reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kulinarne Szaleństwa Poznanianek ;)

No i blok czekoladowy Julii będzie moim cukierniczym debiutem, wróciłam właśnie z zakupów (mleko w proszku kupiłam 400g - zauważyłam, to chyba wszystko pomniejszę o 1/5?). Mam kompletnie dwie lewe do kuchni, a przepis wydaje się prosty. Dam znać jutro jak wyszło :)
Ja własnie spojrzałam na gramowa paczke jaką dałam ostatnio i mam 250 gram bo jedną własnie jem na sucho:-D
 
reklama
Wykonanie:

Szare Kluski

Składniki na 4 porcje

1 kg ziemniaków
1 szklanka mąki
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 jajko
1 łyżeczka soli
½ łyżeczki pieprzu

20 dag wędzonego boczku (ja zastąpiłam boczek wędzonką)
2 cebule
2 łyżki oleju

1 kg kapusty kiszonej
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
pieprz, szczypta kminku
1/2 łyżeczki cukru


Przygotowanie tego obiadu należy zacząć od kapusty, bo ona potrzebuje trochę czasu, aby się ugotować. Kapustę posiekać, włożyć do garnka, dodać liście laurowe i ziele angielskie, wsypać pieprz, cukier i kminek do smaku, podlać wodą i gotować ok 1 godziny.
Cebule obrać, pokroić w kostkę i usmażyć na złoto na 2 łyżkach oleju. Połowę cebuli dołożyć do gotującej się kapusty, a drugą połowę odłożyć. Boczek pokroić w kostkę i usmażyć na dużej patelni, dołożyć do niego cebulkę i razem wymieszać. Zestawić z ognia.
Ziemniaki obrać, zetrzeć na drobnej tarce (ja używam tarki - przystawki do maszynki elektrycznej, więc starcie ziemniaków trwa maksymalnie 5 minut). Starte ziemniaki przełożyć na lnianą ściereczkę (albo na bardzo gęste sito czy gazę) i dobrze odsączyć z nadmiaru wody.
Odsączone ziemniaki przełożyć do miski, wbić jajko, dodać mąkę, sól, pieprz i wyrobić łyżką na gęstą masę. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie to dosypać mąki, inaczej rozlezie się w trakcie gotowania. Ciasto powinno być tak gęste że przysłowiowa łyżeczka powinna w nim stać.
W dużym garnku zagotować wodę (ok ¾ wysokości), wsypać 1 łyżeczkę soli. Ciasto przełożyć na talerz, albo pokrywkę od garnka. Małą łyżeczką nabierać ciasto i wrzucać je na wrzątek (za każdym razem zanurzyć łyżeczkę w wodzie, wtedy łatwiej będzie się oddzielało ciasto). Kluski powinny być dosyć małe, bo w trakcie gotowania zwiększą swoją objętość (napiją się wody).
Kluski gotować na małym ogniu ok 7-10 minut od momentu wypłynięcia. Żeby sprawdzić czy są ugotowane wystarczy jedną wyciągnąć i przekroić na pół.
Ugotowane kluski odsączyć z wody, wrzucić na patelnię do usmażonego boczku i cebuli, wymieszać i podsmażyć wszystko razem.
Podawać z ugotowaną kiszoną kapustą.
szare_kluski.jpg
 
Pulpeciki w sosie koperkowym

Pulpeciki

  • paczka mielonego (jakie kto lubi)
  • jajko
  • bułeczka lub chlebek namoczony w mleku
  • cebulka podsmażona na masełku
  • sól, pieprz, czosnek do smaku
Sos


  • śmietana lub mleko
  • koperek
  • do wersji z mlekiem 1 łyżka mąki pszennej
  • sól, pieprz

Składniki na pulpeciki mieszamy, doprawiamy mięsko według uznania. Posmażamy na patelni na małym ogniu. Wlewamy śmietane\mleko z mąką i zagotowujemy a następnie dodajemy koperek i chwile trzymamy na malutkim ogniu. Potem ściągamy z ognia i niech sobie jeszcze wszystko ładnie przejdzie. Podajemy z ryżem lub pyrkami. Smacznego:-)
 
