reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mama dobrowolnie bezrobotna, co z ubezpieczeniem?

Dołączył(a)
31 Styczeń 2011
Postów
3
Witam!

Już po raz trzeci jestem mamą. Tym razem jednak jestem w innej sytuacji. W moim ostatnim zakładzie pracy byłam zatrudniona na czas określony (umowę przedłużono do dnia porodu). Zgodnie z przepisami dostałam zasiłek macierzyński z ZUS-u. Od jutra stanę się osobą bezrobotną. Pracy szukać nie będę, gdyż nie mam z kim zostawić dziecka, nie mogę też iść na urlop wychowawczy, gdyż nie jestem nigdzie zatrudniona.
Niani też szukać nie będę, bo nie jestem w stanie na nią zarobić. Znalezienie opiekunki, która musi się opiekować jednym dzieckiem to nie problem, ale gdy dzieci jest 3-ka i są one w różnym wieku - odbieranie dzieci z przedszkola i szkoły, to już niełatwo znaleźć kogoś w przystępnej cenie.
Stąd moje pytanie: czy istnieje jakiś sposób bym mogła podlegać ubezpieczeniom: zdrowotnemu, emerytalnemu i rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu pomimo braku zatrdunienia? Czy wychowywanie dziecka w domu będąc bezrobotną w jakikolwiek sposób może być naliczane do lat pracy? Jeśli tak to na jakiej podstawie i co powinnam w obecnej sytuacji zrobić?

Proszę o pomoc
 
reklama
Zatem maż powinien zgłosić u swojego pracodawcy i Panią i dzieci do ubezpieczenia zdrootnego. Będziecie wszyscy ubezpieczeni.
Niestety jednak czas przebywania w domu to dla Pani okres bezskładkowy, który nie wliczy się do emerytury.
 
A jesli maz pracuje i ubezpieczony jest wylacznie za granica? Co wtedy najlepiej zrobic. Rezygnuje z pracy dla dzieci za miesiac. Maz nie osiaga dochodow w Polsce i nie jest ubezpieczony w Polsce.
 
Do góry