czego nie to wole zjeść kanapkę. Nie wiem też jakie zupy mogę jeść...no i mam ochotę wielką na maliny. Niby można jeśc, ale zawsze mi się maliny kojarzyły z truskawkami a te wiadomo uczulają i nie wiem jak to z tymi malinami....ehhh cięzkie życie dojnej krówki :-D:-D:-D

7. blumetka29

blumetka29 Wdrożona(y)

Jesli chodzi o kefiry i maslanki to ja pije i nic mojej malej nie jest mało tego najbardziej ja lubie maslanke truskawkowa i pije ja bardzo czesto i mojej niuni jeszcze nic nie było....

8. Carmi

Carmi Czerwcowa mama 2009

pic to ja tez pije, wciskam w siebie min. 1 maslanke dziennie, jako zalecenie od poloznej :-)

ja przedwczoraj pilam u mamy koktajl truskawkowy i tez jest ok :tak:

9. agata077

agata077 Czerwcowa mama 2009

Dziewczyny z tym jedzeniem jest tak ze dla jednej kalafior moze byc szkodliwy a dla drugiej tolerowany wiec nie bardzo widze sens sie sugerowaniem trzeba probowac wszystkiego pomalu Ja jem i pije wszystko łacznie z pepsi i kawą jedynie co omijam to produkty kapusciane i grochopodobne Raz ze niechce mi sie gotowac dla siebie samej a druga sprawa ze nie mam czasu w tylek sie podrapac Prysznic biore w locie, spie jak mysz pod miotłą z predkoscia swiatła,nauczylam sie jesc lewa reka karmiac kawe poranna pije ubierajac Małgosie do przedszkola koncze w drodze a jak siadam zeby zajrzec to mam zaledwie 5 min bo zaraz Olivier sie budzi -juz marudzi... totalny kataklizm dom do góry nogami przewrocony ;(

10. reklama
  11. Monika_M

Monika_M Mama Filipka

Och jak ja się cieszę z tego wpisu a zwłaszcza z tej PEPSI :-D to i ja się przyznam że piję colę (chociaż trochę ukratkiem przed moim A :-D) i też jem wszystko tak jak Agatka. Ups nie.... truskawki sobie darowałam i nie powiem że nie bolało :-D. Ale za to czereśni nie mogłam sobie odpuścić i na szczęście wszystko jest ok. A z bólem brzuszka u takich maluszków jest różnie i niekoniecznie musi być od jedzenia (czasami jadłam tylko kanapki a mały i tak się prężył i wyginał).

12. KluseczkaS

KluseczkaS Czerwcowa mama 2009

DZiewcdzynki a moze jakies przepisy byscie rzucily.

Regina- Ty dawaj te klopsy tutaj a KALINA- golonaka moze tez byc, moze ktoras sie skusi.

Bo tak genrealnie to wiem ze gotowane itd ale jak to polaczyc. Macie jakies salatki itd.

Poleć forum