reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

No właśnie bo jak tak zaczeliśmy wszystko czytać to stwierdziliśmy że nic nie dostaniemy po tych nowych przepisach tym bardziej że ja pracuje w PL
 
reklama
Będziesz musiała dobrze liczyć, żeby nie poprzekraczać tych wszystkich progów zarobkowych ale zakładam, że nie wrócisz do pracy po porodzie co najmniej przez rok i nie będziesz mieć dochodu też w PL. Możesz wziąć najkrótszy wariant na 12mscy.
Musisz tylko pamiętać potem przy rozliczeniu z urzędem skarbowym żeby wykazać zagraniczny dochód albo tu, albo w PL. Tak samo należałoby Ci się jakbyś cały czas była w PL, ale okroili by za badanie nie w terminie itp.A tak trzymaj się MKPassu i będzie dobrze :) Przynajmniej jeszcze by się należało, bo Kurz zapowiedział niedawno obniżenie dodatków socjalnych na te dzieci co ich tu nie ma.

Co do nowych przepisów to tam się głównie zmieniły dodatki, bonusy i nazewnictwo. Nic więcej :)
Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
To może złożyć wniosek o Ausgleich do FBH, ale będzie trzeba milion papierów i decyzji z PL o rodzinnym, 500+, becikowym i wszystkich innych jakie można w PL dostać na dziecko. Wtedy wypłacą różnice. Ale to trwa i trwa i nie wiadomo jak długo jeszcze będzie to możliwe

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Dzięki karolask.
Za pomoc i wszystkie odpowiedzi :) bardzo pomocne. Mam jeszcze jedno pytanie przedstawię Ci sytuację. Pracując w PL i będąc teraz na L4 i macierzyńskim jak się ma sprawa z ubezpieczeniem. Czy Mąż może doubezpieczyć dziecko na siebie ? jeśli tak to co trzeba zrobić i na jakich warunkach działa ubezpieczenie. Czy jak maluszek będzie w Pl a będzie ubezpieczony w Austrii to czy może się leczyć i w AT i w PL.

Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. :) bo do porodu już coraz bliżej i wolę od razu mieć to załatwione.
 
Kaśqu chyba może mieć ubezpieczone dziecko pod sobą, które jest w PL. Są na to jakieś formularze w KK, ale pojęcia nie mam co w sytuacji jak mama pracuje w PL :( a niechce a wprowadzać w błąd, więc pewności nie mam...

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Ok dzięki wielkie za pomoc. Właśnie słyszałam że można tak zrobić ale nie wiem właśnie jak to dokładnie funkcjonuje. No nic trzeba będzie iść do KK i pewnie się wszystkiego dowiedzieć. Jeśli na forum jest ktoś kto ma lub miał podobną sytuację bardzo będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje na ten temat.
 
Kaśq89 ! Ja mieszkając z dzieckiem w Polsce, aby posiadać ubezpieczenie męża pracującego w Austrii, musiałam donieść do NfZ odpowiedni formularz z pracy męża, że jesteśmy ubezpieczone w Austrii. Po kilku dniach przychodzi pismo potwierdzające to ubezpieczenie i z tym papierkiem chodziło się do lekarza. Nie pamiętam jaki to był formularz, ale wystarczy zadzwonić do nfz i powiedzą. Jednakże, skoro masz ubezpieczenie w Polsce, to wystarczy, że dziecko będzie ubezpieczone na Ciebie, a podczas wyjazdu za granicę załatwiasz tylko EKUZ. Tym bardziej, że przy każdej zmianie pracy swojego męża, jak również przejściu na AMS, trzeba załatwiać te formularze. W przypadku, gdy zdecydujesz się na zamieszkanie w Austrii, to ubezpieczenie załatwiasz już w Kk.
 
Hej Mamusie, mam pytanie dotyczące przedszkola, przeprowadziłam się z 15bz do 12bz i muszę tu znaleźć przedszkole a najbliżej mam Kiwi w którym jest makabra z miejscami oraz państwowe; i tu moje pytanie, z tego co wiem w państwowym trzeba duzo wczesniej zapisywac dziecko oraz oboje rodzice musza pracować, czy zgadzacie sie z tym??? oraz czy jest tu jakiś obowiązek przedszkolny od jakiegoś wieku?? muszę rozwiać wątpliwości o_O
 
reklama
Do państwowego bodajże w listopadzie są zapisy. Tak, trzeba wcześniej, tak samo jak i w prywatnym... Warto próbować, bo miejsca się zwalniają. W państwowym muszą rodzice pracować, chociaż biorą też dzieci gdy np mama nie pracuje, ale dziecko musi być odebrane do 12. Co do obowiązku nie jestem pewna, ale gdzieś obiło mi się o uszy, że dzieci obcokrajowców muszą mieć dwa lata przedszkola przed pojściem do szkoły ze względu język, jednak na 100% tego nie wiem.
Znalazłam takie info: "Die Kindergartenpflicht betrifft Kinder, die vor dem 1. September des jeweiligen Kalenderjahres fünf Jahre alt sind und den Hauptwohnsitz in Wien haben." - czyli dzieci które przed 1. września danego roku mają skończone 5 lat i które mają główny meldunek w Wiedniu
 
Do góry