reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Medycyna

basiii

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Czerwiec 2005
Postów
183
Miasto
Inowrocław/Bydgoszcz
Dziewczyny jestem przestraszona. Mam lekarza dopiero za tydzień Jestem w 5 tc i zanim dowiedziałam się o niej miałam stan zapalny zęba i brałam ibuprofen (3 x 2 tabletki) Na drugi dzień, gdy się o niej dowiedziałam nie bawiłam się już w ratowanie zęba (robiłam 4 podejścia) tylko prosiłam rwać! Stan zapalny był niebezpieczny i groził antybiotykami. Osłabił mnie to na tyle ze teraz mam infekcje bakteryjną górnych dróg oddechowych i jestem przeziębiona. Od 48 godzin łykam APAP -paracetamol 500mg co 8 godzin, ale w przeciwnym razie nie jestem w stanie funkcjonować z bólu. Powoli infekcja mija, ale ja się boję o dziecko. Próbowałam znaleźć info w sieci, ale mi nie idzie. Czy coś mu grozi? Jakie mogą być następstwa? Macie kogoś kogo można zapytać? To moja druga ciąża, ale nie miałam trudności w pierwszym trymestrze Pomocy
 
reklama
jak nie możesz sie dostać do gina to leć do inernisty i powiedz, że jesteś w ciąży. Oni przecież mają te same informacje odnośnie leków, ja od swojego lekarza wiem że apap sporadycznie można ale t,ylko pod śćisłą kontrolą lekarza i w skrajnych wypadkach. Lepiej poinformuj lekarza co brałaś i w jakich ilościach
 
Bassiii mam ten sam problem! Ja miałam takie bóle brzucha, ze szok, myslalam, ze to okres sie zbliża wiec wziełam ibuprom, bo mam bóle w czasie okresu i wziełam za wczasu, zebym mogła pojsc do pracy. Teraz wiem, ze już wtedy byłam w ciąży. Pytałam sie ginekologa, ale on mi powiedział, ze niestety bardzo zle zrobiłam i mnie jeszcze bardziej wystarszył. Jestem zła na siebie, mąz tez jest zły na mnie, ale teraz juz po fakcie. Jak bedziesz cos wiedziała to daj znać. Musimy wierzyc ze wszystko bedzie ok. Pozdrawiam
 
Dziewczyny koniecznie przeczytajcie!!
Dziś poszperałam w sieci i znalazłam m.in
Uwaga, leki przeciwbólowe - Dla starających się - Forum dyskusyjne | Gazeta.pl
wiele tych informacji znalazło potwierdzenie na portalach medycznych na których jestem zarejestrowana i w 3 artykułach naukowych, kttóre znalazałam
Wnioskuje z tego iż leki te (ibuprom - nie paracetamol) mogą działać poronnie, ale paracetamol nie ma wpływu na rozwój i zniekształcenia płodu. Byłam dziś u lekarki i powiedziała, że jeśli nie miałam krwawienia i niec się nie działo to znaczy że jest ok. Niebezpieczne są leki na katar i kaszel w początkowej ciąży, bo obkurczają naczynia krwionośne i utrudniają zagnieżdżenie.

Przez pierwszych 14 dni ciąży komórki sie specjalizują i jeśli jakaś zostanie zniszczona (np. przez leki) to zastąpi ją inna. Dalej już jest gorzej gdyż wyspecjalizowane uszkodzone komórki nie zostają zastapione.
Najlepszy i najmniej szkodliwy jest pracetamol.
Tyle stron przejrzałam że głowa mała. Wiele mnie uspokoiło profesjonalnie...czas pokaże
 
Bassi dziękuje za informacje. Zła jestem na siebie, ze wziełam ten ibuprom i jeszcze bardziej sie wystraszyłam ze wziełam to już po 14 dniach od zapłodnienia. Mam nadzieję, że jednak nie zaszkodziłam maleństwu. Co mnie podkusiło aby wziać ten cholerny ibuprom!!!!!!!
 
