reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamo nie daj się poniżać własnemu dziecku!!!

aniaslu

red. nacz. babyboom.pl, psycholog, admin
Członek załogi
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2004
Postów
3 645
Miasto
Warszawa
Widuję to w parku, restauracji, sklepie. Najbardziej mnie wkurza brak reakcji na lekceważenie, czy przemoc. Droga mamo - piszę do Ciebie. Jeśli nie nauczysz dziecka szacunku do siebie, będzie się źle odnosiło do Ciebie i innych ludzi.
To fragment listu, który otrzymaliśmy do redakcji. Całość możesz przeczytać w portalu.

Jak sądzisz od jakiego wieku należy wychowywać dziecko? Czy stawianie granic jest dobre?
 
reklama
Uważam, ze granice to podstawa. Największe patologie się rodzą gdy rodzic chce dziecku cos wynagrodzić. Czy to ułomności emocjonalne ze swojej strony. Czy to brak rodzica, choroby..itp.. Nie które dzieci maja bardzo ciężkie życie, ale to nie powód żeby traktować je ulgowo.Rodzic ma przystosować dziecko do zycia a nie je dodatkowo skrzywić.
 
Ale teraz jest trend bezstresowego wychowania. Nie wiecie? Dziecko ma czysty umysł a dorośli go niszczą stawiając granice, zwracając uwagę, używając przemocy (szarpnięcie dziecka za rękę, żeby np. nie wpadło pod samochód to też przemoc). Dziecka nie można niczym krępować, bo wyrośnie na nieszczęśliwego, niepewnego siebie dorosłego. Tak się ludziom wmawia i mamy fantastyczne społeczeństwo. Wszyscy są dobrze wychowani, nie mają problemów, nie ma przestępczości i każdy jest szczęśliwy. A matka? Matka ma być dojną krową, przynajmniej do wieku przedszkolnego swoich pociech no i broń boże niech nie myśli o znieczuleniu przy porodzie.
 
Nie zgodzę się z Toba - jesli pociecha pomimo 40 na karku nie przyswoila sobie, ze się zmywa, dziecmi zajmuje, sprząta, nie klamie, nie oszukuj, nie nadużywa tego i owego itd. - to mimo wieku, założenia własnej rodziny należy się jej reprymenda od rodziców...
 
No to właśnie są problemy z wychowaniem, bo dobrze wychowane dziecko wie w wieku 40 lat że się po sobie sprząta, nie kłamie itd. dziecko nigdy nie wychowuje się samo i jeśli rodzice "zawalą" no to marne szanse, że dziecko zorientuje się, w wieku dorosłym, że coś robi nie tak jak powinno, bo dziecko naśladuje dorosłego we wszystkim czy się tego chce czy nie. W przedszkolu do wychowania dochodzi grupa rówieśnicza, która dla 15lata jest ważniejszym wzorem niż rodzice, także do 4-5 roku życia możecie wpajać dziecku swoje zasady, bo później one i tak zostaną poddane wszelkim próbom nagięcia ze strony innych osób, z którym dziecko wejdzie w relacje, a od swojego zachowania i swoich granic zależy czy dziecko będzie się zachowywało tak jak my chcemy czy tak jak ono chce.
 
Do pewnego czasu każdy rodzic skacze koło dziecka. To całkiem normalne ze reaguje na każdy płacz, stara się znaleźć przyczynę i zrobi wszystko by dziecko- niemowlę (bo o takim okresie życia dziecka mówię) poczuło się lepiej.
Schody zaczynaja się kiedy dziecko kończy dwa lata. Zaczyna dostrzegać ze rodzice już nie do końca chętnie robią wszystko co ono chce a rodzice niestety musza zacząć ustalać granice i musza jasno i wyraźnie mówić czego oczekują od dziecka.
Dziecko zazwyczaj reaguje płaczem,histeria i ma tym życiowym zakręcie jesli będziemy asertywni i nasze NIE pozostanie NIE to zajmie trochę czasu ale dziecko nauczy się ze nie ma ci się licytować i próbować zmiękczać mamę lub tatę. Jeśli złamiemy się choć raz- mamy przekichane.

Mam córkę która akurat skończyła dwa lata wiec wiem jak bardzo jest to trudne.

Ważne jest by przy tym być opanowanym i nie nerwowym.

Bardzo wątpliwe jest również używanie sformułowań "czy mógłbyś "...jeśli wymagamy od dziecka by posprzątał pokój lub od młodszego żeby na przykład usiadł i poczekał na Ciebie to wyrażamy się jasno i nie pozostawiamy wyboru pytając "czy mógłbyś".

Uważam tez ze powinnismy się starać nie nazywać dzieci niegrzecznym jeśli zrobią coś złego tylko wytłumaczyć ze to co zrobiły było niegrzeczne.

Powinnismy również często je chwalić,za najdrobniejsza mała rzecz która zrobiły.

Tak napewno uzyskamy szacunek.





Wysłane z iPhone za pomocą Forum BabyBoom
 
reklama
Wg mnie wychowywanie zaczyna się wcześniej niż w 2 roku życia. Wiadomo ze dziecko moze nie wszystko super rozumie ale wiele rzeczy juz tak. Jesli 15 miesieczne dziecko rzuca jedzeniem a rodzice sie śmieją to ono dostaje sygnal "o mama sie smieje super zabawa". Jesli sie to powtarza to potem jak dziecko jest starsze to jest ciężej zmieniac nawyki. Podobnie z agresja. Od poczatku trzeba tlumaczyc dziecku "tak nie wolno. To boli" a nie czekac bo dziecko z tego wyrośnie.

Napisane na LG-H850 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Wg mnie wychowywanie zaczyna się wcześniej niż w 2 roku życia. Wiadomo ze dziecko moze nie wszystko super rozumie ale wiele rzeczy juz tak. Jesli 15 miesieczne dziecko rzuca jedzeniem a rodzice sie śmieją to ono dostaje sygnal "o mama sie smieje super zabawa". Jesli sie to powtarza to potem jak dziecko jest starsze to jest ciężej zmieniac nawyki. Podobnie z agresja. Od poczatku trzeba tlumaczyc dziecku "tak nie wolno. To boli" a nie czekac bo dziecko z tego wyrośnie.

Napisane na LG-H850 w aplikacji Forum BabyBoom

Hej ja nie napisałam ze zaczyna się w drugim roku życia-jeśli twój post tyczył się mojego [emoji6]
Pisałam o niemowlaku a potem o dwulatku jako ze ten okres jest najtrudniejszy ze względu na tzw bunt dwulatka i wtedy po prostu nie można się złamać. Dziecko zaczyna być świadome wielu rzeczy i swoją metoda chciałoby wytresować sobie rodziców.

Przecież żaden rozsądny rodzic nie da się obrzucać jedzeniem [emoji6]




[emoji1283][emoji654]️[emoji654]️[emoji654]️[emoji776]1.01.2018[emoji776][emoji1286]
[emoji593]Gabriel
 
Do góry