reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 po urlopie bezpłatnym

Dołączył(a)
26 Listopad 2016
Postów
5
Dzień dobry,

Od początku do końca 2016 roku przebywam na urlopie bezpłatnym. W tym czasie mój pracodawca wyrejestrował mnie z ZUSu i nie płacił składek, natomiast mój mąż "podłączył" mnie pod swoje ubezpieczenie abym mogła korzystać ze świadczeń.
2 stycznia 2017r. powinnam wrócić do pracy jednak niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Ciąża jest zagrożona więc lekarz zapowiedział, że przez okres jej trwania nie będę mogła pracować.
Mam w związku z tym pytania:
- czy pracodawca będzie miał obowiązek od 2.01.2017r. znów zarejestrować mnie w ZUSie i odprowadzać składki (oczywiście po wcześniejszym "odłączeniu" mnie od ubezpieczenia męża)?
- na jakiej podstawie wyliczona zostanie wysokość zasiłku skoro przez rok nie otrzymywałam wynagrodzenia? (na podstawie kwoty wynagrodzenia w umowie o pracę?)
Dodam, że mam umowę o pracę na czas nieokreślony.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ale jak to Cię z ZUSu wyrejestrował? Nie miał prawa - powinien wykazywać Ciebie na druku RSA z kodem przerwy 111.
 
Możliwe, że to robi. Tego nie wiem, niestety. Przed pójściem na urlop pracodawca poinformował mnie tylko, że mąż powinien mnie podciągnąć pod swoje ubezpieczenie żebym mogła korzystać ze świadczeń.
 
Dokładnie tak mi powiedzieli.
Myślę, że mój pracodawca wypełnia druk, o którym wspomniałaś. To duża korporacja więc nie sądzę żeby robili coś niezgodnie z prawem.
Natomiast zastanawia mnie przede wszystkim czy w obliczu tego, że płynnie przejdę na L4 od 2.01.2017r. pracodawca znów zacznie odprowadzać za mnie składki, czy ma taki obowiązek? - teoretycznie wracam wtedy z urlopu bezpłatnego i znów stanę się niejako "czynnym" pracownikiem.
 
Nie jestem pewna na 100%, ale:
Z tego co mi wiadomo - jeśli zdążyłaś nabyć uprawnienia do zasiłku (tzn. przed tym urlopem bezpłatnym pracowałaś i byłaś zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego przez 30dni), to teraz zasiłek chorobowy otrzymasz w wysokości takiej jak masz w umowie.
Wracasz do pracy, przynosisz zwolnienie. Za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca i wykazuje Ciebie na RSA z kodem przerwy 331. Następnie w zależności od tego ile zatrudnia pracowników - albo wypłatę przejmuje ZUS lub dalej pracodawca (jeśli zgłasza do chorobowego powyżej 20 osób).

Zawsze można zadzwonić na infolinię ZUS i się dopytać ;-)
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Firma zatrudnia ponad 2000 osób. Przed urlopem bezpłatnym pracowałam w niej prawie 3 lata i przez ten okres byłam zgłoszona do chorobowego.

W każdym razie postaram się dodzwonić do ZUSu ;)
 
reklama
reklama
Do góry