reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Hej Eewwaaxd! Pierwsze co to akt urodzenia w Standesamt (rodzisz w 16. Bezirku więc też w tym Bezirku wybiera się akt). W Standesamt od razu zrobicie też Meldezettel i można też złożyć wniosek o Anmeldebescheinigung, także weźcie odpowiednie dokumenty :) Potem przyjdzie list żeby dostarczyć paszport malucha i wtedy wydadzą papier. Możecie też bezpośrednio oczywiście w MA35 złożyć wniosek. Ecard w WGKK, ja jechałam osobiście, bo i tak donosiłam jeszcze im akt urodzenia do Wochengeld i zaświadczenie o cc, ale podobno teraz przychodzi automatycznie. Paszport w ambasadzie jeśli tata też jest Polakiem - koniecznie zróbcie termin online, bo tam różnie bywa i zależy od humoru pań czy przyjmą bez terminu, ale lepiej nie ryzykować ;)
W pierwszym tygodniu życia malucha jest też wizyta u pediatry, jeśli jeszcze nie będzie ecard to przeważnie płaci się 50€ kaucji a potem zwracają.
Automatycznie przyjdzie co będzie trzeba dostarczyć do Familienbeihilfe (z reguły jest to Anmeldebescheinigung) a jak już przyjdzie decyzja o FBH to można złożyć wniosek o Kinderbetreuungsgeld :) to chyba tyle
 
reklama
Cześć Dziewczyny, mam podobną sytuacje jak TomekNieOgarniam urodziłam dziecko w Wiedniu i tez tutaj jesteśmy zameldowane mój mąż ma kontrakt w pl i tutaj zaczynaja sie schody .. Rodzinne i Macierzyńskie zostało mi przyznane od razu w Wiedniu natomiast z wychowawczym jest problem wstrzymują i proszą o dokument z Pl. Problem jest taki ze nikt nie wie o co chodzi czy decyzje odmowna z 500 plus czy rodzinne czy ktoś mógłby mi pomoc pliss ja juz nie mam nerwów .. pozdrawiam!
 
Pola a w liście co jest napisane? Oni zawsze podają co trzeba dostarczyć. Tu jest FBH i KBG. W PL jest dużo wiecej tych swiadczeń. Mąż ma kontrakt w PL ale w z austriackiej czy polskiej firmy? Jest tu czy tam? Żyjecie razem czy osobno? Bo to dużo zmienia, bo weszły nowe przepisy unijne niedawno.
 
Karola, mąż pracuje w Polsce w polskiej firmie a ja z dzieckiem jestem zameldowana w Austrii i tutaj chodzimy do lekarza zgodnie z MKP. Nasza córeczka za niedługo kończy roczek a my nadal nic nie dostaliśmy. Rodzinne i macierzyńskie bez żadnego problemu zostało przyznane a z wychowawczym jest problem :(
 

Załączniki

  • CC085663-F12E-49E5-B380-66FA7CD4EA61.jpeg
    CC085663-F12E-49E5-B380-66FA7CD4EA61.jpeg
    66,8 KB · Wyświetleń: 232
No decyzje :) wszystkich rodzinnych świadczeń podobnych do austriackich, których im nie dostarczyłaś jeszcze z PL, rodzinne, becikowe, 500+ czy co tam jeszcze jest. Nie znam wszystkich polskich świadczeń, a jest ich sporo. Ale jak nie donieśliście rodzinnego i 500+ to pewnie te dwa mają głównie na myśli. Musicie złożyć normalnie wniosek w PL i przyjdzie decyzja (z paragrafami) dlaczego wam się nie należy itd. i tą decyzje tutaj musisz dostarczyć. Na chwile obecną peoponuje wybrać zaświadczenie, że nie pobieracie nic i złożyliście wnioski i czekacie na decyzje. Wysłać im to z odpowiedzią na list, że doślecie jak tylko dostaniecie. Ot takie zabezpieczenie przed uciekającymi terminami, bo na decyzje w PL to nieraz i ponad rok się czeka :/
 
Karola dzięki wielkie za odp :) wybraliśmy wnioski z mopsu tylko teraz na kogo my to mamy złożyć pasowałoby na mnie ale ja nie mam zameldowania w pl i przebywam w Austrii wiec nie mogę na męża mam złożyć tylko on sie nie stara o wychowawcze tylko ja .. masakra jakaś !
Ps. Orientujesz sie może jak to jest z ubezpieczeniem w takim przypadku ?
Pozdrawiam!
 
Hmmm... na dziecko :) ale nie wiem (jeszcze) jak sprawa się ma po zmianie przepisów i jak to jest w PL dokładnie.

Ubezpieczenie masz tam gdzie masz obowiązek podatkowy, w skrócie gdzie mieszkasz, pracujesz itd. Do póki pobierasz KBG to masz ubezpieczenie, a dziecko pewnie pod Tobą. Najlepiej się upewnić w KK. E-Card dla dziecka przyszła?
 
Witam mam pytanie, pracuje od 8 miesięcy w Austrii, jestem po dwóch poronieniach i dopiero Polski lekarz zaczął mnie konkretnie badaći prowadzić, musimy się spieszyć, wiec czy któraś z Was prowadziła ciąże w Polsce?
 
Krakowska chyba większość z nas tutaj.
Może trafiłaś na któregoś z "polskich" specjalistów tutaj, co na przestarzałaym sprzęcie nawet płodu nie widzą :/
Tu jest sporo polecanych lekarzy. Mówie o Wiedniu oczywiście.
Musisz dopilnować wszystkich terminów z MKP i przepisywać na bieżąco, jeśli chcesz potem świadczenia na dziecko po porodzie.
 
reklama
Czesc dziewczyny. Czy ktoras z Was się orientuje czy chcac dostać Kinderbetreuungsgeld musze miec mieszkanie na siebie, czy moge byc z dziecmi zameldowana u siostry. Chidzi o to,ze konczy mi sie teraz umowa o mieszkanie i WGKK chce ode mnie nową umowę a mieszkanie przejmuje moja siostra.
 
Do góry