reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Metoda Tomatis

Dzieki za informację.
Narazie w związku z najnowsza diagnozą u Frania mamy się wstrzymac z Tomatisem.
W ilu etapach uczestniczyliście?

zaciekawił mnie ten wątek. A dlaczego macie się wstrzymać? Metoda nie ma skutków ubocznych, może tylko pomóc, i to bardzo, co wiem z autopsji... Najnowsze programy terapeutyczne mogą być stosowane nawet przez dzieci z epilepsją.
Gdyby nie koszty, robilibyśmy sesje nawet raz w roku, no ale ceny są koszmarnie wysokie. Z drugiej strony trudno się dziwić, bo to niezwykle drogi sprzęt, ale...
 
reklama
Po pierwsze dlatego, ze trzeba Franiowi wdrożyć nowa terapię. Poza tym mały nie ma jeszcze 3 lat. Narazie terapeuci zgodnie mówią, żeby zaczekac. Franio teraz ma duzo nowosci w związku z wprowadzeniem terapii w kierunku CZR.
Inną sprawą jest czy mały da sobie założyc słuchawki i tyle w nich wytrzymać. Próbujemy go przyzwyczajać ale narazie...kanał:(
 
Po pierwsze dlatego, ze trzeba Franiowi wdrożyć nowa terapię. Poza tym mały nie ma jeszcze 3 lat. Narazie terapeuci zgodnie mówią, żeby zaczekac. Franio teraz ma duzo nowosci w związku z wprowadzeniem terapii w kierunku CZR.
Inną sprawą jest czy mały da sobie założyc słuchawki i tyle w nich wytrzymać. Próbujemy go przyzwyczajać ale narazie...kanał:(

OK, wszystko rozumiem, ale tkwię w tej metodzie od wielu lat (tzn. bardzo się nią interesuję) i znam wiele osób, których dzieci miały ją w różnych formach i w różnym wieku. Generalnie metoda zalecana jest PRZED terapią kierunkową, żeby właśnie "dostroić" ucho i ogólnie dziecko. Znam przypadek dziecka 1,5-rocznego, specjalnie sprowadzano dla niego takie małe słuchawki z mniejszym wibratorem.
Moje dziecko i dzieci znajomych korzystają z gabinetu, który ma naprawdę najnowszy sprzęt (ostatnio sprowadzali coś nowego w marcu) i ostatnie programy. Mówiono mi, że są specjalne 30-minutowe sesje wprowadzające, właśnie dla dzieci najmłodszych. W ogóle jak czytam nieraz na forach, że wszędzie są 2 sesje i każdy terapeuta się tego trzyma, to nie mogę się nadziwić. Tak było przy sprzęcie analogowym, a teraz, przy cyfrowych urządzeniach, sesje są trzy, każda po 30 godzin, z większymi odstępami czasu. W dodatku można programy modyfikować, skracać czas wydłużając ilość spotkań, itd.
Piszę o tym właśnie dlatego, że mam zupełnie inne informacje. Wszystko zawsze sprawdzam 100 razy i mój gabinet ma i licencję, i certyfikaty, i wszystkie pozwolenia, więc chyba się tam znają?
 
Cześć,
Mamo Frania. My przeszliśmy trening podstawowy (2 części) a później po roku ten 15 godzinny z mikrofonem i później jeszcze jeden (15 godzin) po roku. Teraz jest wszystko pięknie wyregulowane i nie musimy już mieć Tomatisa w celach terapeutycznych. Choć jak pisała Makitka to można robić raz w roku Tomatisa dla "podniesienia swojego potencjału". Tyle tylko że te koszt są za wysokie. Właśnie, właśnie. W Poznaniu możesz dostać dofinansowanie - ale po testach diagnostycznych, jak się zakwalifikujesz do terapii. Za to w KAjetanach niektóre schorzenia sa robione w ramach NFZ - sprawdź to sobie (nie wiem czy tu już o tym pisałam wcześniej, jeśli tak, to sorry że się powtarzam).Info dla Makitki. A co do placówki, która wykonuje terapię - to myślę, że warto popytać inne osoby, które uczestniczyły w terapii albo są w danej placówce jak tam pójdziesz i wtedy dowiesz się co one sądzą na temat efektów. Info dla Makitki. Co do tych cyfrowych urządzeń - to wiem że jest różnie - niektóre są tylko do "kontynuacji" terapii (tak czytałam na stronach anglojęzycznych producenta - chodzi o te MP3, wypożyczane do domu). Myślę, że ważny jest efekt. A badania medyczne Tomatis robił na sprzęcie analogowym. W Poznaniu gdzie chodzimy mają sprzęt z płytami ale stacjonarny (mają licencję, certyfikaty, robili badania medyczne, a wykłady dla nich prowadził również prof. Sęk - UAM Wydział Akustyki ), dlatego nie wnikaliśmy w sprawy sprzętu - to nie było dla nas aż tak ważne. Myślę, że efekty są najistotniejsze. choć w sumie to w Polsce jest tyle "nowych" gabinecików z Tomatisem, że trzeba zacząć na to zwracać uwagę. Ważne by być bardzo rozsądnym przy wyborze terapii. Przecież o Johansenie na tym forum czytaliśmy. My jesteśmy zadowoleni z SI, zajęć socjoterapeutycznych, logopedycznych. Choć wszytko zależy od tego kto je prowadzi. My trafiliśmy na profesjonalistów - całe szczęście.
 
