reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

maluszki i mamusie z Kaszub

reklama
A idź tam, ale mi ładne, wejdź na rynek a zobaczysz ile chlorów się wałęsa :/
ogólnie rzecz biorąc, odrzuca mnie od tego miejsca coraz bardziej hehe
 
Chodzi mi o to ze nadmorska miejscowosc. Nie bylam w dzien powszedni i nie widzialam tego co dzieje sie na codzien.
 
Chyba wstyd sie przyznac:laugh2: ale tak to juz jest. Na studiach bylam w klubie studenckim pomorania w Gda i ludzie dziwnie reagowali jak sie powiedzialo ze jest sie z kaszub czy kaszubka. Miny takie!!! i stwierdzenie ze nie ma takiego czegos:-D jest tylko jedna - polska ha ha ha .
 
Kiedys bylo to oddzielne panstwo w pozniejszych czasach , bylo to pomorze choc jeszcze odrebne od Polski. Potem ksiaze pomorski zgodzil sie przylaczyc pomorze do Polski i tak jest to caloscia.
Z tym to chodzi o to ze Mazury czy Gorale sa to polacy o innej gwaze. Nie ma na nich takiej nagonki jak na kaszuby poniewaz nowe pokolenie uznaje swoja autonomie i odrebnosc jezykowa. Kilka lat temu j. kaszubski zostal uznany za odrebny jezyk a nie
jak wiekszosc mysli jest to gwara. Za czasow komunizmu jezyk ten dostal tak po kosciach ze duzo ludzi wstydzilo sie mowic w tym jezyku. Tepiono wszystkie nie poprawne wg.j. polskiego wyrazy. Przez to tez czesc juz starszych ludzi wpoila sobie " na tych terenach" ze jest to zle. Powoli juz sie to wszystko podnosi poprzez wchodzenie j. kaszubskiego do szkol czy urzedow. Sama literatura kaszubska tez ma swoj rozkwit, ale nie stety nie swiadomosc wiekszosci ludzi mieszkajacych na tych terenach no i wstyd bo ile razy ktos z innych terenow PL powiedzial- ach ty kaszubie! w obrazliwym tego znaczeniu.
 
ale nie stety nie swiadomosc wiekszosci ludzi mieszkajacych na tych terenach no i wstyd bo ile razy ktos z innych terenow PL powiedzial- ach ty kaszubie! w obrazliwym tego znaczeniu.
Miałam kiedys okazję zetknąć się z takim zachowaniem! Podczas festiwalu orkiestr w Solcu Kujawskim, para dziadkow przyglądała się nam dluższą chwilę, po czym stwiedzili "ach te kaszubskie pyski" machając ręką. Do dzis zastanawiam co to mialo znaczyc,bo nie wydaje mi sie zebysmy wugladali jakos inaczej niz pozostali, tymbardziej ze byly to osoby w starszym wieku:eek:
 
Miałam kiedys okazję zetknąć się z takim zachowaniem! Podczas festiwalu orkiestr w Solcu Kujawskim, para dziadkow przyglądała się nam dluższą chwilę, po czym stwiedzili "ach te kaszubskie pyski" machając ręką. Do dzis zastanawiam co to mialo znaczyc,bo nie wydaje mi sie zebysmy wugladali jakos inaczej niz pozostali, tymbardziej ze byly to osoby w starszym wieku:eek:

no niestety tak bywa:-(
 
reklama
Do góry