reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Łóżkowe sprawy...

Dołączył(a)
18 Czerwiec 2009
Postów
1 153
Miasto
Warszawa
Dziewczynki, coraz gorzej mi się śpi. zawsze uwielbiałam spać, a teraz koszmar. Odkąd brzusio mi wyskoczył nie mogę sobie znaleźć miejsca. Na wznak źle i podobno niezdrowo. Na bokach też, każda zmiana pozycji to przebudzenie. Może macie jakieś sprawdzone sposoby na porządne wyspanie się??
Poza tym co noc boli mnie brzuch?! Nie żołądek, tylko inkubatorek z maluchem:no:
Co tam u Was w tym temacie??




 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Ja śpię na boku, pod brzuch podkładam małą poduszkę. Drugą wkładam między nogi. Tylko tak udaje mi się przespać całą noc, choć budzę się za każdym razem, kiedy zmieniam bok :baffled:
 
Robi się coraz ciężej i coraz bardziej niewygodnie. Rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne, więc stale jest ci duszno, często chce się siusiu (przynajmniej kilka razy w nocy biegasz do toalety), męczy cię zgaga (bo kiedy leżysz, zawartość żołądka cofa się do przełyku) i kurcze łydek. W dodatku, gdy tak leżysz, nie mogąc spać, dopadają cię różne niepokoje, lęki, wątpliwości. I wcale nie pomagają zasnąć...

To wina hormonów, że na początku ciąży oczy zamykały ci się tuż po dobranocce, a teraz, pod koniec, masz z tym coraz większe kłopoty. Hormonów nie pokonasz, ale możesz zrobić inne rzeczy, by udało się „odpłynąć” w kojące objęcia Morfeusza. Oto nasza lekcja ze... spania.

Kładź się na boku
Zwłaszcza na lewym. Tak jest zdrowiej dla ciebie i dziecka, bo wtedy łatwiej krąży krew – do łożyska dociera więcej substancji odżywczych. Łatwiej też pracować nerkom, które usuwają produkty przemiany materii i nadmiar płynów, co zmniejsza obrzęki stóp i dłoni. Będzie ci wygodniej, jeśli między kolana włożysz niewielką poduszkę (albo specjalną podłużną poduszkę-kojec, np. firmy Motherhood).

Jedz małe kolacje
Jeżeli położysz się z pełnym żołądkiem, skończy się zgagą. Trudno też wtedy mówić o spokojnym śnie. Czy wiesz, że ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też o której? Od ostatniego obfitego posiłku do położenia się spać powinny minąć dwie godziny. Potem możesz zjeść już tylko coś lekkiego: jogurt, banana.
Wypróbuj sposób naszych babć – podobno łatwiej zasnąć po wypiciu szklanki ciepłego mleka lub zjedzeniu produktu bogatego w węglowodany (kromki chleba, jabłka). Ale uwaga! Jeśli dokucza ci zgaga, musisz znaleźć inny sposób, bo ta dolegliwość niestety nasila się po posiłku obfitującym w węglowodany.
A może nie dają ci spokojnie spać koszmarne sny lub bóle głowy? Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to niski poziom cukru we krwi. Zjedz coś wysokobiałkowego, np. jajko, jogurt, serek. Dzięki temu we krwi aż do rana utrzyma się wysoki poziom cukru. A jeśli w nocy budzi cię wilczy głód, postaw na szafce nocnej kilka zdrowych przekąsek (choć to niestety niezbyt zdrowe dla twoich zębów).

Wstawaj do toalety
To normalne, że w drugiej połowie ciąży często w nocy biegasz na siusiu. Ale żeby nie wiedzieć jak nie chciało ci się znowu podnosić, nie wstrzymuj moczu! To może doprowadzić do infekcji dróg moczowych. A jeśli siusiasz naprawdę co chwila i tylko po dwie–trzy kropelki, powiedz o tym lekarzowi, bo to może być już objaw rozwijającej się infekcji.

Wypróbuj zioła
Leki ziołowe na sen i uspokojenie mogą być równie silne jak preparaty chemiczne. Zanim więc sięgniesz po ziołowy specyfik, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Na pewno jednak nie zaszkodzi ci melisa. Napar z niej działa uspokajająco i wypity wieczorem pomaga zasnąć.

