reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwas foliowy i witaminy w ciąży. Co i ile ?

reklama
Przy pierwszej ciazy ginekolog powiedziala mi ze nie powinno sie brac dodatkowych witamin do 12 tygodnia ciazy, tylko kwas foliowy. Z tego co pamietam to wytlumaczyla mi to tak, ze wszystkie multiwitaminy to oczywiscie sa witaminy syntetyczne i wiekszosc tych witamin odklada sie w zarodku ktory nie ma jak ich wydalac i przez nadmiar witamin niektore narzady u plodu moga sie zle wyksztalcic albo pozniej zle funkcjonowac. Inaczej jest po 12 tygodniu gdzie plod zaczyna z nas sicagac witaminy jezeli nie sa w odpowiedniej ilosc dostraczane z pokarmem i dobrze jest wtedy je uzupelniac. To co powiedziala wydaje mi sie dosc logiczne i sensowne wiec w tej ciazy rowniez nie biore nic oprocz kwasu foliowego. Wiem ze jest bardzo duzo witami skierowanych do kobiet od pierwszego dnia ciazy ale tak jak nawet ona powiedziala to jest biznes i marketing.

Niedawno czytalam artykul o podawaniu dzieciom mutiwitamin i tak samo, jezeli dziecko ma zbilansowana diete to nie potrzebuje syntetycznych witami oczywiscie inaczej jest z witamina D ktora powinno sie podowac w okresie jesienno- zimowym.

Lekarzem nie jestem i nie mam 100 % pewnosci odnosnie tego tematu ale ewidentnie jest to bardzo dobry biznes dla produkujacych witamin bo polki w aptekach uginaja sie od roznego rodzaju witamin, multiwitamin.


Wysłane z iPhone za pomocą Forum BabyBoom
 
Pregna plus jest bardzo fajna, ma wszystko co teraz zalecaja lekarze wg najnoszych badań i właśnie - najnowsze badania wskazują że powinno isę witaminy brać od pierwszych dni ciazy juz
 
Zdaniem mojego lekarza idealnie byłoby już nawet miesiąc wcześniej zacząć brać, no ale w praktyce z tym bywa różnie. Ja kupiłam sobie mama dha jak tylko dowiedziałam się o ciąży, pani w aptece mi poleciła, bo w składzie ma wszystko to, co najbardziej potrzebne, kwas foliowy, witaminę D, kwasy dha jod i magnez. Wyniki miałam doskonałe przez całą ciążę, więc niczego już dodatkowo nie musiałam łykać.
 
Też biorę pregnę plus. Jeśli wszystkie wyniki są w normie, to tego typu suplement wystarczy, jeśli czegoś brak, to warto zapytać lekarza, co należy dodatkowo brać.
 
Jednym z ważniejszych na pewno jest kwas foliowy a juz na pewno warto brać go kiedy planujemy ciążę. Ja brałam mama dha premium przez cały okres ciąży. Ma bardzo dobry skład, jest też kw. dha i jod. Tutaj nie miałam obawy , że coś mogę przedawkować. Jadłam dużo warzyw i owoców.
 
eeee... jak to ? nic nie mówił ? o żadnych witaminach ?

Kup sobie jak najszybciej kwas foliowy w aptece i bierz 2 tabletki dziennie ..rano jedną i wieczorem jedną ....

Kwas foliowy powinno sie zacząć brać przed ciążą juz ...a koniecznie od samych poczatków ciązy bo to ważne .
Przy nastepnej wizycie proponuje zapytac ginekologa dlaczego nic Ci o kwasie nie powiedział .....dla mnie to strasznie dziwne ...
Ale nie podawaj jej dawkowania bo lekarzem chyba nie jesteś??? Musi skontaktować się z lekarzem i to wyjaśnić. Nie można tak pisać ile ma czego brać, jaką dawkę itp. No ludzie....
 
jestem pewna że nic nie mówił a byłam prywatnie, teraz to mnie dopiero przestraszyłyście :shocked2: czy moze sie cos stac jezeli do tej pory go nie bralam? poleccie mi jakies dobre witaminy
Dziewczyno nie stresuj się. Ok nie bralas ale może akurat w jakiś sposób dostarczyłas go w pożywieniu. Jestem skłonna ci uwierzyć że nic nie wspomniał bo mój gin też tak na odczepne odpowiada ale w mojej okolicy to niestety dobrego specjalisty ze świecą szukać.
 
Kwas foliowy nawet już w momencie planowania ciąży warto zacząć suplementować. Mi polecono akurat Naturell Folian, z tego względu, że ma w stu procentach aktywną formę kwasu foliowego, a podobno różnie bywa z metabolizowaniem go w innej postaci, także lepiej nie ryzykować:)
 
reklama
jak ja sie cieszę ze w ciąży nie musiałam brać żelaza, dawno temu w mlodoci bralam i czułam się strasznie, ale hemoglobinę mialam ok i nie było w ciązy takiej potrzeby, tylko mamadha premium brałam, 1 suplement i wszystkie te zalecane przez PTG składniki już miał
 
Do góry