reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Marcowe mamy 2018

Hehe no wiadomo, że wszystkiego nie dam rady. Ale fajnie, że jest czas na przygotowanie się do nowej roli. Chociaż jeszcze 2 tygdnie temu umierałam od mdłości i mówiłam, że ciąża to jednak choroba[emoji12] .

A jak wygląda podejście do ciąży we francji? Tak jak w Polsce troska od samego początku?

Ja w obu ciazach poszlam do lekarza po raz pierwszy ok 12t ciazy. Tak wyszlo. W pierwszej, ginekolog nawrzeszczala na mnie, ze co tak pozno przyszlam i w ogole, ze jeszcze chwila a nie zdazylaby zrobic badan I trymestru. Ale ona do konca byla niesympatyczna, chociaz musze przyznac, ze bardzo dobry specjalista w swojej dziedzinie.
Teraz bylam u innej i spoko, nie czepiala sie wcale.
Wydaje mi sie ze w PL kobiety w ciazy bardziej faszeruja lekami i witaminami, no chyba ze to zalezy od konkretnego przypadku. Ja nie musialam zazywac zadnych suplementow diety w pierwszej ciazy. Raz mialam jakies leki przepisane i musialam lezec w 6 miesiacu ciazy.Ii to wszystko.
Jak bedzie teraz dopiero sie okaze..
Poza tym ludzie sa dla Ciebie zyczliwi, bez problemu zrobisz zakupy bez kolejki. Rodzina i znajomi wyrozumiali, kaza sie oszczedzac:D Ale w PL chyba tak samo. A w Niemczech?

Co do ciazy jako choroby to mozna i tak na to patrzec;) Mi w pierwsej ciazy pociemnialy wlosy i przestaly sie krecic bo dziecko ze mnie wszystkie soki wyssalo :p Ale potem wszystko wrocilo do stanu wyjsciowego :)
 
reklama
Ja mam termin na 27 marca więc będę jedna z ostatnich jak nie ostatnia[emoji4] .
Staraliśmy się równiutko rok czasu i jak się w końcu udało, to chcemy się nacieszyć tym stanem. Jeżeli będę się dobrze czuła to ciąża może trwać i trwać, żebym zdążyła przeczytać wszystko na temat malutkich dzieci[emoji12] .
Wyspać się porządnie i wtedy bobas może wychodzić[emoji12] .

na zamkniętej są dziewczyny z terminem na 31.03/01.04 ;p mam nadzieję, ze Was w końcu dodadzą, poprzednio bardzo szybko po zgłoszeniu dziewczyny zostały dodane :(

Ja z komórki a jest jakaś różnica?

Ja dzisiaj mam 12t5dni i wedlug lekarza termin z ostatniego usg mam na 15 marca a Om na 8. Jak oni to w koncu licza

niektórym na komórce nie działało od razu forum, trzeba było najpierw przez kompa wejść. a z terminami mam podobną sytuację ;p
 
Ja dzisiaj mam 12t5dni i wedlug lekarza termin z ostatniego usg mam na 15 marca a Om na 8. Jak oni to w koncu licza
To jesteś 5 dni przede mną. Mi termin z usg zgadza się z tym z om. Owu miałam równo 14 dnia cyklu. Ostatnia miesiączka 20 czerwca.
Ja w obu ciazach poszlam do lekarza po raz pierwszy ok 12t ciazy. Tak wyszlo. W pierwszej, ginekolog nawrzeszczala na mnie, ze co tak pozno przyszlam i w ogole, ze jeszcze chwila a nie zdazylaby zrobic badan I trymestru. Ale ona do konca byla niesympatyczna, chociaz musze przyznac, ze bardzo dobry specjalista w swojej dziedzinie.
Teraz bylam u innej i spoko, nie czepiala sie wcale.
Wydaje mi sie ze w PL kobiety w ciazy bardziej faszeruja lekami i witaminami, no chyba ze to zalezy od konkretnego przypadku. Ja nie musialam zazywac zadnych suplementow diety w pierwszej ciazy. Raz mialam jakies leki przepisane i musialam lezec w 6 miesiacu ciazy.Ii to wszystko.
Jak bedzie teraz dopiero sie okaze..
Poza tym ludzie sa dla Ciebie zyczliwi, bez problemu zrobisz zakupy bez kolejki. Rodzina i znajomi wyrozumiali, kaza sie oszczedzac:D Ale w PL chyba tak samo. A w Niemczech?

