reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Macierzyńskie a A pieniążki z innego kraju

Kikamika28

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Czerwiec 2020
Postów
178
Cześć. Dziewczyny mam pytanie czy któraś z was pracuje na umowę o prace w Polsce a partner w Czechach, macierzyńskie przez rok bede mieć a chce iść na wychowawcze do 3 roku życia, ile wypłacają na wychowawczym z tego co się dowiedziałam to 400 zł czy będzie mi przysługiwać pieniążki z Czech, czy niestety jeśli będę pobierać w Polsce wychowawcze to nic z Czech nie dostanę, opinie są rożne inni mówią ze dostaniemy inni ze nie i będąc na macierzyńskim tez mi nic nie przysługuje
 
reklama
Rozwiązanie
DarkAsterR a pracujesz za granica? Jeśli tak to musisz okazać pewnie dokumenty jakieś albo jeśli przybywasz w kraju czy ma się umowę o prace albo się jest zapisanym jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, napewno jest jakiś haczyk
Wychowawczy jest generalnie bezpłatny.
400 zł, o którym piszesz, to zasiłek wychowawczy, ale nie jest on dla wszystkich, jak macierzyński i rodzicielski. Trzeba spełnić kryterium dochodowe (zarabiać mało). Konkretnie:
"Kryterium wynosi obecnie 674 zł dochodu miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie, a 764 zł wprzypadku rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem."
Wątpię, aby twój mąż zarabiał w Czechach na tyle mało, abyście się załapali, chyba że to kolejne dziecko.

Dalej nie pomogę.

A co konkretnie przysługiwałoby ci z Czech? I dlaczego tobie, a nie mężowi? Przecież to on tam pracuje, a ty nie masz związków z tym krajem?
 
A przepraszam narzeczonemu należeć się będzie na dziecko, Podobno to taki zasiłek na dziecko z Czech, czyli prawdobodobnie zasiłek macierzyński będę mieć bezpłatny przez wysokie dochody
 
A mam pytanie wychowawczy a rodzicielski to dwa inne zasiłki tak? na co najlepiej iść po macierzyńskim na wychowawczy czy na rodzicielski co jest lepiej,bo trochę czytając z internetu to się pogubiłam
 
A przepraszam narzeczonemu należeć się będzie na dziecko, Podobno to taki zasiłek na dziecko z Czech, czyli prawdobodobnie zasiłek macierzyński będę mieć bezpłatny przez wysokie dochody
To on musi pytać w Czechach, czy mu wypłacą.

I czy np. nie wyklucza się z 500+, bo rozumiem, że to raczej coś jak 500+, na dziecko do 18 lat?
Bo 500+ a niemieckie Kindergeld się wykluczają (dziewczyny z kontaktami z Niemiec by ci wytłumaczyły dokładnie).
 
A mam pytanie wychowawczy a rodzicielski to dwa inne zasiłki tak? na co najlepiej iść po macierzyńskim na wychowawczy czy na rodzicielski co jest lepiej,bo trochę czytając z internetu to się pogubiłam
Urodzenie dziecka - start
20 tygodni - urlop macierzyński - zasiłek macierzyński
+
32 tygodnie - urlop rodzicielski - zasiłek rodzicielski
+
3 lata - urlop wychowawczy - zasiłek wychowawczy
 
Nie nie raczej do 18 roku życia dziecka to nie ale się dowiemy jeszcze nie pamietam nazwy po czesku tego zasiłku narazie było by załatwione do 3 roku życia pózniej to juz nie wiadomo, będziemy się dowiadywać, a to w takiej kolejności mamy urlopy dla mamusiek :) ze względu na moja prace na dwie zmiany pełna dniówka i nocka będę musiała z dzieckiem zostać do 3 roku życia w domku a potem pomyśli się jak wrócić do pracy i pogodzić prace z dzieckiem
 
Nie nie raczej do 18 roku życia dziecka to nie ale się dowiemy jeszcze nie pamietam nazwy po czesku tego zasiłku narazie było by załatwione do 3 roku życia pózniej to juz nie wiadomo, będziemy się dowiadywać, a to w takiej kolejności mamy urlopy dla mamusiek :) ze względu na moja prace na dwie zmiany pełna dniówka i nocka będę musiała z dzieckiem zostać do 3 roku życia w domku a potem pomyśli się jak wrócić do pracy i pogodzić prace z dzieckiem
To trzymam kciuki, żeby Czesi też wam ładnie zechcieli wspomóc wychowanie. [emoji1]
 
reklama
a to w takiej kolejności mamy urlopy dla mamusiek :) ze względu na moja prace na dwie zmiany pełna dniówka i nocka będę musiała z dzieckiem zostać do 3 roku życia w domku a potem pomyśli się jak wrócić do pracy i pogodzić prace z dzieckiem

Zwróć uwagę, że przy pełnym wykorzystaniu tych urlopów opiekujesz się dzieckiem w domu do jego 4. urodzin (około). Gdyby cię taka możliwość interesowała.
 
reklama
Nie nie raczej do 18 roku życia dziecka to nie ale się dowiemy jeszcze nie pamietam nazwy po czesku tego zasiłku narazie było by załatwione do 3 roku życia pózniej to juz nie wiadomo, będziemy się dowiadywać, a to w takiej kolejności mamy urlopy dla mamusiek :) ze względu na moja prace na dwie zmiany pełna dniówka i nocka będę musiała z dzieckiem zostać do 3 roku życia w domku a potem pomyśli się jak wrócić do pracy i pogodzić prace z dzieckiem
Do 4 roku życia dziecka nie możesz pracować na nocki. To Ci zapewnia kodeks pracy.
 
Do góry