reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Dziewczyny a tzw podatek od kościoła naliczają automatycznie i przysyłają rachunek do domu? Naszego synka chcemy chrzcić tutaj w Wiedniu i nie chcę potem mieć żadnych problemów... Wiecie może ile się płaci za osobę? Słyszałam, że przy rozliczeniu rocznym zwracają ten podatek... Prawda?
Pamiętacie może co ksiądz potrzebuje do chrztu dziecka? Mam nadzieje, że rodzice chrzestni nie muszą przechodzić jakiś kursów tak jak w Pl bo moi przyjadą za granicy...
 
reklama
Alicja podatek jest naliczany procentowo od zarobków. Możesz go odliczyć od podatku, ale to nie polega na zwrocie zapłaconej kwoty. My chrzciliśmy w PL, ze względu na rodzine itd.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Dziewczyny a tzw podatek od kościoła naliczają automatycznie i przysyłają rachunek do domu? Naszego synka chcemy chrzcić tutaj w Wiedniu i nie chcę potem mieć żadnych problemów... Wiecie może ile się płaci za osobę? Słyszałam, że przy rozliczeniu rocznym zwracają ten podatek... Prawda?
Pamiętacie może co ksiądz potrzebuje do chrztu dziecka? Mam nadzieje, że rodzice chrzestni nie muszą przechodzić jakiś kursów tak jak w Pl bo moi przyjadą za granicy...

Jeszcze nie mam dzieci, ale poszukałam w internecie.
Trochę informacji przeczytałam, ale o kursach nie było mowy. Może to zależy od parafii? Najlepiej zadzwonić i dopytac.
Będą potrzebne dokumenty (np akt chrztu, czy akt slubu) zarówno od Was jako rodziców jak i rodziców chrzestnych, wiec trzeba liczyć się z tym, że będzie je trzeba oficjalnie przetłumaczyć u notariusza.
Teraz pytanie takie. Czy wystarczy zwykły notariusz czy musi być specjalny wyznaczony przez nich?
My braliśmy ślub w Polsce (mąż Austriak), przekladalismy niektóre dokumenty tutaj na miejscu i niestety niewystarczające było tłumaczenie ich przez polskiego notariusza, mieli własną listę. Na cala górna Austrię była jedna kobieta w Linz, wiec trzeba się takimi rzeczami sporo wcześniej zainteresowac.
 
Witaj jeśli chodzi o wizytę meldunkową to niestety nie mogę Ci pomóc bo ja mam dopiero 3 listopada.
Z tego co dziewczyny pisały na forum i sama podzwoniłam po szpitalach to raczej wszędzie trzeba płacić 150/180 euro. W tym Wilhelminenspital. Trzeba dzwonić i pytać a nuż się uda. Ja miałam okazję i zrobiłam sobie to badanie w Polsce za darmo (program unijny). W Polsce koszt tego badania to 200/250 zł. Z tym, że ja nie miałam żadnych wskazań medycznych do jego zrobienia (w Austrii jest nieobowiązkowe, chciałam sama dla siebie), a lekarz w Austrii sam powiedział że mogę w Polsce. Ja mam termin na 16 stycznia ale rodzę w korneuburg bo już nie było w Wiedniu miejsc :(
Pozdrawiam
Witaj Alicjo.
Ja wprawdzie mam rezerwację w Wilhelminenspital, ale byłam też w Korneuburg i jeśli wszystko będzie dobrze to chyba jednak zdecydujemy się rodzić właśnie w Korneuburg (też w połowie stycznia :)). Szukam opinii na temat tego szpitala. Dla mnie jedynym jego minusem jest brak neonatologii i tylko z tego powodu jeszcze się waham.
Czy któraś z Was wie do kiedy (na ile przed terminem) należy zrezygnować z rezerwacji w Wilhelminenspital?
 
Witaj Alicjo.
Ja wprawdzie mam rezerwację w Wilhelminenspital, ale byłam też w Korneuburg i jeśli wszystko będzie dobrze to chyba jednak zdecydujemy się rodzić właśnie w Korneuburg (też w połowie stycznia :)). Szukam opinii na temat tego szpitala. Dla mnie jedynym jego minusem jest brak neonatologii i tylko z tego powodu jeszcze się waham.
Czy któraś z Was wie do kiedy (na ile przed terminem) należy zrezygnować z rezerwacji w Wilhelminenspital?

Witaj...
No to masz wybór :) Ja się za późno chciałam zameldować... ale szczerze to Wilhelminenspital wydal mi się strasznie duży... Do tej pory o Korneuburg czytałam same pozytywne opinie... Czytałam z mężem austriackie fora :) Podobno rodzinna atmosfera... miła obsługa... i są nastawieni bardzo na poród naturalny i karmienie piersią na czym mi bardzo zależy. Ja mam wizytę meldunkową 3.11... W takim razie może spotkamy się w styczniu na porodówce... Chociaż ostatnio mój bobas bardzo urósł i lekarz zmienił termin na 7 stycznia :) Pozdrawiam
 
Dziewczyny orientujecie się może ile tata dostaje urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka ?

Z tego co mi wiadomo ilość dni zależy od umowy. Wiem, że informacji udziela Arbeiterkammer danego regionu. Jeżeli firma posiada Betriebsrat to oni też będą wiedzieć.
Jest jeszcze urlop opiekuńczy np w sytuacji gdy mama miała cesarskie cięcie. Trzeba przedstawić wtedy zaswiadczenie/zwolnienie od lekarza. Ilość takiego urlopu tez jest uzależniona. Np w Gornej Austrii jest to max tydzień w roku a w Dolnej Austrii zależy od ilości godzin w tygodniu, które widnieją na umowie (tata pracuje 30h w tygodniu otrzymuje 30h urlopu itd)
 
Alicja nie ma czegoś takiego dosłownie. Jeżeli ma w KV albo umowie opisane warunki to tata może z tej okazji mieć Freistellung na pobyt w szpitalu przy porodzie, albo Betreuungsfreistellung jeśli np. to drugie dziecko i zostaje z pierwszym w domu kiedy mama jest w szpitalu. Albo Pflegefreistellung na żonę jak po powrocie nie jest zdolna do opieki nad dzieckiem np. po cesarce itp. Jeśli w KV nie ma takiego zapisu to tylko dobra wola pracodawcy, że da spontaniczne wolne, albo urlop.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Dziewczyny orientujecie się może ile tata dostaje urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka ?
Mąż dostał 1 dzień okolicznościowego. Do tego wziął opiekę nade mną 1 tydzień (w Polsce do 2 tygodni można, w AT max 1 tydzien). Nade mną bo dziecko zostało jeszcze w szpitalu, więc na nie nie mógł jeszcze wziaść. Tylko ja rodziłam w polsce, lekarz rodzinny wypisał na zwykłym zaświadczeniu.
Najlepiej popytać się u pracodawcy, skoro inni piszą, że się nie należy, to może różnie z tym bywa.
 
reklama
Marlenn wystarczy sprawdzić w KV dla danego zawodu. Tam jest wszystko opisane. I taka ciekawostka między, umową, KV a ustawami prawnymi zawsze liczy się to co jest korzystniejsze dla pracownika :)

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Do góry