reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Menu 10 miesięcznego chłopca - częste nocne pobudki na karmienie

Dołączył(a)
13 Sierpień 2011
Postów
3
Witam bardzo serdecznie,
Mam prośbę do Eksperta forum o sprawdzenie jadłospisu syna i opinie, porady, co dziecko może jeszcze jeść.

Synek skończył 10 miesięcy tydzień temu. |Mieliśmy kiedyś problemy z tolerancją glutenu, ok. 6-7 miesiąca wprowadziłam kaszke manne jako samodzielne danie i były biegunki, (szukaliśmy przyczyny i cofnęliśmy się do diety dziecka 4-miesięcznego, jest więc troszkę "opóźniony" w nowościach) teraz wydaje się, że zaskoczył na ten gluten.
Dziecko pije tylko mleko modyfikowane, teraz Bebilon 2.

Jadłospis:
Rano, ok. 8.00 140 ml kaszki (owsianka, 8 zbóż, 5 zbóż itp.) na mleku, wcześniej rzadkie, z butelki, ostatnio gęstsze, z miseczki.

Drzemka ok.10.00

Ok. 11.00 220 ml kaszki manna +ryżowa lub ryżowo kukurydziana na wodzie + 1/2 deserku owocowego (różne owoce na zmianę)

Spacer ( czasem zje chrupki kukurydziane)

Po spacerze ok. 15.00 - 16.00 obiadek - papka zmiksowana ok. 220 ml: mięsko (indyk, cielęcina, kurczak), 1/2 żółtka, warzywka (zawsze ziemniak +marchew, dodatkowo mamy wprowadzone: pietruszka, cukinia, kalafior, brokuł, buraczek, pomidor, kalarepa, fasola szparagowa), 1 raz/tydz słoiczek 190 ml z łososiem

i tu zaczyna się problem, bo dziecko często budzi się na jedzenie w nocy, je mleko za mlekiem,czasem nawet co 2 godziny. Przerabialiśmy następujące warianty:

od 16.00 spacerek, jak była pogoda to nawet do 18, często wtedy spał, a póżniej do wieczora tylko przegryzki, chrupki, ciastko, jogurcik, owoc (banan do gryzienia, próby podania jabłuszka (nie smakuje mu), czasem owoc ze słoiczka, skórka od chleba

ok. 19.30 220 ml mleczka z kleikiem kukurydzianym lub jakąs kaszke wielozbożowa, butelką podane, wiec tylko domieszka tej kaszki.

Na ogól zjadał, potem się budzi ok. 22-24, potem 24-2.00, czasem jeszcze 4-6 i przy tej pobudce czasem zaśnie po samej zmianie pieluchy, bez karmienia, a czasem nie.
Jak sie obudzi o 6.00 i chce jeśc, to potem znów wypada nam kaszka o 8.00, tylko śniadanko je o 11.00.

W nocy dostaje po ok. 160 - 180 ml mleczka, czasem zje całe, czasem zostawi 20-40 ml.

W ostatnich dniach wprowadziłam też kaszkę wielozbozową na mleku ok. 18.00 ale wtedy nie zjada też całej porcji, jak zje to znów zostawia połowę mleczka tego o 19.30. No i przy takim wariancie nie ma kiedy podać mju tego owocka czy jogurciku czy wreszczcie chlebka do spróbowania.

Próbowałam ograniczyć liczbę karmień wieczornych, ale on nie zaśnie po wodzie, najpierw sobie pomrukuje, nawet z pół godziny aż w końcy przeraźliwie zaczyna krzyczeć i musi dostać jeść, zeby zasnął.

Synek ogólnie mało pije, jakieś 100-150 ml/dzień.

Moje pytania sa takie: co jeszscze mozna mu wprowadzić na sniadanko?, jakie jeszcze warzywka może jeść, czy mozna mu już spróbować podać jakąs wędlinkę? surowy pomidorek? całe jajeczko? ogórka np. kiszonego do zupki?

Jak zmodyfikować jadłospis, żeby mniej było nocnych pobudek?