nie masz się co przejmować na zapas
zarówno w poprzedniej, jak i w obecnej ciąży, brałam antybiotyki zanim zrobiłam test, 2 lata temu były to 4 opakowania, doksycylina, nolicin, ketonal i coś tam jeszcze, odstawiłam dopiero po tescie ciążowym w 7 tygodniu :crazy:
teraz odstawiłam w 5tym, a były to antybiotyki przepisane przez panią ginekolog na zapalenie jajników, bo powiedziała że to jest przyczyną problemów z zajściem w ciażę
no i proszę, zaszłam jeszcze przed rozpoczęciem kuracji
dobrze że w porę odstawiłam ,teraz poszło mi znacznie szybciej i już 2 dni po spodziewanej @ zrobiłam tescik :-)
 
reklama
BEZSENNOSC
Jeśli masz problemy ze snem w trakcie ciąży, pamiętaj:
1. W drugim i trzecim trymestrze układaj się na lewym boku, taka pozycja umożliwia bowiem właściwy dopływ krwi do płodu, nerek i macicy. Unikaj leżenia na wznak.
2. Pij dużo płynów w ciągu dnia, jednak przed snem ogranicz ich ilość.
3. Unikaj nadmiernego spożywania potraw bogato przyprawionych, kwaśnych oraz smażonych, dzięki temu unikniesz zgagi.
4. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawią krążenie krwi i zmniejszą kurcze kończyn dolnych.
5. W ciągu dnia spożywaj nieprzyprawione przekąski, dzięki którym zapobiegniesz nudnościom.
6. Korzystne mogą okazać się drzemki w ciągu dnia.
7. Techniki relaksacyjne i oddechowe pomogą Ci się zrelaksować.
8. Ciepła kąpiel przed snem również może pomóc.
9. W razie zaburzeń snu lub utrzymującej się bezsenności skontaktuj się z lekarzem.
10. Skuteczne w wielu przypadkach jest wypicie szklaneczki podgrzanego mleka z miodem i masełkiem.

10 SPOSOBóW NA BEZSENNOść
1. Zrezygnuj z używek – zakłócają sen. W ciąży niewskazane są: kawa i czarna mocna herbata (nie pij ich zwłaszcza na 1-2 godziny przed snem), a także papierosy oraz alkohol.
2. Godzinę przed snem zrelaksuj się: idź na krótki spacer, weź ciepły (nie gorący!) prysznic.
3. Dobrze przewietrz mieszkanie. Temperatura w pokoju nie powinna wynosić więcej niż 21°C. Jeśli w sypialni jest zbyt duszno, a powietrze jest suche, może to powodować problemy z zaśnięciem, a także częste budzenie się.
4. Wypij szklankę ciepłego mleka (zawiera aminokwasy, które mogą pomóc w zaśnięciu) lub herbaty z melisy.
5. Przed położeniem się do łóżka zasuń zasłonki lub żaluzje. Nie przykrywaj się zbyt ciężką kołdrą.
6. Pamiętaj, że łóżko służy do spania. Nie prowadź przed snem ekscytujących dyskusji z mężem, nie oglądaj telewizji, nie wykonuj czynności związanych z pracą zawodową.
7. Jeśli nie możesz zasnąć dłużej niż pół godziny, wstań i wypij szklankę kakao, a po 15-20 minutach znów się połóż.
8. Nie myśl o tym, że nie będziesz mogła zasnąć! To lęk przed bezsennością najczęściej powoduje kłopoty ze snem.
9. Nie śpij na plecach. Powiększona macica naciska na pęcherz i naczynia krwionośne, utrudniając krążenie krwi i oddychanie.
10. W ostatnim trymestrze ciąży staraj się spać na lewym boku. Pod prawe kolano możesz podłożyć jasiek albo poduszkę.
--------------------------------------------------------------------------------------
MDŁOŚCI
Niby takie okropne i niechciane, ale przecież to dzięki nim wiele kobiet dowiaduje się, że właśnie jest w ciąży.
Mdłości zwykle pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży, choć zdarzają się już w trzecim. Znikają przed 13. tygodniem. Ale niektóre ciężarne (np. te, które spodziewają się bliźniaków) walczą z nimi do ostatniego miesiąca.
Tzw. poranne nudności mogą dokuczać także w południe, w nocy, a czasem przez cały dzień! Bywają ciężarne, które czują się źle kilka chwil, innym jest tylko niedobrze, a jeszcze innym wydaje się, że to koniec świata.
Co za to odpowiada? Zapewne wysoki poziom ciążowego hormonu hCG i estrogenu, rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego (wpływa na gorsze trawienie), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzone powonienie.
Na „poranne” nudności bardziej narażone są mamy, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Nie pomaga też stres, nieprzespana noc i przemęczenie.
Jak złagodzić objawy? Zanim sięgniesz po lekarstwo, skontaktuj się z lekarzem. Ale możesz sobie pomóc także w inny sposób:

