reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Legalne zatrudnienie niani

mam jeszcze jedno pyatnie czy jezeli osoba ma oplacane ubezpieczenie chorobowe to ma tez prawo do zasilku macierzynskiego
Tak ale po upływie okresu karencji (w przypadku zasiłku chorobowego).

i pozniej wychowawczego w razie ciazy??
Nie ma takiego zasiłku, a już z pewnoscią nie ma zasiłku wychowawczego w razie ciaży.

czy mozna zarabiac mniej niz najnizsza krajowa??
Co do zasady jest to możliwe np gdy pracownik nie jest zatrudniony w na pełen etat, nie mówimy o umowie o pracę tylko o umowie cywilnoprawnej itp.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ale czy wg ustawy o zatrudnianiu nian, mozna miec w umowie 750zl dochodu a nie najnizsza krajowa, u mnie w miejscowosci sa takie realia, ze niania zarabia mniej niz najnizsza krajowa.
I drugie pytanie ile wynosi okres karencji w przypadku macierzynskiego i umowy niani
 
Ale czy wg ustawy o zatrudnianiu nian, mozna miec w umowie 750zl dochodu a nie najnizsza krajowa, u mnie w miejscowosci sa takie realia, ze niania zarabia mniej niz najnizsza krajowa.
Można. To nie jest umowa o pracę i nie ma tu pojęcie płacy minimalnej i etatu.
I drugie pytanie ile wynosi okres karencji w przypadku macierzynskiego i umowy niani.
Okres karencji dotyczy jedynie zasiłku chorobowego, w przypadku zasiłku macierzyńskiego, zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania. Niemniej zatrudnienie osoby w ciąży (a szczególnie zaawansowanej) jest zwykle przedmiotem kontroli ZUS (podejrzenie wyłudzenia zasiłku).
 
A czy zeby miec prawo do zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego, trzeba mieć opłacaną dobrowolną składkę chorobową? Czy co daje opłacanie dobrowolnej składki chorobowej?

i jeszcze jedno pytanie czy składki odprowadzane przez Państwo będą od kwoty najniższej krajowej czy od tego 750zł?
 
A ja mam następujące pytania:
1) Czy można płacić niani gotówką? (moja niania nie ma konta bankowego)
2) Czy dobrze rozumiem, że podatek niani to:
zakladajac, że zarabia najniższą krajową - 1386 zł i oplacane sa tylko skladki emerytalna, rentowa, zdrowotna i wypadkowa.
podstawa naliczenia podatku: 1386 - 20% (koszty uzyskania przychodu) = 1108,80
podatek: 1180,80 * 18% = 199,58 zł?

3) Czy my jako rodzice musimy składać do Urzędu Skarbowego jakieś formularze na których potwierdzalibyśmy takie kwoty?
 
Do góry