Co do ciazy jako choroby to mozna i tak na to patrzec;) Mi w pierwsej ciazy pociemnialy wlosy i przestaly sie krecic bo dziecko ze mnie wszystkie soki wyssalo [emoji14] Ale potem wszystko wrocilo do stanu wyjsciowego :)
Interesowało mnie podejście właśnie w 1 trymestrze[emoji5] .
Tutaj jest ok. Miałam 1 usg wcześniej bo już tydzień po terminie miesiączki ale to tylko ze względu na to, że w lutym miałam ciąże pozamaciczną. Potem kolejne usg w 8 tc i założyli mi kartę ciąży, zrobili badania. Ale np. toksoplazmoze musiałam zapłacić bo tu nie jest refundowane[emoji16] . No i czekam teraz do tego 12 na kolejną wizytę. Moja lekarka robi też prenatalne odpłatne oczywiście. Poza tym przysługuje mi jeszcze tylko 2 usg darmowe[emoji15] .
Ale można zapłacić, a kosztuje tyle co w Pl więc na pewno będę dopłacać. Narazie tyle wrażeń.
 
Ja zdecydowałam, że nie robię pappy z krwi. jak na usg wyjdzie coś niepokojącego to zrobię od razu Niffty, które daje większą pewność. Bo na amniopunkcjrę i tak bym się nie zdecydowała.

Tez nie zgodze sie na amniopunkcje po tym jak przeczytalam ze moze przyczynic sie do uszkodzenia dziecka czy poronienia (nie szkodzi ze to tylko 1%)Mieszkam we Francji. A Ty?
No to was nie pocieszę . Nie zagłębiałam się wcześniej w ten temat dopiero dziś z rana przeczytałam fajny wpis na blogu mamaginekolog (jeśli macie facebooka to ona też tam jest). Powiem w skrócie. Jeśli test wolnego płodowego DNA z krwi matki w skrócie NIPT (NIFTY to jeden z rodzajów takiego badania) wyjdzie dodatni to zawsze trzeba go potwierdzić poprzez badanie inwazyjne czyli amniopunkcję lub biopsję kosmówki. Reasumując . Jeśli wyjdzie źle to i tak bez inwazyjnych się nie obędzie , no chyba, że się na nie nie zdecydujecie.
Poniżej przesyłam bardzo fajny link do postu bardzo fajnego bloga mamy a zarazem ginekologa
Link do: NIPT – czyli badania wolnego płodowego DNA z krwi matki - Blog mama ginekolog. Uniwersalna opowieść o życiu i wiedza medyczna dla kobiet
Ja mam termin na 27 marca więc będę jedna z ostatnich jak nie ostatnia[emoji4] .Jeżeli będę się dobrze czuła to ciąża może trwać i trwać, żebym zdążyła przeczytać wszystko na temat malutkich dzieci[emoji12] .
Nie nastawiałabym się tak bardzo na końcówkę miesiąca :-) :) Jak w 2013 roku rodziłam w marcu córę , to ja miałam termin na 21 marca , urodziłam 18-go ale kilka z nas (bo też byłyśmy na tym forum) miało terminy po mnie a urodziły w 1-szym tygodniu marca . Dzieci potrafią zrobić nam niespodziankę na dzień dobry.
Co do książek polecam : "Pierwszy rok z życia dziecka" oraz druga pozycja "Mądrzy rodzice"

