reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamuśki pomocy ! :)

Dołączył(a)
13 Listopad 2019
Postów
1
Dobry wieczór,

Kochane mamuśki jestem w kropce i nie wiem gdzie pytać.

Mianowicie: mam kartę EKUZ, zapewniano mnie, że poród w Belgii jest bez problemu możliwy. Dziś doczytałam, że muszę wystąpić o specjalne pozwolenie (dokument S2) i niekoniecznie mi na to pozwolą. Dodatkowo gdy dopytałam o koszty porodu w lokalnym szpitalu dowiedziałam się, że jestem ciągle zameldowana w Belgii (szpital poinformował gminę, że jestem w ciąży gdy nie chcieli mi przedłużyć meldunku, ze względu na brak stałej pracy) i jeśli chcę mieć jakąkolwiek część refundowaną EKUZ mi nie pomoże muszę wykupić ubezpieczenie zdrowotne tutaj. Nie byłyby to problem, że póki co byłam w 2 ubezpieczalniach i usłyszałam o karencji 9 miesięcznej i 6 miesięcznej , a termin mam na 14.02.

Czy macie może jakiś pomysł na rozwiązanie sytuacji? Znacie jakąś ubezpieczalnie z krótkim okresem karencji? Bardzo Was proszę o pomoc.

Miłego wieczorku !
 
Ostatnia edycja:
reklama
Hej. Pewnie nie pomogę za bardzo ale sprobuje :) nie znam się absolutnie na prawie belgijskim. Bylam jednak w podobnej sytuacji w niemczech. Zaszlam w ciążę przed zakupem ubezpieczenia (tanie ubezpieczenie przy wykonywaniu tzw.mini job-cos w stylu umowa zlecenie w PL) i musialabym płacić za całość-czyli badania,pobyt w szpitalu,poród z wlasnej kieszeni gdybym nie wzięła slubu :) dzięki temu moglam zostac podpięta do ubezpieczenia małżonka i ciąża została od razu, ze tak powiem podpięta razem ze mna.
Pozdrawiam i trzymam kciuki :)
 
Dobry wieczór,

Kochane mamuśki jestem w kropce i nie wiem gdzie pytać.

Mianowicie: mam kartę EKUZ, zapewniano mnie, że poród w Belgii jest bez problemu możliwy. Dziś doczytałam, że muszę wystąpić o specjalne pozwolenie (dokument S2) i niekoniecznie mi na to pozwolą. Dodatkowo gdy dopytałam o koszty porodu w lokalnym szpitalu dowiedziałam się, że jestem ciągle zameldowana w Belgii (szpital poinformował gminę, że jestem w ciąży gdy nie chcieli mi przedłużyć meldunku, ze względu na brak stałej pracy) i jeśli chcę mieć jakąkolwiek część refundowaną EKUZ mi nie pomoże muszę wykupić ubezpieczenie zdrowotne tutaj. Nie byłyby to problem, że póki co byłam w 2 ubezpieczalniach i usłyszałam o karencji 9 miesięcznej i 6 miesięcznej , a termin mam na 14.02.

Czy macie może jakiś pomysł na rozwiązanie sytuacji? Znacie jakąś ubezpieczalnie z krótkim okresem karencji? Bardzo Was proszę o pomoc.

Miłego wieczorku !

Hej, mieszkam w Belgii, więc może pomogę. EKUZ na nic się nie zda, możesz z niego korzystać tylko w czasie wypadku albo konieczności odwiedzenia lekarza np. podczas wakacji lub gdy jesteś za granicą na studiach. Niestety nie pokryje porodu.

Jesteś w Belgii sama czy z mężem/legalnym partnerem? Jeśli tak i on pracuje, to możesz się zarejestrować w urzędzie/zameldować tak jakbyś była na jego utrzymaniu, wtedy nie musisz mieć pracy. Nie znam żadnej ubezpieczalni, która miałaby okres karencji krótszy niż 9 miesięcy. Jeżeli uda Ci się podpiąc pod męża i jego mutelle (tę podstawową), to wtedy dostaniesz chociaż część zwrotu kosztów za poród. W innym przypadku będziesz musiała sama zapłacić. O koszty porodu pytaj w szpitalu.

W Twoim przypadku chyba lepiej by było jakbyś urodziła w Polsce, byłoby chociaż za darmo.
 
Do góry