reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Witam !
Dziękuję za zainteresowanie moim postem jak i odpowiedzi.

Karolask87, mój dzieciaczek urodził się w Wiedniu i razem z żoną są tutaj zameldowani.
Finanzamt ( Familienbeihilfe ) już załatwione (przyznane), chociaż i tak okroili, bo byłem pewny, że wniosek można składać do pół roku po urodzeniu i wracają wstecz, jak się okazało. Wracają od dnia złożenia wniosku - złożyłem 3 mies. po urodzeniu i za te 3 miesiące nie dostaliśmy pieniędzy.
Właśnie o to chodzi, że doniosłem dokumenty z Polski że nie pobieramy żadnych becikowych, rodzinnych itp. Niestety sprawa wygląda właśnie tak jak Karolask87 napisała, że trzeba złożyć w Polsce wniosek i dostać odmowę (ew. przyznanie i pewnie będą tutaj w WGGK wypłacać jakąś różnicę).

Może jeszcze ktoś ciekawego w tym temacie tutaj napisze.
Pozdrawiam serdecznie !
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam !
Dziękuję za zainteresowanie moim postem jak i odpowiedzi.
...
Może jeszcze ktoś ciekawego w tym temacie tutaj napisze.
Pozdrawiam serdecznie !

Ja mogę jedynie napisać co było potrzebne, ale z punktu gdy kobieta rodziła w Polsce i tu też pracuje, czyli po narodzinach pobiera macierzyński i rodzicielski w Polsce. I tak ciągnie do końca wychowawczego austriackiego, żeby już nie mieszać, mimo, że obecnie razem z dzieckiem przebywamy w Austrii. Jeszcze w trakcie brania wychowawczego powrót do pracy w Polsce, aż do zakończenia brania tego wychowawczego. A później wyjazd już oficjalnie do Austrii.
Nie wiem, czy temat Cię jeszcze interesuje, wbrew pozorom myślałam, że więcej bieganiny z tymi dokumentami będzie. Jedynie co to w moim przypadku mąż bardzo długo czekał na decyzję jeśli chodzi o rodzinne z Austrii. Reszta była dużo szybciej.
 
Witam !
Dziękuję za zainteresowanie moim postem jak i odpowiedzi.

Karolask87, mój dzieciaczek urodził się w Wiedniu i razem z żoną są tutaj zameldowani.
Finanzamt ( Familienbeihilfe ) już załatwione (przyznane), chociaż i tak okroili, bo byłem pewny, że wniosek można składać do pół roku po urodzeniu i wracają wstecz, jak się okazało. Wracają od dnia złożenia wniosku - złożyłem 3 mies. po urodzeniu i za te 3 miesiące nie dostaliśmy pieniędzy.
Właśnie o to chodzi, że doniosłem dokumenty z Polski że nie pobieramy żadnych becikowych, rodzinnych itp. Niestety sprawa wygląda właśnie tak jak Karolask87 napisała, że trzeba złożyć w Polsce wniosek i dostać odmowę (ew. przyznanie i pewnie będą tutaj w WGGK wypłacać jakąś różnicę).

Może jeszcze ktoś ciekawego w tym temacie tutaj napisze.
Pozdrawiam serdecznie !
Gdzie składaliście papiery o niepobieranie zasiłków (becikowego, macierzyńskiego )? Byliście w Polsce czy jest możliwość na odległość ?
 
Witam, od roku mieszkam w Austrii z moim partnerem, jednak do tej pory nie załatwiliśmy potwierdzenia pobytu, ponieważ dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że jest taka konieczność. Problem w tym, że ja nie pracuję (obecnie jestem w ciąży), ubezpieczenie mam od partnera, ale żeby otrzymać potwierdzenie pobytu muszę mieć zapewnione wystarczające środki na utrzymanie. Pani w urzędzie twierdzi, że musimy załatwić to notarialnie. Czy orientuje się ktoś czy faktycznie jest taka konieczność?Czy nie wystarczy złożenie np. pisemnego oświadczenia przez mojego chłopaka, że on pracuje i "mnie utrzymuje"?
Moja szwagierka była w dokładnie takiej samej sytuacji jak Ty, jakoś da się to ominąć . Załatwiła wszystkie potrzebne dokumenty.
 
Kiedy dostaliście pierwsze Wochengeld? Ja jestem od 2 czerwca na Mutterschutz, a moja firma do dzis nie wysłała " arbeits und entgeltbestätigung fur Wochengeld" . Jak to wyglądałow waszym przypadku ?
 
Tess to papiery z polskich urzędów, trzeba się pofatygować. Po samo zaświadczenie może wystarczy wysłanie kogoś z dowodem i pełnomocnictwem, ale na wnioskach trzeba się podpisać. W zależności od miejsca zamieszkania w MOPS, ROPS czy nawet z KRUSu bodajże. Nie orientuje się jak to w PL wygląda, bo nam nic takiego nie było potrzebne i raczej nie będzie.
Papiery o WG w moin przypadku wylądowały w KK jakieś 2 tyg. przed Mutterschutz. Poza tym, że pracodawca miał wysłać sam, ja poprosiłam o kopie dla siebie. Jak poszłam z dokumentami i listem to zaświadczenie już mieli ;)
 
Tess to papiery z polskich urzędów, trzeba się pofatygować. Po samo zaświadczenie może wystarczy wysłanie kogoś z dowodem i pełnomocnictwem, ale na wnioskach trzeba się podpisać. W zależności od miejsca zamieszkania w MOPS, ROPS czy nawet z KRUSu bodajże. Nie orientuje się jak to w PL wygląda, bo nam nic takiego nie było potrzebne i raczej nie będzie.
Papiery o WG w moin przypadku wylądowały w KK jakieś 2 tyg. przed Mutterschutz. Poza tym, że pracodawca miał wysłać sam, ja poprosiłam o kopie dla siebie. Jak poszłam z dokumentami i listem to zaświadczenie już mieli ;)
Dziękuje za odpowiedz. U mnie z papierami z pracy jest o tyle problem, że centrala ciągle mówi, że wyślą i tak do tej pory. Jakoś w połowie kwietnia dostali ode mnie formularz. Nie mogę niestety tego w żaden sposób przyspieszyć, bo musi to iśc odgórnie ;/ Kiedy dostałaś pierwsze pieniążki, jeśli można spytać ?
 
reklama
Nareszcie rozjaśniła się moja sytuacja z Wochengeld. Może ktoś będzie zainteresowany. Troszkę się teraz pozmieniało chyba z wypłacaniem, bo ja pierwsze dostane dopiero po miesiącu od przejścia na Mutterschutz. Pozdrawiam wszystkie Mamusie i Tatusiów
 
Do góry