reklama

kwestia spadkowa

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez aga_karmel, 17 Maj 2011.

  1. aga_karmel

    aga_karmel Zaciekawiona BB

    Witam! Chciałabym się Pani poradzić w pewnej sprawie. Czy w przypadku kiedy mąż dziedziczy spadek -dom - w trakcie małżeństwa to czy żona ma prawo do połowy tego domu?Po jakim czasie mąż może dopisać żonę jako współwłaścicielkę?
     
  2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że do majątku osobistego wchodzą te przedmioty majątkowe (prawa), które są nabyte przez małżonka m.in. przez dziedziczenie. Dom jest zatem tylko męża.

    Nie da się nikogo do niczego dopisać. Można natomiast darować żonie częśc domu, sprzedać jej część domu itp. Wtedy zona stanie się współwłaścicielką.
    Można to zrobić właściwie natychmiast po objęciu spadku. Niemniej trzeba się liczyć z konsekwencjami skarbowymi (podatek).
     

Poleć forum