reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Małe ciemiączko i płod hipertroficzny

Ainhoa

Mama Zuzi
Dołączył(a)
16 Grudzień 2011
Postów
777
Dzień dobry!
Lekarz pediatra w szpitalu powiedział, że Zuzia ma małe ciemiączko, nie powiedział ile dokładnie ma, powiedział jedynie, że jakby ktoś chciał zrobić jej USG głowy to nie zrobi.
Zuza urodziła się mając 4070 gram i ma wpisane w książeczkę zdrowia "płód hipertroficzny". Urodziła się w 38t5d ciąży SN.

Co należy zrobić z tym małym ciemiączkiem, czytałam, że nie należy podawać witaminy D (a dostaje w mleku modyfikowanym) i że mózg może się nie rozwinąć??

A co może grozić w związku z tym płodem hipetroficznym??
 
reklama
wg najnowszych zaleceń wit D podaje się także w przypadku szybkiego zarastania ciemiączka, chociaż ja osobiście przestałam ją podawać jak ciemiączko zaczęło zbyt szybko zarastać, tyle że to akurat było lato ... osobiście bym się nie przejmowała i dalej podawała mleko ... ale zawsze można udać się do pediatry aby mieć pewność (przy każdym szczepieniu np. zawsze bada się rozmiar ciemiączka)

chciałam Panią zapytać czy "płód hipertroficzny" to to samo co hipotrofia? mój synek był właśnie hipotrofikiem (czyli miał niską masę jeszcze w brzuszku i urodził się z wagą 2250 g a nikt mu nie wpisał do książeczki zdrowia hipotrofii chociaż miałam ją stwierdzoną w ciąży, wpisano mi natomiast "wcześniactwo" chociaż urodził się w 38 tyg ciąży ... masakra (później jedna z lekarek w drugim szpitalu wykreśliła to) ... właśnie przeczytałam że hipertrofia to jest właśnie coś odwrotnego, czyli wysoka masa płodu, taka na 90 centylu... nie wydaje mi się żeby 4 kg to była już hipertrofia, zazwyczaj jest to powyżej 4,5 kg ... pewnie niewiele to zmienia tak jak w moim przypadku było, mój synek ma tylko skłonności do niedoborów żelaza tak jak wcześniaczki
 
Ostatnia edycja:
Do góry