reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 w ciąży a zmiana etatu i umowa na czas określony

Unavare

Aktywna w BB
Dołączył(a)
6 Sierpień 2019
Postów
92
Cześć dziewczyny, szperałam w internecie ale nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Może któraś z was się na tym zna.
Od października przeszłam na pół etatu, wcześniej całe wakacje pracowałam na 3/4 (lipiec-wrzesień). Mam umowę o pracę do lutego. Pracuje w tej firmie już od marca 2017 roku. Obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży. Moje pytanie jest takie : Jak będzie mi się liczyć wynagrodzenie na L4 jeśli pójdę na nie w tym miesiącu? Wiem, że jest ono naliczane od zmiany etatu, czyli wtedy wezmą tylko ten jeden miesiąc, czyli październik i na jego podstawie będą mi wypłacać chorobowe, czyli za 92h jak to jest teraz w październiku? Czy będę miała co miesiąc inną pensje w zależności od ilości etatowych godzin w dalszych miesiącach. Któraś z was się orientuje jak to jest?
Mam nadzieje, że w miarę jasno wyjaśniłam o co mi chodzi ;-)
 
reklama
A wiesz ze od stycznia weszlo ze musi byc na konto...i jezeli do 10 nie bedzie kasy....masz prawo pozniej starac sie o wyplacenie z odetkami......tak wrazie gdyby po zlosci nie chcial odrazu wyplacic
Ooo to dla mnie lepiej. On nigdy przelewów nie robił w terminie. Pierwsze pieniadze jak byłam we wczesniejszej ciąży dostałam tydzień po terminie na konto i to najniższą krajową mimo że pracowałam wtedy do 29dnia miesiąca...
 
reklama
Ooo to dla mnie lepiej. On nigdy przelewów nie robił w terminie. Pierwsze pieniadze jak byłam we wczesniejszej ciąży dostałam tydzień po terminie na konto i to najniższą krajową mimo że pracowałam wtedy do 29dnia miesiąca...
Sa na to pargrafy..mozesz ujac..ze ta zwloka spowodowala np.opoznienie w opłatach czy coś...dlatego pytalam ktorego masz...bo do 10 kazdego miesiąca prawnie musi juz zrobic przelew
 
@Unavare Dobrze myślisz - jeśli został obniżony Ci etat, to podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego będzie kwota jaką masz w nowej umowie.
Mówi o tym art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.

edit. Jesteś pewna że masz umowę o pracę, a nie umowę zlecenie? Stawka godzinowa jest charakterystyczna dla umów zleceń. W przypadku umowy o pracę i przepracowaniu godzin ponad te pół etatu, stawka godzinowa nie jest stała (a uzależniona od liczby godzin pracujących w danym miesiącu). Masz płatne urlopy?
 
Ostatnia edycja:
@Unavare Dobrze myślisz - jeśli został obniżony Ci etat, to podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego będzie kwota jaką masz w nowej umowie.
Mówi o tym art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.

edit. Jesteś pewna że masz umowę o pracę, a nie umowę zlecenie? Stawka godzinowa jest charakterystyczna dla umów zleceń. W przypadku umowy o pracę i przepracowaniu godzin ponad te pół etatu, stawka godzinowa nie jest stała (a uzależniona od liczby godzin pracujących w danym miesiącu). Masz płatne urlopy?
Tak mam umowę o pracę i płatne urlopy i właśnie nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi na moje pytanie... Bo mam stawkę godzinowa i czasem robie ponad etat
 
Ale nie ma czegoś takiego jak stawka godzinowa w umowie o pracę... Nigdy nie słyszałam o takiej konstrukcji.
Czym innym są nadgodziny - tu też powinnaś mieć zapis, że do 39h w tygodniu nie ma dodatku za nadgodziny, a od 40-tej godziny masz do nich dodatek w wysokości 50% lub 100% stawki za godzinę w danym miesiącu.
 
Ale nie ma czegoś takiego jak stawka godzinowa w umowie o pracę... Nigdy nie słyszałam o takiej konstrukcji.
Czym innym są nadgodziny - tu też powinnaś mieć zapis, że do 39h w tygodniu nie ma dodatku za nadgodziny, a od 40-tej godziny masz do nich dodatek w wysokości 50% lub 100% stawki za godzinę w danym miesiącu.
tak, mam tak zapisane, że mogą mi dodać 40 do etatu, a dopiero potem są nadgodziny
 
reklama
Także - jeśli doszło do zmiany wymiaru czasu pracy, to średnia będzie liczona z pełnych przepracowanych miesięcy - z nową podstawą. Nie będą liczone miesiące, gdy miałaś "większy" etat.
 
Do góry