reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Mamusie pomóżcie

Magda_lena24

Aktywna w BB
Dołączył(a)
26 Sierpień 2017
Postów
91
Rozwiązania
0
Witam mamusie. Powiedzcie mi jak rozpoznać alergię na laktozę u niemowlaka? Moja corcia na 6 tyg. pije Bebilon Pepti Dha 1 bo pani pediatra stwierdziła że ma alergie pokarmowa( wysypka, biegunka, wodnisty stolec, czasem krew, niestrawiony pokarm w stolcu, ogromne wzdęcia i gazy). Wysypka znikła i gazy na 3dni, teraz jest około 11 dni jak go pije i teraz znowu sa te piekielne gazy,wzdecia wręcz czasem bolesne z płaczem i wodniste kupki(które próbuje zrobić dłuższą chwilę a taka mała plamkawodnista wyleci tylko) czasem biegunki, teraz doszło ulewanie nawet po godzinie od jedzenia. No i coraz częściej tez wiem że jest głodna a nie chce go pić i się prezy i złości dopiero po jakimś czasie go pije i na ogól jest niespokojna i gorzej sypia w dzień i noc. Powiedzcie mi co go może byc i co mam dalej robić ? Juz nie wiem czy to mleko jest odpowiednie może powinna pić bezlaktozowe. Pozdrawiam.
 
reklama

caltha

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Luty 2014
Postów
9 861
Rozwiązania
7
Tu to pomoże dobry alergolog lub gastroenterolog, a nie pediatra
 

Annie1981

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Kwiecień 2017
Postów
1 412
Rozwiązania
1
Ja nie mam doświadczenia z tego typu problemami, oprócz refluksu, ale czytałam kiedyś fajny tekst na ten temat, może znajdziesz coś co Ci pomoże

* Refluks

Refluks polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Cofający się pokarm wymieszany z enzymami trawiennymi podrażnia przełyk, powodując ból i dyskomfort. Ulewanie się pokarmu u niemowląt jest czymś całkowicie normalnym ze względu na słabszy niż u dorosłych zwieracz przełyku, natomiast refluks u niemowlęcia jest sytuacją patologiczną i wymaga konsultacji z lekarzem. Można go rozpoznać jeżeli dziecko często, gwałtownie ulewa (chlusta) lub płacze i jest niespokojne podczas jedzenia, puszcza i nerwowo łapie smoczek lub pierś zwłaszcza po kilku początkowych łykach (podrażniony przełyk po prostu boli). Innymi objawami refluksu jest nieprawidłowe przybieranie na wadze oraz częste, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych lub ucha środkowego(dotyczy to również dorosłych). Refluks wymaga konsultacji lekarskiej, zmiany mleka, w cięższych przypadkach leczenia farmakologicznego. Można pomóc dziecku układając do snu/odpoczynku z głową lekko uniesioną powyżej poziomu reszty ciała np. na twardej poduszce typu klin (absolutnie nie może to być miękka poduszka, grozi uduszeniem dziecka) lub podkładając coś (np. książki) pod materacyk lub nogi łóżeczka.

· Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to schorzenie, które stosunkowo rzadko występuje u noworodków/niemowląt. Jeśli już, to zwykle diagnozowana jest u wcześniaków, u których organizm jeszcze nie potrafi do końca produkować enzymu niezbędnego do trawienia laktozy – laktazy. Z czasem się to normalizuje. Mimo wszystko – zdarza się. Niestety bardzo trudno ją zdiagnozować, bo objawy są niespecyficzne – ulewanie się, wzdęcia, przelewanie w brzuszku, problemy skórne (łuszczenie, wysypka), obecność śluzu i/lub krwi w stolcu, zielonkawe, pieniste stolce. Nie należy mylić tego schorzenia ze skazą białkową – skaza dotyczy uczulenia na białka zawarte w mleku krowim, co wynika z upośledzenia ich trawienia – niedotrawione białka są traktowane przez organizm jak istota obca i atakowane, pojawia się nadmierna odpowiedź immunologiczna czyli alergia. Nietolerancję laktozy powinno się diagnozować pod okiem lekarza, jednak z doświadczenia wiem, że spora część rodziców spotyka się z ich strony z brakiem rzetelnej informacji i bagatelizowaniem problemu. Jeżeli obserwujemy u naszego dziecka kilka z wyżej wymienionych objawów a lekarz bagatelizuje problem, możemy spróbować podać dziecku przed jedzeniem lub do przygotowanego lub odciągniętego pokarmu enzym laktazę w kropelkach np. w postaci preparatu Delicol lub Kolaktaza. Jeśli objawy ustąpią (lub ulegną znacznemu zmniejszeniu) możemy podejrzewać, że przyczyną faktycznie jest nietolerancja laktozy. Na rynku są obecne preparaty mlekozastępcze niezawierające laktozy (np. Nutramigen, Enfamil O-Lac), jeśli nasza diagnoza się potwierdzi, należy zmienić mleko modyfikowane (pod kontrolą lekarza). W przypadku karmienia piersią niektórzy pediatrzy zalecają przestawienie dziecko na mieszankę bezlaktozową, natomiast nie ma dowodów na to, że sztuczny pokarm będzie lepszy od mleka matki, nawet w przypadku nietolerancji. Warto podkreślić, że dieta bezmleczna u matki nie ma wpływu na obecność laktozy w pokarmie.

· Skaza białkowa

Skaza charakteryzuje się głównie wysypką po spożyciu pokarmów zawierających białka mleka krowiego (mleko, mleko modyfikowane, ser, kefir, masło, pokarm kobiecy po spożyciu produktów nabiałowych), ale może również objawiać się problemami gastrycznymi wynikającymi z zaburzonego trawienia, obecnością śluzu lub krwi w kale, gazami. Odstawienie przez matkę produktów zawierających białka mleka krowiego (w tym również wołowinę i cielęcinę) zwykle rozwiązuje problem w przypadku dzieci karmionych piersią, natomiast u tych karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się (pod kontrolą lekarza) zmianę na preparat mlekozastępczy , gdzie białka są zhydrolizowane (pocięte) na mniejsze kawałki (np. Nutramigen, Bebilon Pepti) lub pojedyncze aminokwasy w przypadku ich nieskuteczności (np. Neocate).

 

Tanashiri

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Listopad 2017
Postów
161
Rozwiązania
0
Mój młodszy syn ma stwierdzoną skazę białkową na podstawie azs. Jesteśmy na Nutramigenie od 6 tygodnia jego życia. Obecnie ma ponad 3 miesiące i nadal pije Nutramigen. Jeśli masz dobrego pediatrę to powinien rozpoznać skazę czy nietolerancję z obserwacji i skierować właśnie do gastroenterologa lub alergologa. Ja byłam u gastroenterologa ale mój syn nie miał biegunek, ulewań czy wymiotów. Nie bolał go brzuszek, nie męczyły gazy. Po prostu poszłam do niego po receptę na Nutramigen bo bez jest niemiłosiernie drogi. Proponuję zrobić badanie kału na krew utajoną i z nią iść do gastroenterologa bo z tego co piszesz to właśnie wizyta u niego by się Twojemu dziecku przydała. On zrobi dodatkowo usg brzuszka, obejrzy maleństwo i postawi diagnozę. A jeśli bad na obecność krwi utajonej w kale wyjdzie dodatnio to prawie pewne że dziecko ma alergię.
 