Ja dzisiaj mam 12t5dni i wedlug lekarza termin z ostatniego usg mam na 15 marca a Om na 8. Jak oni to w koncu licza
A liczą tak .
Okres (1wszy dzień) powiedzmy miałaś 1 czerwca. Zakładając , że cykl masz 28 dni to zakłada się , że dni płodne są po 14 dniach od pierwszego dnia miesiączki. Czyli wg miesiączki 15 czerwca doszło do zbliżenia i wtedy poczeliście dzidzie, stąd termin 8 marca 2018
Ale
Dni płodne mogą wystąpić nie koniecznie w połowie cyklu. Może być to wcześniej lub później. Badając poprzez USG dzidzie i sprawdzając jej długość siedzeniowo-ciemieniową w skrócie CRL komputer wylicza długość ciąży. Przyjmuje się , że w danych tygodniach ciąży długość dziecka ma określoną wartość liczoną w mm. Wiadomo dzięki temu , że dzidzia w 8 tygodniu ciąży wg OM nie może mieć np 5cm CRL tylko około 2cm . Więc jeśli na USG pokazuje nam się wynik wyższy to znaczy , że do zapłodnienia doszło wcześniej a jeżeli niższy to prawdopodobnie do zapłodnienia doszło później.
W twoim przypadku jeśli na USG termin wychodzi na 15 marca to oznacza, że do zapłodnienia , czyli waszego zbliżenia doszło około 22 czerwca.
 
Ostatnia edycja:
No to was nie pocieszę . Nie zagłębiałam się wcześniej w ten temat dopiero dziś z rana przeczytałam fajny wpis na blogu mamaginekolog (jeśli macie facebooka to ona też tam jest). Powiem w skrócie. Jeśli test wolnego płodowego DNA z krwi matki w skrócie NIPT (NIFTY to jeden z rodzajów takiego badania) wyjdzie dodatni to zawsze trzeba go potwierdzić poprzez badanie inwazyjne czyli amniopunkcję lub biopsję kosmówki. Reasumując . Jeśli wyjdzie źle to i tak bez inwazyjnych się nie obędzie , no chyba, że się na nie nie zdecydujecie.
Poniżej przesyłam bardzo fajny link do postu bardzo fajnego bloga mamy a zarazem ginekologa
Link do: NIPT – czyli badania wolnego płodowego DNA z krwi matki - Blog mama ginekolog. Uniwersalna opowieść o życiu i wiedza medyczna dla kobiet

Nie nastawiałabym się tak bardzo na końcówkę miesiąca :-) :) Jak w 2013 roku rodziłam w marcu córę , to ja miałam termin na 21 marca , urodziłam 18-go ale kilka z nas (bo też byłyśmy na tym forum) miało terminy po mnie a urodziły w 1-szym tygodniu marca . Dzieci potrafią zrobić nam niespodziankę na dzień dobry.
Co do książek polecam : "Pierwszy rok z życia dziecka" oraz druga pozycja "Mądrzy rodzice"


A liczą tak .
Okres (1wszy dzień) powiedzmy miałaś 1 czerwca. Zakładając , że cykl masz 28 dni to zakłada się , że dni płodne są po 14 dniach od pierwszego dnia miesiączki. Czyli wg miesiączki 15 czerwca doszło do zbliżenia i wtedy poczeliście dzidzie, stąd termin 8 marca 2018
Ale
Dni płodne mogą wystąpić nie koniecznie w połowie cyklu. Może być to wcześniej lub później. Badając poprzez USG dzidzie i sprawdzając jej długość siedzeniowo-ciemieniową w skrócie CRL komputer wylicza długość ciąży. Przyjmuje się , że w danych tygodniach ciąży długość dziecka ma określoną wartość liczoną w mm. Wiadomo dzięki temu , że dzidzia w 8 tygodniu ciąży wg OM nie może mieć np 5cm CRL tylko około 2cm . Więc jeśli na USG pokazuje nam się wynik wyższy to znaczy , że do zapłodnienia doszło wcześniej a jeżeli niższy to prawdopodobnie do zapłodnienia doszło później.
W twoim przypadku jeśli na USG termin wychodzi na 15 marca to oznacza, że do zapłodnienia , czyli waszego zbliżenia doszło około 22 czerwca.
No wiadomo, że może być różnie. Do rozmyślań o porodzie jeszcze mi daleko[emoji5] .

@Kaskaa2301 wprowadziłam Cię w błąd. Jesteś Przede mną nie 5 dni a prawie 2 tygodnie[emoji16] . Ja mam dzisiaj 11+0
 
Cześć :) Jestem tu nowa termin z OM mam na 27.03 i to moja pierwsza ciąża :) Może podpowiecie jak znaleźć się w grupie zamkniętej?
 
reklama
Do góry