reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Magiczne Święta!

reklama
fajny wątek:) i pomysłowe te aniołki, moj mlodszy brat robil takie w szkole:p Ja juz nie moge doczekac sie świąt i pierwszego śniegu:) Zawsze ciesze sie jak dziecko:):) Najbardziej lubie krokieciki z grzybami i kapustą, Mmmm!!:):) już czuje jaką zgagę bedę po nich miała:):)
 
ariska - świetne te aniołki... tylko, że jak sobie pomyślę ile trzeba się przy nich napracowac, to już wiem, że jestem za leniwa na takie cudeńko. Ale naprawdę świetne ozdoby - i jakie oryginalne.
 
ja pewnie na początku grudnia zabiore się za pieczenie sterty pierniczków :-) :-)
uwielbiam ten zapach... i smak oczywiście! :-)

a to mój coroczny przepis :-)


50 dag mąki

20 dag cukru pudru
20 dag miodu
12 dag masła lub margaryny
1 jajo
1 dag sody oczyszczanej (=1 czubata łyżeczka)
2 łyżki stołowe przypraw korzennych do piernika




Mąkę wymieszać z sodą, zrobić wgłębienie na środku, wlać miód, dodać przyprawy korzenne, cukier, masło i jajo. (Miód można też wcześniej podgrzać razem cukrem i korzeniami, a potem przestudzić i połączyć z mąką.) Zagnieść ciasto jak na pierogi. Wyrabiać aż będzie gładkie i jednolite w przekroju. Ciastka piec w nagrzanym piekarniku około 10 minut (180 st. C, grzanie dolne z termoobiegiem). Trzeba uważać, żeby nie zrumieniły się zbyt mocno, bo mogą stać się zbyt twarde i nabrać nieco goryczki. Pierwszego dnia po upieczeniu pierniczki są bardzo twarde, doskonałe stają się po dwóch - trzech dniach, gdy nabiorą wilgoci i zmiękną.


Lukier:


Cukier puder + sok z cytryny (lub rum)


Polewa:


Roztopić tabliczkę czekolady w kąpieli wodnej, dodać łyżkę masła i mleka; gotowe polewy


Posypka:


Przykleić: orzechy, migdały, pistacje, skórka pomarańczowa, cytrynowa, wiórki kokosowe

Gotowe posypki


poza tym uwielbiam zupę grzybową mojej cioci i pierogi oczywiście!! :-)
karpia nigdy nie jem - nielubię....
u nas tez zawsze są krokiety w kapustą i grzybami do barszczu
inne rybki oprócz karpia zjem symbolicznie :-)

kompot z suszu fuj....


nie wiem przypadkiem czy w tym roku nie będzie wigilia u nas...
na około 30 osób......:eek::eek:
tzn mama z ciocią pewnie większość ugotuje. dla mnie zostanie przygotowanie stołu i pomoc w gotowaniu

Powiedz mi czy ciasto na pierniki musi ileś czasu leżakować czy mogę odrazu robić i piec?
 
B_iała - nigdy takiego rosołu nie gotowałam sama, tylko mama zawsze, ale wezmę przepis, u mnie w domu tylko na głowie karpia gotowało się rosołek, ale w smaku mało się różni od niedzielnego, mój mąż polubił :-) bo w zeszłym roku jedlismy kolacje na dwa domy, u męza też bylismy ale u niego tylko na trochę :p więc finał był cięzki, leżelismy długo po kolacji, zeby przetrawiło:-)
 
Tutaj widze juz pachnie swietami od dawna....:-)
Całe szczescie tesciowie bede na wigili to jakos pomoga w przygotowaniu:))..... Tak jak u wiekszosci z Was potrawy beda podobne mysle tylko o jakiejs sałatce,jarzynowa bedzie ale jezcze jakas mogła by byc pozniej na pierwszy dzien swiat.... moze ktos cos poleci???
Swoja droga na swiateczny obiad co podajecie??? I jak tam prezenciki macie juz cos na oku???
 
reklama
Carri ja polecam sałatkę hawajską: 3-4 paczki ryżu, por, puszka kukurydzy, puszka ananasa, pół czerwonej papryki, 30dkg szynki konserowej, sól, pieprz, majonez.
Najpierw kroisz pora wdłuż i w półksiężyce, na to dajesz ugotowany ryż, żeby por troszkę sie zaparzył i zmiękł. jak wszystko wystygnie dodajesz resztę składników, solisz, pieprzysz i majonezu w zależności jak kto lubi więcej lub mniej.
Co do prezentów to ja juz mam porobione, rodzice dostana ramkę cyfrowa ze zdjęciami Piotrusia, jeden brat pościel na nowe mieszkanie a drugi torbe na trening. Mąż dostanie pizamkę :)
 
Do góry