reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4, ubezpieczenia i od strony prawnej

Dołączył(a)
30 Październik 2017
Postów
3
Hej, jestem obecnie w 31tyg ciąży i nurtuje mnie parę pytań. Jeśli mąż zgłosi u siebie dzięki do ubezpieczenia zdrowotnego to ja np będę mogła u siebie w pracy wziąć L4 na dziecko podczas choroby czy tylko mąż?.
Czy dziecko automatycznie jest przypisywane do przychodni w której jest matką czy trzeba je samemu zgłosić?( Chcę dziecko zapisać do innej przychodni niż ja, wiem że szpital wysyła jakieś dokumenty po urodzeniu do przychodni, ale może któraś z was mi powie co to za dokument, bo nie chciałbym stracić swojej położnej, ale dziecko chce zapisać do innej gdzie jest więcej pediatrów). I ostatnie...czy dziecko będzie zameldowane tam gdzie ja? Meldunek stały mam u rodziców w innej miejscowości, mieszkamy z mężem w wynajmowanym mieszkaniu w innym mieście gdzie załatwiamy teraz sobie meldunek tymczasowy (do lipca 2018, bo chcemy kupić do tego czasu własne M i załatwić tu małej żłobek) i chciałbym żeby mała była zameldowana tylko tu, czy da radę to zrobić? Aha i ile czekaliście na PESEL dziecka? Z góry dzięki za odpowiedź ;)
 
reklama
Osobno wypełnia się deklarację na położną, pielęgniarkę i lekarza- także możesz dziecko zdeklarować gdzie indziej. Przy porodzie podawałam adres przychodni i tam szpital zgłaszał urodzenie. Potem szłam i wypełniałam papiery- osobno lekarz, pielęgniarka, położna.
Córka była na ubezpieczeniu męża- jak wróciłam do pracy to nadal, ale ja brałam na nią wolne.
Nie wiem jak teraz (my 3lata temu to załatwialiśmy), ale nie ma już obowiązku meldunku- nie ma adresu w dowodzie, a wszędzie podajesz adres zamieszkania a nie zameldowania. 3lata temu jak byliśmy rejestrować dziecko to podawałam adres z dowodu jednego z nas i na ten adres przyszedł PESEL, po miesiącu gdzieś i wtedy zanosiłam go do przychodni
 
Osobno wypełnia się deklarację na położną, pielęgniarkę i lekarza- także możesz dziecko zdeklarować gdzie indziej. Przy porodzie podawałam adres przychodni i tam szpital zgłaszał urodzenie. Potem szłam i wypełniałam papiery- osobno lekarz, pielęgniarka, położna.
Córka była na ubezpieczeniu męża- jak wróciłam do pracy to nadal, ale ja brałam na nią wolne.
Nie wiem jak teraz (my 3lata temu to załatwialiśmy), ale nie ma już obowiązku meldunku- nie ma adresu w dowodzie, a wszędzie podajesz adres zamieszkania a nie zameldowania. 3lata temu jak byliśmy rejestrować dziecko to podawałam adres z dowodu jednego z nas i na ten adres przyszedł PESEL, po miesiącu gdzieś i wtedy zanosiłam go do przychodni
Obowiązek meldunkowy jest nadal.
 
Osobno wypełnia się deklarację na położną, pielęgniarkę i lekarza- także możesz dziecko zdeklarować gdzie indziej. Przy porodzie podawałam adres przychodni i tam szpital zgłaszał urodzenie. Potem szłam i wypełniałam papiery- osobno lekarz, pielęgniarka, położna.
Córka była na ubezpieczeniu męża- jak wróciłam do pracy to nadal, ale ja brałam na nią wolne.
Nie wiem jak teraz (my 3lata temu to załatwialiśmy), ale nie ma już obowiązku meldunku- nie ma adresu w dowodzie, a wszędzie podajesz adres zamieszkania a nie zameldowania. 3lata temu jak byliśmy rejestrować dziecko to podawałam adres z dowodu jednego z nas i na ten adres przyszedł PESEL, po miesiącu gdzieś i wtedy zanosiłam go do przychodni


Czyli przy wyjściu ze szpitala raczej muszę podać adres tej przychodni gdzie chcę później dziecko zapisać? Czy tam gdzie ja jestem, a później deklarację na dziecko w innej? No właśnie niby meldunku nie trzeba ale ktoś mi mówił że dziecko będzie zameldowane tam gdzie matka na stałe ;/
 
Meldunek jest taki jak u matki chyba że zgadzasz się na inny.tak jak napisała caltha w szpitalu podajesz adres przychodni do której szpital wysyła papiery.w tej przychodni wypelniasz deklaracje. Niezależnie u którego z rodziców dziecko jest ubezpieczone dowolny rodzic może wziąść opiekę na chore dziecko.pesel dostajesz od razu z aktem urodzenia.teraz już wyrabiają na miejscu i nie trzeba czekać :)
 
Do góry