reklama

Lista badań do zrobienia w I, II i III trymestrze ciąży.

Temat na forum 'Dzieci urodzone w maju 2014' rozpoczęty przez Straciatella, 11 Październik 2013.

1. Straciatella

Straciatella Listopadówka 2010

I trymestr

• Morfologia krwi – badanie wykonuje się co miesiąc.
    • Określenie poziomu glukozy.
    • VDRL – badanie na nosicielstwo kiły, bardzo ważne ze względu na duże niebezpieczeństwo dla dziecka w przypadku zakażenia od matki.
    • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh – konieczne w celu zbadania ryzyka konfliktu serologicznego (jeśli kobieta ma czynnik Rh-, a mężczyzna Rh+).
    • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy – przeprowadzane w przypadku, gdy kobieta ciężarna nie wykonała go przed ciążą.
    • Badanie przeciwciał w kierunku cytomegalii – wirus cytomegalii z reguły jest nieszkodliwy na matki, natomiast może przenikąć do płodu i go zarazić, jego wczesne wykrycie umożlwia skuteczne leczenie tuż po porodzie.
    • Badanie ogólne moczu – badanie dostarcza informacji o ogólnym stanie zdrowia organizmu i wskazuje na istnienie bądź brak zakażeń układu moczowego.
    • Cytologia – badanie przeprowadzane, gdy kobieta ciężarna nie wykonała go w ciągu ostatniego roku.
    • Ciśnienie krwi – u kobiet w ciąży sprawdzane podczas każdej wizyty.
    • Badania w pierwszym trymestrze informują o stanie zdrowia kobiety w czasie pierwszej fazy ciąży. W przypadku nieprawidłowości zleca się badania dodatkowe lub następuje leczenie specjalistyczne.

II trymestr

• Badanie ogólne moczu – badanie wykonuje się co miesiąc.
    • Test obciążenia glukozą – badanie wykonuje się około 25. tygodnia ciąży, ma ono na celu wykluczenie cukrzycy u kobiet ciężarnych.
    • Ciśnienie krwi – u kobiet w ciąży monitorowane jest co miesiąc.
    • Jeśli z badania na toksoplazmozę w pierwszym trymestrze wynika, że kobieta nie ma przeciwciał, lekarz zleca w drugim trymestrze ciąży powtórne skontrolowanie ich poziomu, by sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia.

III trymestr

• Badanie ogólne moczu – badanie wykonuje się co miesiąc.
    • Badanie na WZW typu B – dodatni wynik sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności podczas porodu.
    • VDRL – celem tego badania jest stwierdzenie obecności lub jego brak zakażenia kiłą.
    • Posiew z pochwy – badanie ma na celu stwierdzenie obecności w drogach rodnych paciorkowców typu B, które podczas porodu mogą zarazić dziecko.

Zachęcam do wydrukowania poniższej listy :)

http://angelius.pl/files/pdf/rekomendacje_ptg_ginekologia.pdf

Są to tylko przykładowe (zalecane) badania do wykonania. Można to nieco okroić, lub dodać inne.

Ostatnia edycja: 11 Październik 2013
  2. nadzieja1984

nadzieja1984 Fanka BB :)

W pierwszym trymestrze zalecane sa również badania na HIV, HCV i na żółtaczkę, jeśli nie było szczepień...

3. reklama
  4. Straciatella

Straciatella Listopadówka 2010

jest to ujęte w tej liście "do druku" :)

5. nadzieja1984

nadzieja1984 Fanka BB :)

Ups... Przepraszam, myślałam, że w wersji do druku jest to samo "do druku" ;-)

6. Natuszka21

Natuszka21 Fanka BB :)

Mnie lekarz po ostatniej morfologii, nie kazał już jej i żadnych innych badań robić.

Czyżby myślał, że o tym wiem..

7. sensique

sensique Zaciekawiona BB

Ja co wizyte pytam co mam zrobic przed nastepna wizyta Mocz krew mam co rusz bo mam malo zelaza a w moczu bakterie co chwile

Poleć forum