reklama

Mądre książki dla rodziców

Temat na forum 'Rozmowy o wszystkim' rozpoczęty przez monika_bez_ratownika, 10 Grudzień 2010.

1. monika_bez_ratownika

monika_bez_ratownika Początkująca w BB

Witajcie. Szukałam na forum tematu o książkach dla rodziców, znalazłam tylko na forum "4-latek, 5-latek, 6-latek", a chodziło mi o książki, które warto przeczytać, zanim dziecko pojawi się na świecie, albo kiedy jest jeszcze maleńkie. Może stworzymy listę tytułów, które warto polecić innym rodzicom?

To ja zacznę :)

Ostatnio wpadła mi w ręce „Droga mleczna” z serii „Rodzicielstwo bliskości”. Napisała je Claude Didierjean-Jouveau, francuska propagatorka karmienia piersią, babeczka, która przez lata była prezeską „Mlecznej Ligi”, międzynarodowej organizacji wspierającej karmienie naturalne.

Myślę, że warto ją przeczytać, a nawet czytać za każdym razem, kiedy pojawi się wątpliwość, „czy w tej sytuacji mogę karmić”. Autorka pisze w wyjątkowy sposób, zapewniając z mocą, że karmić można zawsze, bo zawsze warto i każda z nas jest w stanie to robić, poza znikomym procentem. Potocznie dobrodziejstwa płynące z karmienia piersią najczęściej sprowadza się do przeciwciał i do więzi matki z dzieckiem, a tutaj dostajemy całe mnóstwo argumentów za, bogaty opis korzyści krótko- i długoterminowych tak dla matki jak i dla dziecka.

I jeszcze jedno: poza tym, że konkretna, rzeczowa i z mnóstwem medyczno—zdrowotnych racji, ta książka jest bardzo optymistyczna, po lekturze nabiera się wiary w siebie i w swoje ciało, w moc swojego instynktu. Bezcenne :)

A jakie książki Wy polecacie?

2. happybeti

happybeti show must go on...

Podobna w tematyce książka Sheili Kitzinger "Karmienie piersią",bardzo dodaje wiary w siebie,również mnóstwo praktycznych rad,dobrze sie czytało.A przede wszystkim "biblia wszystkich rodziców"- "Dziecko.Pielęgnacja,opieka i wychowanie" doktora Beniamina Spocka.Dziecko od ciąży do nastolatka,jak dla mnie bezcenna.

3. reklama
  4. sonny1

sonny1 Początkująca w BB

Ja również mam za sobę książkę "Dziecko.Pielęgnacja,opieka i wychowanie" doktora Beniamina Spocka. Powiem szczerze, że dużo mi pomogła :)

5. bit

bit Początkująca w BB

niektórym może się przydać "Pierwszy rok życia dziecka" Heidi Murkoff i inni. Na końcu jest bardzo przydatny index łatwo możn odszukać interesującą nas sprawę np. oczy zezowate.

6. monika_bez_ratownika

monika_bez_ratownika Początkująca w BB

Spock jest ponadczasowy, jeszcze moja mama go czytała :-)
    A ja czytam po kolei całą serię "Rodzicielstwo bliskości" - wciągnęło mnie! ;-) To, co pisze Claude jest tak oczywiste i naturalne, aż dziw bierze, że dzieje się dokładnie odwrotnie. Jej książki pozbawione są cienia komercji, to, co ona opisuje jako właściwe, nie kosztuje nic: karmienie piersią, poród naturalny (najlepiej w domu), metoda kangura dla wcześniaków, NIE dla mody na cc, NIE dla wywoływania porodu, NIE dla rutynowego nacięcia krocza, NIE dla obowiązkowej (leżącej) pozycji porodowej, wygodnej dla lekarza, nie dla rodzącej.

porod.jpg

Przeczytałam „Poród bez granic” i znów, jak podczas lektury „Drogi mlecznej”, zastanawiam się, że skoro Claude podaje tutaj wyniki badań, przemawiające za jej teorią o porodach naturalnych, w warunkach spełniających potrzebę intymności rodzącej, o porodach bez interwencji medycznych, to czemu ciągle rośnie liczba cc i dlaczego wywołuje się porody pod najróżniejszymi pretekstami? Wg badań fundacji Rodzić po ludzku z 2006 r., w Polsce wywołuje się 50% porodów! Szok!

Autorka apeluje o to, żeby kobieta rodząca nie była kukiełką w rękach personelu, lecz świadomą, główną aktorką w sztuce „Narodziny”, przepełnioną wiarą, że potrafi urodzić, bez oksytocyny, nacięcia, zmuszania do parcia.

Aż się rozmarzyłam :-)

7. Maluch2004.pl

Maluch2004.pl Zaciekawiona BB

Dobrze że powstał taki temat na forum,dzięki temu można wybrać kilka fajnych lektur do poczytania przed snem. Na mnie największe wrażenie zrobiła książka:
    "Pierwszy rok życia dziecka".

Poleć forum