reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy z Grecji?

tak ,bardzo chętnie poprosze Cie o pomoc :)wiesz wyjezdzam za 2 miesiace -tzn.wracam do grecji i nie wiem jak to bedzie z kontynuacja szczepien mojej maleńkiej.Czy Ty moze sie orientujesz jak to jest-mieszkam w Loutrakach obok Koryntu:)
 
reklama
zacytuję samą siebie ;p
na stronie 9 tego tematu jest rozmowa o szczepieniach ;-)
odnośnie szczepień to u nas wygląda to tak:zaczęliśmy od grudnia jak miał 2 miesiące, a nie 7 tyg jak pisałam i lecimy:
- prevenar(1)(pneumokoki) + infanrix IPV Hib(błonica , tężec, krztusiec)
- meningitec(1) (meningokoki)
- prevenar (2) + infanrix IPV Hib
- meningitec(2) -( trzecia dawka 15 m-cy)
- prevenar(3)( 4 dawka 18 m-cy) + infanrix IPV Hib( czwarta dawka w 15 m-cu, piąta 5 lat)
- eugenix(1) (żółtaczka typu B)
- eugenix(2) - trzecia dawka 14-16 m-c)
teraz w 13 m-cu mamy Priorix (odra, świnka, różyczka)- druga dawka 4 lata
i Mantoux- próba tuberkulinowa
oprócz tego mam jeszcze wypisane 2 szczepionki kórych nie mogę odczytać:
chyba varinox (2 dawki 14 m-cy i 6 lat) to chyba na ospę
i hanrix chyba też zółtaczka ale nie typu B,
aż z ciekawości zapytam przy najbliższej okazji pediatrę.

trochę chaotycznie to wygląda :-)
jutro w wolnej chwili jeszcze raz zerknę do książeczki i sprawdzę.

zawsze możesz sobie poszerzyć listę szczepień, znajoma szczepiła swoje dzieci rotarixem, mimo że w kalendarzu szczepień ich nie mamy,
dzieci urodzone w Grecji również nie są szczepione po urodzeniu na gruźlicę( w Polsce to chyba standard)
część tych szczepień jest "sponsorowana przez państwową ubezpieczalnię,
Mantoux jest całkowicie bezpłatny (nawet u prywatnego pediatry)
mam nadzieję że choć odrobinę pomogłam
pozdrawiam


netgirl , nati, gdzie przepadłyście??
wszystko u Was w porządku? dzieciaczki zdrowe?

z synciem się wybrałam na święta do Polski, nie ma to jak lot samolotem z małym diabełkiem :) w sumie dwa razy w tym roku świętowaliśmy bo zdążyliśmy i na grecką wielkanoc.

od marca chodzimy na basen!! polecam!! jak dla nas rewelacja ;)

do usłyszenia
 
Ostatnia edycja:
Witam wszystkie mamusie mieszkające w Grecji :)
Też mieszkam w Grecji a ponieważ debiutuję tutaj z niemowlakiem, więc mam
kilka pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie :)

Po pierwsze jak wybrać pediatrę? Czy muszę iść zgłosić dziecko w Centrum Zdrowia czy robi to za mnie szpital? Czy mogę iść bezpośrednio do wybranego pediatry prywatnie? Czy szczepionki (te obowiązkowe) są bezpłatne w przypadku nie posiadania ubezpieczenia?

Na razie tyle przychodzi mi do głowy, chyba że macie jakieś ciekawe informacje wynikające z doświadczenia, które nie przyszły mi do głowy

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
 
Witaj mana,
cieszę się że w końcu ktoś się pojawił nowy :)

Po pierwsze jak wybrać pediatrę?
najlepiej sprawdzonego, może ktoś ze znajomych może Ci kogoś polecić?
naszą pierwszą panią pediatrę mi polecono, i okazało się że to ta sama która była na noworodkach w klinice więc dzieciaka znała :)
zmieniłam ją po roku, do obecnej mam większe zaufanie,ma 2 dzieci ;)
pierwsza brała 30 € za wizytę, obecna 40 € obie greczynki.

Czy mogę iść bezpośrednio do wybranego pediatry prywatnie?
czy chodzi Ci o to że wybierasz lekarza w przychodni, i chcesz również do niego chodzić prywatnie?
dawniej było tak że lekarz pracujący na państwowym nie mógł mieć prywatnej,legalnej praktyki, nie wiem czy to się zmieniło.