Czy mogę do zupki dodać np. "dorosłego" ryżu czy kaszy, np. kus-kus? bo warzywka umie juz pogryżć, tylko z mieskiem sobie nie radzi, choć ma już 6 ząbków (prawie 8:) ).

Pozdrawiam i dziekuje:)


 
Ostatnia edycja:
reklama
Aha i jeszcze, czy mogę już podawać wode mineralną bez gotowania jej? Oczywiście taka certyfikowana dla niemowląt.

 
Ostatnia edycja:
Witam bardzo serdecznie,
Mam prośbę do Eksperta forum o sprawdzenie jadłospisu syna i opinie, porady, co dziecko może jeszcze jeść.

Synek skończył 10 miesięcy tydzień temu. |Mieliśmy kiedyś problemy z tolerancją glutenu, ok. 6-7 miesiąca wprowadziłam kaszke manne jako samodzielne danie i były biegunki, (szukaliśmy przyczyny i cofnęliśmy się do diety dziecka 4-miesięcznego, jest więc troszkę "opóźniony" w nowościach) teraz wydaje się, że zaskoczył na ten gluten.
Dziecko pije tylko mleko modyfikowane, teraz Bebilon 2.

Jadłospis:
Rano, ok. 8.00 140 ml kaszki (owsianka, 8 zbóż, 5 zbóż itp.) na mleku, wcześniej rzadkie, z butelki, ostatnio gęstsze, z miseczki.

Drzemka ok.10.00

Ok. 11.00 220 ml kaszki manna +ryżowa lub ryżowo kukurydziana na wodzie + 1/2 deserku owocowego (różne owoce na zmianę)

Spacer ( czasem zje chrupki kukurydziane)

Po spacerze ok. 15.00 - 16.00 obiadek - papka zmiksowana ok. 220 ml: mięsko (indyk, cielęcina, kurczak), 1/2 żółtka, warzywka (zawsze ziemniak +marchew, dodatkowo mamy wprowadzone: pietruszka, cukinia, kalafior, brokuł, buraczek, pomidor, kalarepa, fasola szparagowa), 1 raz/tydz słoiczek 190 ml z łososiem

i tu zaczyna się problem, bo dziecko często budzi się na jedzenie w nocy, je mleko za mlekiem,czasem nawet co 2 godziny. Przerabialiśmy następujące warianty:

od 16.00 spacerek, jak była pogoda to nawet do 18, często wtedy spał, a póżniej do wieczora tylko przegryzki, chrupki, ciastko, jogurcik, owoc (banan do gryzienia, próby podania jabłuszka (nie smakuje mu), czasem owoc ze słoiczka, skórka od chleba

ok. 19.30 220 ml mleczka z kleikiem kukurydzianym lub jakąs kaszke wielozbożowa, butelką podane, wiec tylko domieszka tej kaszki.

Na ogól zjadał, potem się budzi ok. 22-24, potem 24-2.00, czasem jeszcze 4-6 i przy tej pobudce czasem zaśnie po samej zmianie pieluchy, bez karmienia, a czasem nie.
Jak sie obudzi o 6.00 i chce jeśc, to potem znów wypada nam kaszka o 8.00, tylko śniadanko je o 11.00.

W nocy dostaje po ok. 160 - 180 ml mleczka, czasem zje całe, czasem zostawi 20-40 ml.

W ostatnich dniach wprowadziłam też kaszkę wielozbozową na mleku ok. 18.00 ale wtedy nie zjada też całej porcji, jak zje to znów zostawia połowę mleczka tego o 19.30. No i przy takim wariancie nie ma kiedy podać mju tego owocka czy jogurciku czy wreszczcie chlebka do spróbowania.

Próbowałam ograniczyć liczbę karmień wieczornych, ale on nie zaśnie po wodzie, najpierw sobie pomrukuje, nawet z pół godziny aż w końcy przeraźliwie zaczyna krzyczeć i musi dostać jeść, zeby zasnął.

