reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

L4 w nowej pracy

Dołączył(a)
28 Luty 2011
Postów
1
Witam :) mamy z dziewczyna problem, proszę o pomoc bo każdy "specjalista" mówi coś innego :( W styczniu straciła pracę, po dwóch miesiącach znalazła nową, a po dpisaniu umowy dowiedziała sie, że jest w ciąży. Prace ma cięzką fizycznie i na nocne zmiany, wiec od razu najlepiej iśc na L4, tylko ile musi przepracowac w nowej pracy ? przerwa w odprowadzeniu składek ZUS nie była wieksza niz 2 miesiące.

...aaa i jeszcze jedno... pierwszą umowę ma na 3 miesiące, ale na jej koniec bedzie w 5 miesiącu ciąży, więc przedłużyć jej muszą, prawada ?

Pozdrawiem i prosze o pomoc ....
 
reklama

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Prace ma cięzką fizycznie i na nocne zmiany, wiec od razu najlepiej iśc na L4, tylko ile musi przepracowac w nowej pracy ? przerwa w odprowadzeniu składek ZUS nie była wieksza niz 2 miesiące.
Zwolnienie lekarskie to stwierdzenie niezdolności do pracy. Pracownica może przedstawić takie zwolnienie w każdej chwili, nawet pierwszego dnia pracy. Inną kwestią jest czy należeć się jej bedzie wypłata zasiłku chorobowego. Ten nalezy się po upływie okresu wyczekiwania wynoszącego 30 dni (jesli ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe).

...aaa i jeszcze jedno... pierwszą umowę ma na 3 miesiące, ale na jej koniec bedzie w 5 miesiącu ciąży, więc przedłużyć jej muszą, prawada ?
Umowa ulegnie przedłużeniu z mocy prawa.
 
Do góry