reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lalka Barbie - co sądzicie?

aniaslu

red. nacz. babyboom.pl, psycholog, admin
Członek załogi
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2004
Postów
3 644
Miasto
Warszawa
Piszę artykuł o różnych badaniach dotyczących wpływu lalek Barbie na postrzeganie własnego ciała przez dziewczynki. Co na ten temat sądzicie. Czy rzeczywiście zabawa lalką sprawia, że dziewczynki dążą do nierealistycznego wyglądu, czy po prostu dobrze się bawią realizując dzięki niej swoje marzenia o byciu różnego rodzaju bohaterkami.

I druga sprawa. Właśnie Mattel ogłosił, ze na rynku pojawią się Barbie bez tożsamości płciowej. Dzieci będą mogły decydować, czy mają być chłopcem, czy dziewczynką. Jak wam się podoba taki pomysł?
 
reklama
Rozwiązanie
Niestety żyjemy w takich czasach, w których nasze dzieci biorą wzorce nie z tego czego faktycznie powinny. I tu niesamowicie ważna rola rodzica. Nie ma nic złego w lalkach Barbie czy innych podobnych zabawach , jeśli nasze dziecko jest dowartościowane , ma poczucie jak jest ważne i kochane. Jestem mamą 11 latki i dużo rozmawiamy. Kiedy słyszę jak dziewczynki wyśmiewają jedną drugą z powodu wyglądu itp to tylki jedno pytanie przychodzi do głowy, gdzie rodzic? Uważam, że czy to będzie piękna ,idealna lalka Barbie czy inna ,nie ma żadnych przeciwwskazań do zabawy. Super wczuć się w rolę księżniczki, pod warunkiem ,że we własnej " roli" też się dobrze czujemy. I tego musimy nauczyć dziecka. Jesli chodzi o tożsamość, mysle identycznie...
Piszę artykuł o różnych badaniach dotyczących wpływu lalek Barbie na postrzeganie własnego ciała przez dziewczynki. Co na ten temat sądzicie. Czy rzeczywiście zabawa lalką sprawia, że dziewczynki dążą do nierealistycznego wyglądu, czy po prostu dobrze się bawią realizując dzięki niej swoje marzenia o byciu różnego rodzaju bohaterkami.

I druga sprawa. Właśnie Mattel ogłosił, ze na rynku pojawią się Barbie bez tożsamości płciowej. Dzieci będą mogły decydować, czy mają być chłopcem, czy dziewczynką. Jak wam się podoba taki pomysł?
Miałam w dzieciństwie lalkę Barbie i nie sądzę żeby wpłynęło to jakoś na moje postrzeganie swojego ciała. Myślę że większym zagrożeniem są portale społeczności które przekłamują rzeczywistość. Lalki bez tożsamości wg mnie to dla dzieci będzie tylko kolejna dobra zabawa no chyba że dorośli zaczną dorabiać do tego jakąś ideologię.
 
reklama
Nie mam córki ale sama bawiłam się lalkami barbi i to do 3 klasy podstawówki. Nigdy nie chciałam wyglądać tak jak one. Nie widziałam ze one są jakieś piękniejsze. Myśle ze to my Dorośli to widzimy w dzieci nie. A wybór płci lalki to głupota jak dla mnie. Myśle ze jak dziecko ma wahania płci to będzie wiadomo o tym i bez lalki. Myśle ze zbyt dużo interpretujemy i nadinterprwtujemy. Myśle ze gorsze są filtry w wirtualnym świecie bo dziecko widzi ze jakaś koleżanka czy jakieś jej guru tak pięknie wyglada a ona ma trądzik itp ze to może w kompleksy wprawiać ten idealny wirtualny świat który z rzeczywistością nie ma nic wspólnego. Tak samo yo tyczy się mam i postrzegania macierzyństwa. Piękne mamusie tydzień po porodzie z pięknie ubranymi w sukieneczki dziećmi a w rzeczywistości body najwygodniejsze a dla mama nie miała nawet czasu dziw zębów umyć bo czuje się po porodzie jak kupa.
 
Do góry