reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 w ciąży a zmiana etatu i umowa na czas określony

Unavare

Aktywna w BB
Dołączył(a)
6 Sierpień 2019
Postów
92
Cześć dziewczyny, szperałam w internecie ale nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Może któraś z was się na tym zna.
Od października przeszłam na pół etatu, wcześniej całe wakacje pracowałam na 3/4 (lipiec-wrzesień). Mam umowę o pracę do lutego. Pracuje w tej firmie już od marca 2017 roku. Obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży. Moje pytanie jest takie : Jak będzie mi się liczyć wynagrodzenie na L4 jeśli pójdę na nie w tym miesiącu? Wiem, że jest ono naliczane od zmiany etatu, czyli wtedy wezmą tylko ten jeden miesiąc, czyli październik i na jego podstawie będą mi wypłacać chorobowe, czyli za 92h jak to jest teraz w październiku? Czy będę miała co miesiąc inną pensje w zależności od ilości etatowych godzin w dalszych miesiącach. Któraś z was się orientuje jak to jest?
Mam nadzieje, że w miarę jasno wyjaśniłam o co mi chodzi ;-)
 
reklama
Także - jeśli doszło do zmiany wymiaru czasu pracy, to średnia będzie liczona z pełnych przepracowanych miesięcy - z nową podstawą. Nie będą liczone miesiące, gdy miałaś "większy" etat.
A wiesz jak to wygląda jeśli pójdę a zwolnienie teraz? W miesiącu w którym zmieniłam etat.
Mam pracę fizyczna i dość ciężka i po prostu się boję i wolę iść na zwolnienie jeśli lekarz wyrazi zgodę
 
reklama
Nie ma za co.
W praktyce zasiłek chorobowy ma być zabezpieczeniem przed utratą wynagrodzenia - czyli być w wysokości takiej jaką byś uzyskała pracując w danym miesiącu. Zatem jeśli choroba wystąpiła już w trakcie pierwszego m-ca z nową stawką - to i według niej będzie licona wysokość zasiłku.
Inaczej by się sprawa miała, gdyby choroba wystąpiła jeszcze przed wejściem w życie nowej umowy. Wówczas byś miała liczone ze średniej z 12 m-cy.
 
Nie ma za co.
W praktyce zasiłek chorobowy ma być zabezpieczeniem przed utratą wynagrodzenia - czyli być w wysokości takiej jaką byś uzyskała pracując w danym miesiącu. Zatem jeśli choroba wystąpiła już w trakcie pierwszego m-ca z nową stawką - to i według niej będzie licona wysokość zasiłku.
Inaczej by się sprawa miała, gdyby choroba wystąpiła jeszcze przed wejściem w życie nowej umowy. Wówczas byś miała liczone ze średniej z 12 m-cy.
Ale w ciąży była już na starej umowie. Ale w sumie chroniona jest od 12 tygodnia.

Mam nadzieję że autorka się nie obrazi ale przy okazji chce zadać pytanie. Aktualnie staram się z mężem o dziecko. Chcę pracować jak najdłużej ale różnie może być (dwie poprzednie poronilam). Obecna umowę mam do początku września 2020 na pełen etat. Mam uzgodnioną podwyżkę od października lub listopada (trwają negocjacje) jeśli zmieni mi się tylko kwota to zrobimy to aneksem i wtedy do l4 ostatnie 12 msc. Ale chciałabym przejść na 3/4 etatu plus podwyżka lub zmiana stanowiska podwyżka i cały etat. Ale wtedy będzie to traktowane jaka ta stara umowa czyli dalej średnia z ostatnich 12 msc? Bo bez sensu rozwiązywać umowę i podpisywać nową. Dla mnie lepiej ale w świetle prawa nie. Ale jeśli zmienie w umowie wszystko tj wynagrodzenie, stanowisko, termin zakończenia umowy i może etat. To też będzie liczone ostatnie 12 msc?
 
Ale ciąża nie jest chorobą i nie ma zwolnienia na ciążę, więc choroba zacznie się obecnie.

@M@lly A co do Twojego pytania - art. 40 ww. ustawy mówi o zmianie wymiaru czasu pracy, by zasiłek był na nowo liczony od tej zmiany. Zmiana stanowiska czy też zmiana wynagrodzenia nie powoduje, że podstawa zasiłku będzie liczona po zmianie (policzy się średnia z 12 m-cy). Także należy zmienić wymiar czasu pracy lub pracodawcę (bo jak będziesz u nowego, to wg nowej wypłaty dostaniesz chorobowe).
 
Ale ciąża nie jest chorobą i nie ma zwolnienia na ciążę, więc choroba zacznie się obecnie.

@M@lly A co do Twojego pytania - art. 40 ww. ustawy mówi o zmianie wymiaru czasu pracy, by zasiłek był na nowo liczony od tej zmiany. Zmiana stanowiska czy też zmiana wynagrodzenia nie powoduje, że podstawa zasiłku będzie liczona po zmianie (policzy się średnia z 12 m-cy). Także należy zmienić wymiar czasu pracy lub pracodawcę (bo jak będziesz u nowego, to wg nowej wypłaty dostaniesz chorobowe).
Hmm. Rozumiem. Nawet jeśli będzie to tylko aneks o zmianę etatu?? Dopiero kształcie się i mam dużo nie wiadomych. Dzięki za odp.
 
reklama
Do góry