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
M Mamusie pomóżcie Potrzebuję porady 5
A ANKIETA - Przyszłe Mamusie, proszę o poświęcenie 5 minut :) Ciąża, poród, połóg 1
IzaLeo87 Wesele i 6/7 mc ciąży mamusie pomóżcie :) Potrzebuję porady 10
aniaslu Marcowe mamusie 2021 Marcóweczki 2021 636
DittavonTeese Teraz My - Mamusie (galeria) Październikowe mamusie 2020 -priv 23
Agata310 Przyszłe mamusie z Bielska ;) Bielsko-Biała 5
aniaslu Lutowe mamusie 2021 priv Lutóweczki 2021 2311
Madzia04071990 Mamusie pomocy!!! Waga 11-miesięcznego dziecka Sierpniowe mamy 2019 60
momtobe_90 Wrześniowe mamusie - lista Wrześniówki 2020 65
aniaslu Październikowe mamusie 2020 - Priv 😍 Październikowe mamusie 2020 -priv 37468
U Mamusie 4 latków! -TEMAT GŁÓWNY Przedszkolaki 10
1 Mamusie podpowiedzcie jaka to płeć? Wrześniowe mamy 2020 2
aniaslu Wrześniowe mamusie 2020 Wrześniówki 2020 36852
S Mamusie pomocy Potrzebuję porady 8
U Mamusie potrzebna Wasza pomoc ! Potrzebuję porady 0
MDNMO Mamusie Dolny Śląsk 2
xzeroperfekcjix Czy są tu jakieś mamusie z Poznania? Potrzebuję porady 6
Kazumi Lipcowe Mamusie 2020 prywatnie - lista i rozmowy Lipcowe mamusie 2020 9156
aniaslu Lipcowe mamusie 2020 (nieaktualny) Lipcowe mamusie 2020 48
aniaslu Sierpniowe mamusie 2020 prywatnie Sierpnióweczki 2020 48058
monisia.p Mamusie pytanie nie dzieciowe Sierpniowe mamy 2019 11
Aleksandra2277 Mamusie Rydułtowy i okolice Mamy z różnych miejscowości 0
aniaslu Kwietniowe mamusie 2020 Kwietniowe mamusie 2020 50599
aniaslu Marcowe mamusie 2020 Marcóweczki 2020 18086
Gosiaprzyszlamama2019 Mamusie listopad 2019 Potrzebuję porady 0
Blanka8 Złote rady: na jakie pytania szukacie odpowiedzi mamusie wieloraczków? Mamusie bliźniat, trojaczków i... 6
N Wrzesniowe mamusie 2019- przygotowania Potrzebuję porady 1
Lusi29 Mamusie listopad/grudzień 2019 Ciąża, poród, połóg 13
aniaslu Grudniowe mamusie 2019 prywatnie Grudniowe mamusie 2019 60111
S Lipcowa mamusie ;) waga wzrost data i wszystko inne Dzieci urodzone w 2018 roku 5
M Mamusie z Bemowa Warszawa 1
1 Staraczki 2018/2019/2020 - Udało się! :) Przyszłe mamy 11487
N Mamusie z dziećmi z nadciśnieniem! Potrzebuję porady 0
M Młode mamusie (przyszłe/obecne) Młodziutkie mamy 4
Wiolinka84 Są tu jakieś Mamusie które siedzą w domu z dziećmi? Mamy będące w domu 15
S Czy są jakieś mamusie z Bytomia i okolic? Mój poród 6
Lovi23 Mamusie lezace Przyszłe mamy 11
S Przeterminowane mamusie Potrzebuję porady 13
L Mamusie z Rudy Śląskiej i okolic Śląsk 0
mysiaka92 Lutowe mamusie 2018 Lutowe mamy 2018 9816
A Są tu jakieś mamusie z Poznania ? Poznań 1
A Młode mamusie po dwudziestce :) Młodziutkie mamy 12
N Witam Łódzkie mamusie! Ogłoszenia - Łódź 0
xBUMx TABELKA - MAMUSIE PAŹDZIERNIK 2017 Dzieci urodzone w październiku 2017 49
katarzyna_s Mamusie z okolic Hanwell Mamy z UK 0
babymamusia Fit Mamusie do lata ! Dzieci urodzone w marcu 2017 14
--Aga-- Przyszłe i już obecne Mamusie Białystok 222
Justyna5789 Mamusie z Niemiec pomocy :( Mamy z Niemiec 2
A Mamusie 2017 oczekujące pierwszego dziecka Przyszłe mamy 111
Paula_Antosia Mamusie po operacji serca. Potrzebuję porady 0

Podobne tematy

Do góry