reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcowe mamy 2021

Jedno mnie zastanawia...ogólnie badanie prenatalne USG i test PAPP-A - kiedy i co trzeba zrobić. Pytałam się o to lekarza i powiedział, że najbardziej miarodajne jest wykonanie USG i testu PAPP-A jednego dnia. Wtedy ma on możliwość prawidłowej oceny według międzynarodowego szkolenia dotyczącego testów prenatalnych które musi co roku odbyć (żeby wykonywać takie badanie). Zastanawia mnie dlaczego większość osób na grupie, które już miały test PAPP-A i USG miało wykonane te dwa badania w różnym czasie. Nie zwracałyście uwagi lekarzowi, że może to być błąd oraz niemiarodajność wyników? Wiem, dziwnie brzmi zwrócić uwagę lekarzowi no ale sory...to jest dość ważne badanie + dodatkowo wydajesz na to sporą kasę (jeśli chodzisz prywatnie).
 
reklama
W którym tygodniu ciąży odstawiłyście hormony? Chodzi mi o progesteron (np. Duphaston) i estrogen (np. Estrofem)? Jestem w 11t3d i już od jutra odstawiam wszystko. Czy to nie za szybko? Trochę się boję bo miałam od początku niski progesteron przez co raz zaplamiłam oraz raz za wcześnie odstawiony estrogen i musiałam do niego wrócić. Dziś miałam pierwsze w ciąży poranne mdłości z epickim finałem. Bolą mnie piersi i potrafią być 2 razy dziennie tak napięte, że muszę dam im trochę więcej swobody. Też tak macie?
 
Dziewczyny czy może którejś z was wyszła już niestety cukrzyca ciążowa na tak wczesnym etapie? Ja obecnie 12tc, jestem już po krzywej cukrowej i po obciążeniu wyniki idealne, ale na czczo znowu ok 100... Mam już skierowanie do diabetologa [emoji45]
no mi jeszcze nie wyszła ale się spodziewam;) zazwyczaj normalnie mam ok. 100; ostatnio wyszedł mi cukier 89, bede robić w nast tyg. to zobaczymy.. No niestety trzeba będzie dietę wprowadzić, może i leki też dodają. Lepiej to mieć pod kontrolą.
 
Jedno mnie zastanawia...ogólnie badanie prenatalne USG i test PAPP-A - kiedy i co trzeba zrobić. Pytałam się o to lekarza i powiedział, że najbardziej miarodajne jest wykonanie USG i testu PAPP-A jednego dnia. Wtedy ma on możliwość prawidłowej oceny według międzynarodowego szkolenia dotyczącego testów prenatalnych które musi co roku odbyć (żeby wykonywać takie badanie). Zastanawia mnie dlaczego większość osób na grupie, które już miały test PAPP-A i USG miało wykonane te dwa badania w różnym czasie. Nie zwracałyście uwagi lekarzowi, że może to być błąd oraz niemiarodajność wyników? Wiem, dziwnie brzmi zwrócić uwagę lekarzowi no ale sory...to jest dość ważne badanie + dodatkowo wydajesz na to sporą kasę (jeśli chodzisz prywatnie).
To chyba zależy od podejścia placówki w której robimy badanie, z jednej strony jak krew jest pobierana wcześniej to w dniu usg są już pełne wyniki, a w drugim przypadku trzeba na to dłużej poczekać. Ja byłam zdziwiona że krew będę miała pobieraną wtedy co usg, liczyłam na to że szybciej będę znała wyniki 😁
 
Ja estrofem odstawialam od 6t do 9t schodząc z dawki a dupka powinnam odstawić od czwartku jeśli nic się nie będzie dziać ale mam jeszcze 1,5 opakowania więc go wykorzystam i wtedy zakończę branie aktualnie jestem w 12t2d.
W którym tygodniu ciąży odstawiłyście hormony? Chodzi mi o progesteron (np. Duphaston) i estrogen (np. Estrofem)? Jestem w 11t3d i już od jutra odstawiam wszystko. Czy to nie za szybko? Trochę się boję bo miałam od początku niski progesteron przez co raz zaplamiłam oraz raz za wcześnie odstawiony estrogen i musiałam do niego wrócić. Dziś miałam pierwsze w ciąży poranne mdłości z epickim finałem. Bolą mnie piersi i potrafią być 2 razy dziennie tak napięte, że muszę dam im trochę więcej swobody. Też tak macie?
 