Czy muszę iść zgłosić dziecko w Centrum Zdrowia czy robi to za mnie szpital?
nie wiem o jakie Centrum Zdrowia Ci chodzi :-(
Twoim obowiązkiem jest w ciągu 10 dni od narodzin zgłosić dziecko w USC (liksiarchio) i następnie w IKA jeśli tam jesteś ubezpieczona.
Zgłoszenie do USC prawdopodobnie będziesz mogła zrobić przez szpital,
ja rodziłam w prywatnej klinice, tam był oddział USC :)

Czy szczepionki (te obowiązkowe) są bezpłatne w przypadku nie posiadania ubezpieczenia?
tego nie wiem,popytam

pozdrawiam
 
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Od razu lepiej jak ktoś wytłumaczy.
Sama muszę przyznać, że ostatnio zakręcona jestem i jak pisałam ten post też się zakręciłam :-)
Pisząc o centrum zdrowia chodziło mi o przychodnię:sorry2:
a dokładnie czy muszę wybierać pediatrę z przychodni czy mogę się tam nie pojawiać i od razu wybrać jakiegoś prywatnego lekarza i tylko do niego chodzić ze szczepieniami itd. czy jest jakaś procedura, przymus czy coś w tym stylu wyboru lekarza w przychodni.
osobiście to ja w tych kwestiach zielona jestem jak trawa na wiosnę.

Teraz jestem na etapie załatwiania lixchiarchio, potem jak piszesz IKA z tym, że ja nie mam swojego ubezpieczenia, ma tylko mąż (numer i książeczkę) ale w tej chwili nie ma enzymów dlatego pytałam czy w tej sytuacji szczepionki będą za darmo czy płatne.
Jeszcze raz dziękuję Ci za odpowiedź i pozdrawiam
 
Jak już dostaniesz papierek z liksiarchio(jeśli mąż polak to radzę zgłosić od razu imię,grecy nie mają tego zwyczaju, ale jeśli będziesz chciała dziecku paszport wyrobić to imię musi być), to wybierasz się do IKA czyli do przychodni ;-).
Mąż był ubezpieczony więc na jego książeczkę będzie dzidzia,wpisując dziecko, przedłużą mu książeczkę automatycznie jeśli jest uprawniony.
jeśli chodzi o ubezpieczenie to działa ono do przodu,więc zależy teraz kiedy miał ensima ostatni raz i ile.

a dokładnie czy muszę wybierać pediatrę z przychodni czy mogę się tam nie pojawiać i od razu wybrać jakiegoś prywatnego lekarza i tylko do niego chodzić ze szczepieniami itd. czy jest jakaś procedura, przymus czy coś w tym stylu wyboru lekarza w przychodni.
osobiście to ja w tych kwestiach zielona jestem jak trawa na wiosnę.
ja też byłam zielona, bo mimo że ubezpieczeni byliśmy to nigdy w przychodni u lekarza nie byliśmy;-)
nie wybierasz lekarza i nie musisz się tam pojawiać, możesz chodzić prywatnie.
jeśli chcesz iść do pediatry do przychodni ,dzwonisz pod 184 i się umawiasz.
przyjmują rano i popołudniu, wizyta na konkretną godzinę, zero kolejek.

mnie oświeciła odrobinę pediatra obecna, jeśli chodzi o szczepionki refundowane,
i teraz u mnie odbywa się to tak:
wizyta u mojej, przepisuje szczepionkę, ja potem do pediatry do IKA, ta mi przepisuje podaną szczepionkę i z tą receptą i książeczką do apteki po darmową szczepionkę.tyle że my się spóźniliśmy i dopiero jak miał 14 m-cy poszłam do IKA.Straciłam na tym sporo pieniędzy,no ale ja myślałam że jak już chodzę prywatnie to darmowe szczepienie nie przysługuje.
Jest też przychodnia w dzielnicy Erytrea, gdzie możesz szczepić dziecko i tam też jest pediatra.

może ktoś się tu w końcu odezwie kto szczepił tylko w IKA i dowiemy się jaka jest procedura?

i pochwal się swoją dzidzią, chłopak ,dziewczynka?

pozdrawiam
 
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za informacje.
Od poniedziałku zacznę sprawdzać je w praktyce :-)
a następnie zdam relację...

Co do mojej dzidzi to dziewczynka...szczegóły na suwaczku poniżej

Pozdrawiam
 
reklama
Do góry