Zrelaksuj się
Wieczorem spróbuj wyciszyć umysł i rozluźnić mięśnie. Pomogą w tym ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Możesz też wypróbować wizualizację: wyobraź sobie, np. że siedzisz na plaży w słoneczny poranek. Patrzysz na fale. Staraj się wsłuchiwać w dźwięki, wyczuwać zapachy. To uspokaja, koi nerwy. A jeśli nocą nachodzą cię rozmaite obawy i lęki, spróbuj sposobu Scarlett O’Hary z „Przeminęło z wiatrem”. Powiedz sobie: „Pomyślę o tym jutro!”. A jutro, gdy wstanie słońce, wszystko będzie mniej straszne...
Zamiast godzinami przewracać się z boku na bok, wstań, poczytaj książkę, obejrzyj coś w telewizji. Jeśli przestaniesz obsesyjnie myśleć o tym, że nie możesz zasnąć, jest szansa, że sen prędzej przyjdzie. I jeszcze jedno: wieczorem wietrz sypialnię! Odpowiednia ilość tlenu sprawi, że obudzisz się wypoczęta.


Jakie są najlepsze pozycje do snu, wygodne nie tylko dla mamy ale również dla dziecka. Odpowiada ginekolog.

Kobiety w ciąży często zmieniają ułożenie ciała podczas snu. Jest to korzystne dla dziecka, bo sprzyja to jego dotlenieniu i... wygodzie. Niektóre panie lubią spać na wznak, jednak w zaawansowanej ciąży taka pozycja może spowodować ucisk powiększonej macicy na żyłę. To zaś utrudnia dopływ krwi do serca. Kobieta zaczyna się wtedy źle czuć, ma zawroty głowy i bolesne skurcze macicy. By tego uniknąć, warto układać się lekko na lewym boku, np. podkładając poduszkę pod prawą część ciała. Nie ma również przeciwwskazań do spania na prawym boku, ale ze spaniem na brzuchu w zaawansowanej ciąży może mieć Pani trudności. To naturalne. Tak więc radzę układać się do snu tak, by było Pani wygodnie. Maluch będzie się czuł tak samo!
 
Ja przedewszystkim musze miec wysoko glowe,i spie na poduszce ktora kiedys na zakupach polecalam,jest rewelacyjna,ulatwia spanie jest owiele wygodniej.Smieje sie,ze majac ja niepotrzebuje nawet faceta :p
Znalazlam na alegro taka do licytacji chyba ale zalezy mi na pokazaniu wam o co mi chodzi ,sprawdza sie ona teraz dla nas i lepszego snu,karmienia dzidzi,ulozenia dzidzi .Polecam!!!Poduszka do SPANIA,KARMIENIA,ZABAWY GNIAZDOseledyn (687509942) - Aukcje internetowe Allegro
Tu link ogolnie do takich poduszek
http://www.allegro.pl/search.php?st...a+&buy=0&new=0&pay=0&vat_inv=0&personal_rec=0
 
Ostatnia edycja:
Ja śpię na boku, pod brzuch podkładam małą poduszkę. Drugą wkładam między nogi. Tylko tak udaje mi się przespać całą noc, choć budzę się za każdym razem, kiedy zmieniam bok :baffled:
to najlepsza pozycja, tak twierdzą lekarze... ja póki co mam za mały brzuch, więc pod niego nic nie wkładam... ale pod nogi jak najbardziej :)

no i standardowo na lewym boczku śpie, ale zdarza mi się też spać na plecach... na brzuchu już nie wygodnie
 
Co do tej poduszki powiem jeszcze ,ze wazne zeby wlasnie miala wypelnienie tymi kulkami wtedy uklada sie idealnie ,w przeciwienstwie do tych wypelnionych wata lub czym innnym podobnym
 
Dzięki:-) Przynajmniej wiem, że nie jestem osamotniona w "bólu":-) Dzisiaj z resztą było trochę lepiej niż ostatnio.. Z wyjątkiem bolącego brzucha! Wciągu dnia normalnie egzystuję, przychodzi wieczór i się zaczyna:zawstydzona/y:
Kevinka, poduszkę właśnie licytuję, dzięki:-D Co do spania z głową wysoko, to w moim przypadku odpada.. Zawsze spałam prawie na płasko.. Wczoraj i to wypróbowałam,ale to nie dla mnie:sorry2:. Mój mąż miał wczorajszego wieczora ze mną sajgon;-) Kręciłam się, wierciłam, zmieniałam pozycje, kombinowałam z poduszkami:-) A on rano do pracy biedaczek..




 
reklama
Kevinka, poduszkę właśnie licytuję, dzięki:-D Co do spania z głową wysoko, to w moim przypadku odpada.. Zawsze spałam prawie na płasko.. Wczoraj i to wypróbowałam,ale to nie dla mnie:sorry2:. Mój mąż miał wczorajszego wieczora ze mną sajgon;-) Kręciłam się, wierciłam, zmieniałam pozycje, kombinowałam z poduszkami:-) A on rano do pracy biedaczek..


Ja posiadam ta poduche i jestem mega zadowolona,przy pierwszym dziecku super sprawdzila sie do karmienia itd.
Ja kiedys tez plasko,ale teraz musze miec wysoko lepiej mi sie oddycha.
 
Do góry