Synek ogólnie mało pije, jakieś 100-150 ml/dzień.

Moje pytania sa takie: co jeszscze mozna mu wprowadzić na sniadanko?, jakie jeszcze warzywka może jeść, czy mozna mu już spróbować podać jakąs wędlinkę? surowy pomidorek? całe jajeczko? ogórka np. kiszonego do zupki?

Jak zmodyfikować jadłospis, żeby mniej było nocnych pobudek?

Czy mogę do zupki dodać np. "dorosłego" ryżu czy kaszy, np. kus-kus? bo warzywka umie juz pogryżć, tylko z mieskiem sobie nie radzi, choć ma już 6 ząbków (prawie 8:) ).

Pozdrawiam i dziekuje:)



dlaczego ma pić więcej skoro bardzo dużo dostaje płynów ?
Jakby jadł pokarmy nie w postaci papki to by więcej pił,mój odkąd zaczał dostawać nie papki a drobione widelcem tylko jedzenie to zaczął pić więcej.
Co do tego co podkreśliłam to ja się nie dziwię,skoro na jego płacz dajesz mu jeść to on tak będzie robił jeszcze nawet kilka miesięcy,noc w noc...pomidora i jajko przecież już wprowadziłaś.
Mój mając rok jadł już prawie wszystko,z tą wodą nie przesadzaj,my co prawda dajemy aquarel i żywiec,ale i polariz z biedronki syn pił i nigdy jej nie gotowałam nawet jak był noworodkiem ! jedynie podgrzewałam
 
W papce nie ma za dużo wody, bo to b. gęsta papka;)
To jak go oduczyć tego nocnego podjadania? On nie zaśnie i będzie płakał, a mąż i ja musimy mieć choć trochę snu. Wiec dajemy te nocne butle.
Ale z jajka jadł tylko żółtko a gdzieś wyczytałam, ze białko jest b. alergizujące, wiec nie wiem, czy już można?
 
Witam,
Z Pani opisu wynika,że w ciągu dnia dziecko dostaje jedynie 2 posiłki mleczne Rano, ok. 8.00 140 ml kaszki (owsianka, 8 zbóż, 5 zbóż itp.) na mleku ok. 19.30 220 ml mleczka z kleikiem kukurydzianym lub jakąs kaszke wielozbożowa, tutaj jest pierwszy błąd i powód dla którego dziecko nadrabia w nocy. Powinien dostać jeszcze jedną porcję mleka przed południem, ponad to odstęp między 2 posiłkiem a obiadem jest zbyt długi, powinien zostać skrócony.
Do zup może Pani dodawać makaron, ryż, kaszę, posiłek będzie bardziej sytny.
Proponuję takie pory posiłków i menu:
8.00 - 200 ml kaszki
11.00 180-220 ml mleko (tyle ile wypije)
13.00 deserek owocowy lub owoc np. pół banana, może być w trakcie spacerku
15.00 -to co dotychczas + pr. zbożowe ryż, kasza, makaron
17-18.00 - jogurcik lub deserek dla dzieci jeśli Pani podaje
20.00- kaszka mleczna

Można również zacząć podawać obiad z 2 dań czyli najpierw zupa 15.00 a potem ok. 17 obiadek wtedy nie podaje Pani tego mlecznego deserku, ale dziecko musi zjeść 2 posiłki mleczne przed południem w objętości mniej więcej 200 ml i porcję mleka wieczorem. Przy takiej ilości na pewno nie będzie głodny, z tym że chciałabym zaznaczyć że ja nie jestem przeciwnikiem jedzenia w nocy, uważam że dziecko samo reguluje swój apetyt, jeśli po wprowadzeniu zmian nadal będzie się domagał porcji mleka w nocy to proszę z tego nie rezygnować, dziecko samo zdecyduje (a raczej jego organizm) czy już jest wstanie wytrzymać bez posiłku do rana.
Co do płynów to w istocie przy gęstych kaszka trzeba dziecko dopajać , najlepiej wodą źródlaną nie trzeba jej gotować.
 
Do góry