reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy w uk, smp

Dołączył(a)
15 Lipiec 2010
Postów
1
Witam.
Wiem ze zeby dostac Statutory Materinty Pay trzeba przepracowac 26 tygodni w trakcie ciazy.mam tylko pytanie czy jezeli jestem na zwolnieniu lekarskim to to tez wlicza mi sie do tych przepracowanych 26 tygodni, czy bede musiala pracowac do samego porodu?
Pogubilam sie juz bo na niektorych stronach jest napisane ze musisz przepracowac 26 tyg, a na innych, ze musisz byc zatrudniona przez ten czas u tego samego pracodawcy.dla mnie to dosc rozne okreslenia,dlatego nie wiem juz sama...
 
reklama
muszisz być zatrudniona przez ten czas w firmie, nikt ci nie będzie wyliczał zwolnień lekarskich ani urlopów. Poza tym żeby rozwiać wszelkiem wątpliwości radzę porozmawiać z pracodawcą bo tu w uk to to co mówią w jednej firmie różni się od innej, ale jestem na 99% pewna że mam rację co do każdej firmy :-)
 
ja slyszalam znowu ze trzeba przepracowac 26tyg no ale widomo nikt ci prawdynie powie nie i uwarzam ze lepiej poloznej sie zapytac niedlugo bede miala wizyte i bede rozmawiala na tematy tego typ to sie zapytam moze cos mi powie;-)a oglonie jesli jestes w uk i chodzisz tu do poloznej powinna ci dac cala ksiazeczke z tym co i jak w pracy musisz przeczytac tam jest wszystko ale zapytac mi nie zawadzi tez heh;-)
 
HEJ
musisz pracowac u jednego pracodawcy. nie wyliczaja sie urlopu czy chorobowego, ja czesto bylam na zwolnieniu czy urlopie i ok, pieniadze dostalam jak powinnam.
 
moge sie wymadrzyc bo robie wyplaty, wiec jestem na biezaco. owszem chodzi o zatrudnienie nie o liczbe przepracowanych tygodni, jezeli pracodawca mowi co innego to zwyczajnie lamie prawo. inna sprawa ze przez pierwsze 6 tygodni dostajesz 90% swojego ostaniego wynagrodzenia, wiec jak pracodawca placil ci tylko SSP, to bedzie to mniej. przzez pozostale 33 tygodnie dostajesz albo 123.80 albo 90% srednich tygodniowych zarobkow, cokolwiek jest NIZSZE, wiec znow jak bylas na SSP to kicha!

tutaj masz stronke ze wszystkimi informacjami Statutory Maternity Pay : Directgov - Money, tax and benefits bardzo przydatna, po angielsku ale w razie problwmow mozesz podrzucic pracodawcy.
 
Hey, ja tez mam slaba orientacje jesli chodzi o benefity, slyszalam ze jest tez jednorazowy benefit ' grand' ktory jet wyplacany mniej wiecej w czasie rozwiazania i jest to £500, ale nie wiem czy to sie nalezy kazdej kobiecie w ciazy, musze sie zapytac poloznej, mam nadzieje ze polozna poinformuje mnie o jakichkolwiek benefitach ktore mi sie naleza i pomoze mi w aplikacjach?

jak myslicie?
 
Sure Start Maternity Grant w wysokosci £500 jest wyplacany jednorazowo jezeli twoje zarobki sa niskie. generalnie dostajesz je wtedy jezeli dostajesz rowniez zasilek dla bezrobotnych, pension credit, wyzszy niz standardowy child tax credit, working tax credit z tytulu niepelnosprawnosci. tu masz dokument ktory musisz wypelnic i wyslac, jezeli ci sie nalezy:

http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/sf100_print.pdf

wszystkim ciezarnym kobietom natomiast przysluguje Health in Pregnacy Grant - i to jest £190 wyplacane kobietom, ktore sa minimum w 25tc. wniosek daje polozna, bo ona musi go podpisac. masz miesiac na wyslanie, potem przepada.

od poloznej dostaniesz ksiazeczke o budzecie dziecka, w ktorej wszystko bedzie napisane. wiekszosc wnioskow musisz jednak pobrac na stronie internetowej HMRC lub innych. polozne z reguly nie pomagaja w wypelnianiu wnioskow, bo nie od tego sa, chyba ze trafisz na jakas extramila majaca wolny czas.
 
Ostatnia edycja:
a jak to jest dziewczyny z tym SMP jeśli rozpoczęłabym go najwcześniej kiedy się da i wyjechała do Polski, żeby tam urodzić i już zostać? Dalej mi się należy SMP?
 
reklama
:tak:zdecydowanie ci sie nalezy ja wlasnie w tym tyg zlozylam podanie o urlop macierzynski a najwczesniej kiedy moge isc na platny jest 20 grudnia i wlasnie tego dnia bede zaczynala swoj macierzynski, takze 2 lata w obecnej pracy na cos sie przydalo;-)
 
Do góry