W którym tygodniu ciąży odstawiłyście hormony? Chodzi mi o progesteron (np. Duphaston) i estrogen (np. Estrofem)? Jestem w 11t3d i już od jutra odstawiam wszystko. Czy to nie za szybko? Trochę się boję bo miałam od początku niski progesteron przez co raz zaplamiłam oraz raz za wcześnie odstawiony estrogen i musiałam do niego wrócić. Dziś miałam pierwsze w ciąży poranne mdłości z epickim finałem. Bolą mnie piersi i potrafią być 2 razy dziennie tak napięte, że muszę dam im trochę więcej swobody. Też tak macie?
Ja odstawiałam równo w 12 tc Duphaston schodząc wcześniej z 2x1 na 1x1. Teoretycznie można odstawiać wcześniej, jak łożysko przejmuje wytwarzanie progesteronu i pierwszą próbę miałam w 10tc, ale spanikowałam po skurczowych bólach brzucha i pani farmaceutka w aptece wystawiła mi receptę farmaceutyczną (pamiętam, że była sobota godzina 18)na Duphaston z powrotem.
Potem lekarz mi przepisał na te skurczowe bóle brzucha AsMag 3x1.
Na prenatalnych rozmawiałam z lekarką odnośnie tego Duphastonu i powiedziała, że właściwie nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to czy ten lek w ogóle pomaga.

Co do forum zamkniętego - zgadzam się z dziewczynami. Mało to świrów jest na necie, którzy lubią się podszywać, wykradać zdjęcia USG itd? Poza tym tu też jest trochę dziewczyn, można pisać między sobą, a my tu zaglądamy regularnie żeby sprawdzić czy nowe osoby się nie pojawiły. Plus od początku ustaliłyśmy, że jeśli ktoś nie jest w stanie na zamkniętym napisać posta w tygodniu, to podczytywaczy nam nie potrzeba.
 
Bardzo mi przykro, ale teraz będzie już tylko lepiej 🙂 Nie będę jakoś wychylać się przed szereg, mam jutro wizytę u mojego gin, porozmawiam z nim jak planuje postępować. Myślę tylko, że zaraz po porodzie zdecyduję się na oznaczenie grupy krwi dziecka, może akurat odziedziczy tego minusa po mnie 😃
Jeżeli nic się nie zmieniło, to zawsze od razu po porodzie sprawdzają grupę krwi dziecka, (jeśli u rodziców jest konflikt) i jeśli dziecko dziedziczy po ojcu to mama dostaje zastrzyk. A w czasie ciąży bada się przeciwciała - wydaje mi się że 2 albo 3 razy (nie pamiętam). Teraz jestem w 23 tc. i miałam to badanie narazie raz.
 
Jeżeli nic się nie zmieniło, to zawsze od razu po porodzie sprawdzają grupę krwi dziecka, (jeśli u rodziców jest konflikt) i jeśli dziecko dziedziczy po ojcu to mama dostaje zastrzyk. A w czasie ciąży bada się przeciwciała - wydaje mi się że 2 albo 3 razy (nie pamiętam). Teraz jestem w 23 tc. i miałam to badanie narazie raz.
Masz rację, rozmawiałam z lekarzem i dokładnie to samo powiedział. Teraz się nie przejmować, zbadać przeciwciała w 28tc i po porodzie i wynikach dziecka będzie decyzja czy kwalifikacja do zastrzyku czy nie 🙂
 
@Konieczynkaemi wysłałam Ci wiadomość.

Dziewczyny, co do forum zamkniętego to już chyba wszystko padło co powinno a ja dodam od siebie jeszcze tylko tyle że regulamin grupy jest naprawdę prosty, wystarczy się z nim zapoznać i nikt nie będzie was wyrzucał z forum za to że napiszecie nawet raz na tydzień. Ale jeśli ktoś nie pisze w ogóle no to jaki jest sens forum zamkniętego? Nie chodzi o to że trzeba pisać 50 postów dziennie bo KAŻDY ma swoje obowiązki codzienne a forum do nich nie należy. To ma być raczej oderwanie od tych obowiązków. Wszystkie dziewczyny które zapisały się na listę do forum zamkniętego zastały dodane ale niestety te które w ogóle się nie odzywały zostały usunięte.

Pamiętajcie też że my nie możemy pisać do Ani @aniaslu z każdą pojedynczą prośbą o dodanie... Robimy to raz na jakiś czas bo my też mamy swoje życie, seriooo... Więc nie ma co się burzyć. Od czasu kiedy się przeniosłyśmy na zamknięte dziewczyny stąd były już dodawane więc naprawdę spokojnie, nie ma co się tak pieklić. Miłego dnia ;)
 
reklama
Ja robiłam tylko USG, bez PAPP-A. Nikt mi nawet PAPP-A nie proponował. Bardzo dużo czytałam na jego temat negatywnych opinii, że niby zbyt mało wiarygodne badanie i niepotrzebnie stresujące.
Dziś dostałam wyniki NIFTY. Wszystko super, wszystkie ryzyka niskie :)
I brak chromosomu Y :)
 
Do góry