reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Leki przeciwdepresyjne a ciąża...

Temat na forum 'Staramy się' rozpoczęty przez mała_mi21, 23 Styczeń 2016.

 1. mała_mi21

  mała_mi21

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam , jestem nowa na forum :), mam pytanie czy jest tutaj kobitka która starała się o dzidziusia będąc na lekach?
   
 2. Jordgubbe

  Jordgubbe Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To bardzo indywidualna sprawa. Zależy od leku, dawki, stanu matki.
  Oczywiście, że lepiej nie brać niż brać, ale czasami dobro matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem. Dobrego lekarza trzeba się poradzić.

  Polecam też:
  http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php

  szukasz po substancji czynnej leku. Polecam też później przy karmieniu, można stosować dużo więcej leków niż ludziom się wydaje.

  INFORMACJE PRZYDATNE DO KORZYSTANIA Z LEKSYKONU:

  Kategorie ryzyka laktacyjnego według Prof. Hale`a:

  L1 „najbezpieczniejsze”

  Grupa ta obejmuje leki, które były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek bez żadnego zaobserwowanego negatywnego efektu u karmionego dziecka. Na lekach z tej grupy były przeprowadzane badania wśród matek karmiących piersią, które nie wykazały ryzyka dla dziecka ani możliwości odległego działania szkodliwego. Obejmuje także produkty lecznicze niedostępne drogą doustną dla dziecka.

  L2 „bezpieczniejsze”

  Grupa ta obejmuje leki, które były stosowane u ograniczonej liczby matek, które na wykazały działań niepożądanych u karmionych dzieci. Grupę tą stanowią także leki, dla których istnienie ryzyka po zastosowaniu leku jest mało prawdopodobne.

  L3 „prawdopodobnie bezpieczne”

  Nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, jednakże ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego dziecka jest możliwe. Tyczy się także leków, dla których badania wykazały tylko minimalny niezagrażający efekt niepożądany. Lek należący do tej grupy powinien być podany tylko wtedy, gdy korzystny efekt przewyższa ryzyko, które niesie dla karmionego dziecka. Ponadto wszystkie nowe leki, które nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań, są automatycznie kwalifikowane do tej grupy, co jest niezależne od tego, jak bardzo mogą być bezpieczne dla karmionego dziecka.

  L4 „prawdopodobnie szkodliwe”

  Dla leków z tej grupy istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione dziecko albo wytwarzanie mleka, jednakże korzyści z ich zastosowania u matek karmiących mogą być akceptowalne pomimo ryzyka dla dziecka (np. jeżeli zastosowanie leku jest niezbędne dla ratowania życia albo z powodu zagrażającej poważnej choroby, w sytuacji, w której nie ma możliwości zastosowania innego, bezpieczniejszego preparatu lub jest on nieskuteczny).

  L5 „szkodliwe”

  Badania na grupie matek karmiących piersią wykazały istotne i udokumentowane ryzyko dla dziecka w oparciu o doświadczenia na ludziach. Grupę tą stanowią także leki o wysokim ryzyku szkodliwości dla dziecka. Ryzyko zastosowania leku z tej grupy u kobiety karmiącej piersią stanowczo przewyższa każdą możliwą korzyść z karmienia. Leki z tej grupy są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią.  Kategorie ryzyka stosowania leku w ciąży wg FDA

  Kategorie ryzyka stosowania poszczególnych preparatów leczniczych w ciąży zostały określone dla niemalże wszystkich stosowanych środków. Obecnie producenci leków dostarczają szczegółowych informacji o ryzyku jakie stanowi dla płodu stosowanie preparatu leczniczego w ciąży. W przedstawionej liście niektóre leki znajdują się w więcej niż jednej grupie ryzyka ciążowego, co wynika ze specyficznego, często odmiennego, działania na płód w zależności od okresu ciąży.

  A – Do tej grupy należą leki, dla których przedstawiono kontrolowane badania kliniczne wykazujące brak ryzyka dla płodu podczas stosowania w pierwszym trymestrze ciąży oraz nie ma dowodów ryzyka stosowania w późniejszym okresie ciąży, a możliwość szkodliwości dla płodu wydaje się mało prawdopodobna.

  B – Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, jednakże leki w tej grupie nie mają badań przeprowadzonych na kobietach w ciąży. W tej grupie znajdują się także leki, dla których w badaniach na zwierzętach zaobserwowano efekt niepożądany u płodu (inny niż zmniejszenie płodności), którego istnienia nie potwierdziły kontrolowane badania u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży oraz nie ma dowodów ryzyka stosowania w późniejszym okresie ciąży.

  C – Do tej grupy należą leki, dla których zaobserwowano w badaniach na zwierzętach działania niepożądane u płodu (teratogenność, embriotoksyczność lub inne) oraz, dla których nie ma kontrolowanych badań przeprowadzonych na kobietach ciężarnych albo badania na zwierzętach i u ludzi są niedostępne. Lek z tej grupy powinien być zastosowany tylko w przypadku, kiedy oczekiwany efekt przewyższa ryzyko.

  D – Dla leków z tej grupy istnieją dowody szkodliwego działania na ludzkie płody, ale z ich zastosowanie u kobiet ciężarnych jest akceptowalne pomimo ryzyka (np. jeśli zastosowanie leku jest konieczne w sytuacji zagrożenia życia albo poważnej chorobie w których nie można zastosować leku bezpieczniejszego lub jest on nieskuteczny).

  X – Grupę tą stanowią leki, dla których w badaniach na zwierzętach albo u ludzi udowodniono istnienie nieprawidłowości płodu i/lub istnieją dowody na ryzyko dla płodu oraz ryzyko zastosowania tych leków u kobiet ciężarnych przewyższa wszelkie korzyści. Leki z tej grupy są przeciwwskazane w u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które mogą zajść w ciążę.  WYKAZ SKRÓTÓW

  D. - dawka

  duże D. - stosowany w dużych dawkach

  now. - w okresie noworodkowym

  wcześniak - stosowany w pierwszych tygodniach u matki wcześniaka

  trym. - trymestr

  przewl. - podczas stosowania przewlekłego

  późno - w późnym okresie laktacji

  mc - miesiące

  lecz. - stosowany w dawce leczniczej

  miejsc. - podczas stosowania miejscowego

  p.o. - podczas stosowania doustnego

  i.v. - podczas stosowania dożylnego

  p.v. - podczas stosowania dopochwowego

  narkot. - stosowany jako narkotyk (środek odurzający)
   
 3. reklama
 4. mała_mi21

  mała_mi21

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dzięki za pomoc :)
   
 5. Paraplu

  Paraplu Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ogromnie dziekuje za ten spis. Musze sie skontaktowac z lekarzem. Biore escitalopram a on ma C w skali FDA


  Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
   

Poleć forum