  • - Po przebudzeniu nie biegnij do codziennych zadań. Zjedz kromkę chleba, krakersa czy pół banana – coś, co zawiera węglowodany. Wstań dopiero po kilku minutach.
  • - Jedz często, ale małe porcje. Nie obciążasz w ten sposób żołądka i nie dopuszczasz, aby był pusty – wtedy nadmiar kwasu żołądkowego może wywołać mdłości.
  • - Dużo pij wody (niegazowanej i niskosodowej). Ale nie po posiłku, poczekaj 30 minut i dopiero wtedy ugaś pragnienie.
  • - Sięgnij po imbir (świeży). Plasterek dodaj do wody, ziółek, nawet zupy.
  • Ratunku... mam nudności:
  • - w pracy, possij plasterek cytryny (bez skórki!), lub wypij pół szklanki zimnej wody z dwoma łyżkami octu jabłkowego.
  • - w domu, wypij pół szklanki wody zagotowanej ze świeżym startym imbirem.
  • - w autobusie, popij kilka łyków wody z butelki ze smoczkiem, zjedz dwa kęsy wczorajszej suchej bułki, żuj gumę bez cukru.
Kiedy do lekarza? Jeśli przez nudności czy wymioty nie możesz jeść, tracisz na wadze, wymioty powtarzają się w ciągu dnia.
---------------------------------------------------------------------------------------
ZGAGA:
Na forach dyskusyjnych opisów: „To draństwo mnie wykończy”, „Jakbym wypiła kwas siarkowy” jest co nie miara. Za odczucia te trzeba winić Panią Zgagę (nie zagraża ani dziecku, ani Tobie).
Co za to odpowiada? W pierwszych tygodniach ciąży organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność. Ale dzięki zwolnieniu perystaltyki substancje odżywcze lepiej się przyswajają i przedostają do krwi, która trafia do łożyska. Natomiast za zgagę w ostatnich miesiącach ciąży odpowiada powiększająca się macica, która uciska na żołądek. Efekt? Wypychanie pokarmu do góry i... zgaga!
Jak złagodzić objawy? Niestety, liczenie na to, że zgaga Cię ominie, jest jak wiara, że spotkasz yeti, mityczną istotę zamieszkującą wysokie góry. Nie minie Cię, ale możesz sprawić, że nie będzie tak dokuczliwa.

  • - Unikaj potraw: kwaśnych, pikantnych, tłustych, bardzo gorących, również słodyczy. Omijaj dużym łukiem kawę, alkohol i napoje gazowane (także papierosy).
  • - Jedz częściej, ale mniej. Minimum pięć, sześć posiłków.
  • - Spróbuj migdałów. Wystarczy schrupać od razu kilka sztuk, a potem co dwie, trzy godziny. Naprawdę pomagają (pod warunkiem, że nie jesteś na nie uczulona).
  • - Dużo pij wody (oczywiście niegazowanej), by poprawić trawienie, ale nie podczas posiłku. Czasami pomaga szklanka mleka lub porcja jogurtu.
  • - Nie kładź się po posiłku. Kolację zjedz co najmniej dwie godziny przed snem. Pomaga też spanie z głową ułożoną wyżej.
Kiedy potrzebny lekarz? Jeśli niestrawność i zgaga nie dają Ci żyć. I mimo naszych rad nie jest lepiej. Również wtedy, gdy pojawiły się inne objawy, np. wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz zapewne zaleci przyjmowanie leków, które osłabiają działanie kwasów żołądkowych. Jednak nie przyjmuj ich bez konsultacji z ginekologiem.
--------------------------------------------------------------------------------------
CO ROBIĆ W PRZYPADKU BÓLU GŁOWY:
- Skontaktuj się z lekarzem. Opisz objawy i zapytaj, czy możesz (i jaki) wziąć środek przeciwbólowy.
- Weź kąpiel (ale nie gorącą). Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza.
- Odizoluj się. Zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Możesz zrobić sobie chłodny okład na czoło.

Zwolnij tempo
Przyczyną bólu głowy może być także stres, głód albo odwodnienie. Zajęte tysiącem spraw przyszłe mamy zapominają czasem o sobie. Skutek jest taki, że organizm sam zaczyna dopominać się o lepsze traktowanie. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, dbaj o siebie. Nie zapominaj o piciu i regularnych posiłkach. Wysypiaj się, odpoczywaj i pamiętaj, że nie powinnaś teraz pracować tak intensywnie jak przed ciążą. Staraj się nie przejmować drobiazgami: świat się nie zawali tylko dlatego, że Twój szef wolałby mieć bezdzietnych pracowników.

A co z lekami?
Jeśli spodziewasz się dziecka, nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Staraj się radzić sobie bez tabletek. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć – Twoje kiepskie samopoczucie odbija się także na dziecku (zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność maleństwa). Niektóre leki przeciwbólowe (np. zawierające paracetamol) mogą stosować także przyszłe mamy. Wolno z nich jednak korzystać wyłącznie za zgodą lekarza.
----------------------------------------------------------------------------------------
 
Do góry