Zupa porowa


  • 2 pory
  • 2 serki topione ementaler te prostokątne
  • duża cebula
  • kostka rosołowa
  • 10-15dag wędzonki (np. kiełbasa, szyneczka)
  • wegeta, pieprz
Pora kroimy w talarki a cebule w kosteczke, wszystko drobno i cieńko. Wrzucamy na patelnie i zeszklamy. Następnie wrzucamy do garka z wrzątkiem i kostką rosołową. Gotujemy ok 20 min na wolnym ogniu lub tak długo aż sie prawie rozpadnie. Wrzucamy po malutkim kawałku serki i mieszamy żeby nie było grudek. Doprawiamy do smaku. Po ściągnięciu z ognia wrzucamy pokrojoną w kostke wędzonke. Podajemy z grzankami. Smacznego
Uwaga mocno syte! :-)
 
Dwa szybkie ciasta:)

Szarlotka
1 Kasia
2 jajka
szklanka cukru
1 lyzka proszku do pieczenie
maki ok 0,5 kg (lub wiecej)
1 słoik jablek gotowych do szarlotki lub zrobic swoje (kg jablek pokroic i podmsazyc-ja zawsze na gotowcu jade;P)

Ugniatamy kruche ciasto (dlatego mąki na czuja). Jabłka mieszamy z cynamonem. 2/3 ciasta kładziemy (rozprowadzamy) na spód wysmarowanej margaryną i posypanej bułka tarta okrągłej blaszce (lub kwadratowej), na to jablka. Z reszty ciasta rulonikami układamu kratkę i do pieca na ok 45 minut, az sie zrumieni. Mozna podawac cieple:)
Najlepiej smakuje jeszcze na ciepło z lodami, bitą śmietaną i polewą czekoladową:)
Ciasto najprostsze - babka z owocami:p
4jajka
1szkl cukru
2szkl maki
1 lyzeczka proszku do pieczenia
1 rozpuszczona margaryna

Gdy margaryna przestygnie, wszytko do miski i zmiksowac. Wyłożyć do wysmarowanej i posypanej bulka tarta lub maka blachy (okraglej) a na to owoce (kazdy owoc: sliwki, jablka, brzoskwinie, wisnie itp.) Piec 30-40 minut w piekarniku 180 stopni:) Posypać cukrem pudrem:)
 
Przepis na pyszne dietetyczne ciacho

Składniki:

-4 średnie jabłka
-1 jajko
-3/4 szkl. cukru
-1,5 szkl. mąki
-1,5 łyżeczki cynamonu
-1łyżeczka sody i 1 łyżeczka proszku do pieczenia
-bakalie (ja dałam pestki dyni, migdały w słupkach i orzechy włoskie) ale można dać rodzynki, suszone owoce itp.


Przygotowanie:
Jabłka kroimy w kostkę, zasypujemy cynamonem i cukrem. Wszystko wymieszać i poczekać ok. 15 min aż jabłka puszczą sok. Następnie wrzucić bakalie, jajko, mąkę, sodę z proszkiem i wymieszać wszystko. Przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 40 min w temperaturze 180 stopni.


Uwagi:
- ciasto będzie bardzo gęste - przynajmniej moje takie jest,
- ja daję nawet mniej cukru (1/2 szklanki) a nadal jest słodkie i pyszne ;)


DSC_0953.JPG


Powodzonka i udanych wypieków:)
 
Nasza ulubiona sałatka nr 1

Składniki:
- 2 puszki tuńczyka rozdrobnionego w oleju
- 3/4 dużego słoika zielonych oliwek
- 6 lub 7 dużych ogórków
- paczka makaronu świderki
- majonez
- pieprz

Przygotowanie:
Oliwki i ogórki kroimy na małe kawałeczki, dorzucamy tuńczyk i ugotowany makaron, dodajemy majonezu i pieprzymy. Zostawiamy na jakąś chwilkę by się wszystko przegryzło.

Uwagi:
Ja kupuję jakiś 500g słoik oliwek. Nie solimy, bo reszta jest słona i już nie potrzeba, a majonezu dajemy wg uznania :)

Nasza ulubiona sałatka nr 2

Składniki:
- paczka paluszków krabowych królewskich
- pięć jajek na twardo
- duży ogórek
- trzy duże pomidory
- majonez
- sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Wszystko pokroić i wymieszać :D

Smacznego!
 
reklama
Tygrynka ta z paluszkow krabowych koniecznie sprobuje!

a teraz moja ulubiona salatka:
pomidor w kostke
ogorek zielony w kostke
szczypior grubo pokrojony
mala cebulka posiekana
jajko w kostka
sos- majonez i jogurt naturalny
troche soli

pychota! wlasnie wcinam :)
 
Do góry