My terapie Tomatisa robimy w Krakowie w Centrum terapii Poznawczej Ingenium
Ośrodek Terapii Poznawczej Ingenium
Tutaj jest inny rodzaj terapii (szkolenia Pani Beata przechodziła we Francji a nie w Luxemburgu jak w innych osrodkach).
Terapia może byc prowadzona co 8-10 tygodni, My mamy ja mniej więcej tak, własnie co 8-10 tygodni, po 3 godziny dziennie.
Pierwszy etap jest dwutygodniowy po 3 godz w dzienod pon do piatku. Od drugiego etapu wprowadzana jest terapia nocna i wtedy trwa to tydzien- 3 godz w dzien od pon do piatku i do tego dochodz 2-3 noce po 8 godz słuchania-śpi sie wtedy tam w gabinecie cała noc i dziecko jest podłaczone pod słuchawki .
My byliśmy tam juz kilka razy.Do Krakowa jedziemy az spod Poznania. Ja jestem bardzo zadowolona.
 
Piszę, bo może są to dodatkowe informacje dla osób szukających profesjonalnej terapii Tomatisa oraz dofinansowania. W Poznaniu skończyliśmy terapię w styczniu 2013 roku. Żona jest pediatrą, więc w dniu pierwszej wizyty otrzymaliśmy publikacje medyczne na temat terapii Tomatisa. Zostaliśmy włączeni w program badań Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dlatego dalsze efekty treningu będą analizowane w Zakładzie Psychologii Klinicznej i w Centrum Tomatisa. Dostaliśmy 650 zł dofinansowania do treningu Tomatisa, ale są one chyba udzielane tylko pod koniec roku. Z dofinansowania może skorzystać każdy. Programem badań klinicznych objęte są niektóre grupy dzieci z diagnozą - ale o to trzeba dopytać. Widzimy zmiany w zachowaniu syna, w szkole też jest poprawa. Może ta informacja komuś się przyda.
 
Myślę, ze można połączyć terapię z wypoczynkiem w Poznaniu. Wiedzieliśmy, że trening Tomatisa pomoże Jasiowi. Wcześniej byliśmy na oddziale neurologicznym Pani Profesor Steinborn i tam dowiedzieliśmy się o Centrum Tomatisa w Poznaniu. Później konsultacja w Tomatisie i dodatkowe badania. Teraz jesteśmy już po wszystkich zajęciach. Na razie przestała boleć go głowa, zaczął wyraźniej mówić, śpi w nocy i nie denerwuje się o byle co. Za 2 miesiące wracamy na podsumowanie badań. Dobrze że trafiliśmy do Poznania. Sprawdzaliśmy też ośrodki w warmińsko – mazurskim, ale tutaj konsultacja wyglądała inaczej. W Poznaniu przekonało nas medyczne podejście do problemów naszego Jasia.
 
reklama
Witam!
Czy może ktoś ma jakiś kontakt do terapeuty w Warszawie? Moje dziecko 8 letnie miało robione badanie uwagi słuchu i ma problem z koncentacją -nie wszystko do niego dociera jak się mówi.

Witam!

Miałam problemy z synem, po rozwodzie z mężem. Bardzo mnie to zaniepokoiło , ponieważ syn ma dopiero 9 lat. Poszłam z Piotrkiem do Pani psychiatry Iwony Tkaczuk, która pracuje w Psychologgia, mój syn po 5 wizycie u Pani doktor zaczął wracać do normalnego trybu życia, to cudowne uczucie dla matki. Z całego serca polecam tą PANIĄ!
Pozdrawiam
 
Do góry