reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Uwaga! Zaczynamy odliczanie! Tego nie przegap i przygotuj się z nami do Świąt. mam nadzieję, że ten link zadziała ;) Jesli masz problem z wysłaniem zgłoszenia - napisz do mnie - aniaslu KALENDARZ ADWENTOWY - kliknij

    A jesli wybierasz się w zimową podróż nie zapomnij wziąć ze sobą tego zestawu. Co wolisz? Ciepły śpiworek do wózka, czy miękką wkładkę. Ja osobiście jestem fanką mufki. Zobacz i wybierz!

reklama

Kwas foliowy

reklama

Mirella Zygler

Ekspertka Babyboom.pl Położna
Dołączył(a)
2 Marzec 2010
Postów
191
Rozwiązania
0
Przyjmowanie kwasu foliowego, nawet na 3 m-ce przed planowanym zajściem w ciąże oraz przez pierwszy trymestr to profilaktyka wad cewy nerwowej u dziecka. Udowodniono korelację przyjmowania kwasu z mniejszą ilością wad układu nerwowego u dzieci. Niedobory kwasu foliowego mogą być również przyczyną niedokrwistości.

O prawidłową ilość kwasu foliowego należy dbać przede wszystkim dietą. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w warzywach zielonych liściastych. Kwas foliowy jest wrażliwy na obróbkę termiczną, co oznacza, że warzywa te warto jeść surowe lub krótko je gotować. Podczas gotowania straty kwasu foliowego mogą wynosić od 40 do 70%. Przed planowaną ciążą lub po jej potwierdzeniu warto dodatkowo suplementować kwasu foliowy.

Kobiety które urodziły wcześniej dzieci z wadami cewy nerwowej powinny przyjmować więcej kwasu foliowego, czyli ok 4 mg dziennie. Kobiety bez obciążonego wywiadu mogą przyjmować ok 0,4 mg dziennie.

Długość przyjmowania kwasu foliowego w ciąży zaleca lekarz. Przytoczyłam Wam powyżej ogólnodostępne zalecenia.
 
Dołączył(a)
16 Październik 2017
Postów
4
Rozwiązania
0
Kwas foliowy jest konieczny do tworzenia się oraz wzrostu komórek płodu. Najważniejszy jest etap kształtowania cewy nerwowej, z której rozwija się później mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Dlatego kwas foliowy w ciąży to podstawa.
 

Mirella Zygler

Ekspertka Babyboom.pl Położna
Dołączył(a)
2 Marzec 2010
Postów
191
Rozwiązania
0
Warto zadbać o swoją dietę, zwrócić uwagę by znajdowały się w niej produkty bogate w kwas foliowy. Nie bez znaczenia jest sposób przygotowywania tych produktów, gdyż foliany są wrażliwe na obróbkę termiczną. Przy gotowaniu, smażeniu, pieczeniu warzywa tracą nawet do 70% zawartości folianów.
 

Mirella Zygler

Ekspertka Babyboom.pl Położna
Dołączył(a)
2 Marzec 2010
Postów
191
Rozwiązania
0
Miligirl sceptycznie podchodzę do wchłanialności sztucznych witamin. Przede wszystkim dieta.
 

Aga10_2018

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Luty 2018
Postów
2 924
Rozwiązania
0
Kiwi jest kopalnią kwasu foliowego i wszystko co zielone Ale suplementacja z witaminą D też ważna..
 

babeczki3

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
8 Luty 2018
Postów
30
Rozwiązania
0
Zwiększoną dawkę wit. D ma też mama DHA premium, kwas floliowy tez tam jest, ogólnie skład ma fajny, wszystko to co najbardziej potrzebne mamie i dziecku. Ja brałam to calutka ciążę i także jak karmiłam synka piersią.
 

Calour

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
30 Styczeń 2019
Postów
54
Rozwiązania
0
Jak najbardziej powinno sie przyjmować kwas foliowy wcześniej. Jak mozecie przeczytać sobie w sieci przyjmowanie kwasu foliowego powinno się zacząc przyjmować na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.Powinno się go również brać jak jest się w ciaży. Skutki niedoboru są bardzo przykre:
  • Powstawanie ciężkich wad wrodzonych płodu, na przykład wady cewy nerwowej
  • Niedokrwistość megaloblastyczna,
  • Wzrost poziomu homocysteiny co może powodować miażdżycę
  • Kłopoty z płodnością u niej u niego
  • Spowolnienie syntezy DNA i podziału komórek, zahamowanie ich wzrostu i odbudowy,
  • Uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją, obniżenie nastroju,
 
Ostatnia edycja:
reklama

aniagram

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
19 Grudzień 2018
Postów
54
Rozwiązania
0
a ja już nie biorę, tylko magnella i dha.
 

Polecamy

null

null

Nowe wątki

reklama

Nowe pytania

Do góry