reklama

Matka Chrzestna z "cywila"

Temat na forum 'Rozmowy o wszystkim' rozpoczęty przez Agawa, 13 Czerwiec 2006.

1. Agawa

Agawa Fanka BB :)

Czy kobieta, która zawarła niesakramentalny związek małżeński z rozwodnikiem (nadal wg Kościoła pozostaje on w związku sakramentalnym z byłą żoną) może zostać Matką Chrzestną? Orientuję się, że rozwodnicy są wykluczani z Kościoła i nie mogą dostępować Świętych Sakramentów ale czy ich "cywilni współmałżonkowie" także?

2. ulik

ulik Fanka BB :)

nie znam sie na tym, ale mój mąż ma ciotkę która wyszła za rozwodnika i pamiętam jak narzekała, że nie może przyjmować komunii świętej... więc chyba małżonkowie też są "wyklęci" ;)

3. reklama
  4. nikita33

nikita33 Fan(ka)

- chyba nie do końca wyklęci są ci rozwodnicy i ich drugie cywilne połowy, bo mój mąż na przykład ostatnio został chrzestnym, a jest rozwodnikiem, my mamy tylko cywilny ślub. Nie wiem, jak byłoby w moim przypadku, ale jeśli on - rozwodnik - mógł być ojcem chrzestnym, to wydaje mi się, że cała sprawa to kwestia indywidualnego podejścia. Pewnie niektórzy księża przymykają na to oko.

pozdrawiawm
    nikita

5. Joaska

Joaska Lipcowe mamy '05

wiecie co, mnie ksiadz mowil tak, ze gdybym sie wyspowiadala z tego co robilam ;) ;) ;) z moim polowkiem bylabym w stanie przyjmowac komunie swiata normalnie, jak kazdy katolik...........bo juz bede bez grzechu, a On nie............

wiec uwazam, ze taka osoba spokojniemoze byc mama chrzestana..............tylko bedzie musiala sie wyspowiadac z tego co wiem

poza tym matka chrzesta ma dostarczyc tylko zaswiadczenie, ze jest praktukujaca katoliczka ze swojej parafii, a zadnych pytanie o jej stan malzenski nie powinno pasc!!!!!

pozdrawiam!!!!

6. Agawa

Agawa Fanka BB :)

Joasiu,
    Troche racji w tym jest ale jesli podam swój dowód, w którym widnieje moje "nowe" nazwisko to Ksiądz napewno zapyta mnie "jak do niego doszło" bo żeby móc dostapić godności chrzestnego nalezy przedłozyć u Księdza, który będzie chrzcił dziecko Kartę Chrzestnego..

7. Joaska

Joaska Lipcowe mamy '05

jak chcilam mojego Synka to moja przyjaciolka, bedaca juz obecnie jego chrzestna, dala tylko zaswiadczenie ze swojej parafi, ze jest katoliczka i tyle......a dowod dla formalnosci pokazala juz po chrzcie..........

wiesz w kazdym miescie sa inne obyczaje, musisz sie poprostu zapytac ksiedza, ale uwazam ze nie powinno byc zadnych przeszkod!!!

pozdrawiam!!!

8. Kunda

Kunda Mama Maciusia i Adasia

U mnie chrzestni nie pokazywali zadnego dowodu, mieli tylko doniesc zaswiadczenie z parafi ze sa praktykujacy i nadaja sie za chrzestnych.
    Jak ja byłam chrzestna to poszłam do ksiadza i podałam mu moje dane bez zadnego dowodu

9. aga_bb2

aga_bb2 Fanka BB :)

ktoś tu myli pojęcia. Chrzestny ma obowiązek pomóc rodzicom w katolickim wychowaniu dziecka i to przyrzeka podczas chrztu. Jak ktoś, kto na co dzień ma nauczanie Kościoła głęboko ma to zrobić? Trochę uczciwości, ludzie!
    A co do spowiedzi, to jest ważna tylko wtedy, kiedy spełni się parę warunków, np. żal za grzechy i postanowienie poprawy. A ktoś, kto jest w związku z rozwodnikiem (czy w ogóle w związku z kim innym niż własny "kościelny" mąż) nie może się ważnie wyspowiadać nie decydując się na rozejście się z "partnerem".
    Pewnie niektórzy księża wcale na to nie zwracają uwagi, ale nie startuje się na trenera pływania jak się w życiu do wody nie weszło. Tyle.

10. reklama
  11. patrycja24berlin

patrycja24berlin Mama czerwcowa'06 Fan(ka)

Dla mnie to cyrk normalnie!!!! ja nie moglam byc chrzesna bo zyje w zwiazku bez slubu...Dla mnie to smieszne...Do kosciola chodzic nie chodze i nie mam zamiaru... zeby jeszcze wszystko w nim takie swiete bylo to co innego...ale smiac mi sie chce z tych ludzi co swiecie przekonani sa ze ich ksiadz to swietosc,a tak naprawde ma wieksze rogi czasami niz sam diabel...

12. Jolit@84

Jolit@84 Sierpniowa mamusia 09

Uuu to teraz sie zastanawiam czy ja moge byc chrzestna,bo tez zyje bez slubu ale koscielnego,mamy tylko cywilny,moja siostra kolo sierpnia dziecko urodzi i mysle,ze bedzie mnie chciala za chrzestna,wiec ciekawe co to bedzie...

Poleć forum