reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Metody rechabilitacji wcześniaków

witam wszystkie mamusie. bylismy dzis na wizycie kontrolnej i lekarka powiedziala ze rehabilitacje mozna zakonczyc! synus ladnie siedzi, raczkuje, stoi i przemieszcze sie przy meblach. kazala nam sie pokazac jak Kubus skonczy rok. strasznie sie ciesze, szczegolnie jak przypomne sobie moje czarne mysli z grudnia - czy bedzie siedzial, chodzil i czy w ogole bedzie sie poruszal! dlatego wszystkim rodzicom ktorzy tez maja takie obawy radze uwierzyc w swoje dzieciaczki i ze wszystkich sil im pomagac. ja przez chwile zwatpilam, chba niepotrzebnie. pozdrawiam.
 
reklama
witam Mamuski, u nas kolejny sukces. po kilku tygodniach pojedynczych kroczkow moj wczesniaczek postanowil zaczac chodzic :-)! teraz dopiero mam urwisa w domu! oczywiscie czeka nas teraz kontrola u rehabilitantki ale nie jest to juz takie stresujace jak pol roku temu. pozdrawiam.
p.s. w takiej chwili czlowiek wie ze warto bylo cwiczyc.
 
Gratuluje...pamiętam jeszcze jakie to uczucie ogromnego sukcesu i satysfakcji kiedy to upragnione Maleństwo stawia pierwsze kroki zwłaszcza kiedy człowiek wspomina te wszystkie chwile nie zawsze radosne a pełne obaw,strachu,zwątpienia i niepewności...
Naprawde szczerze gratuluje i zyczę dalszych sukcesów....i zdrówka....
Pozdrawiam
 
Witam wszystkie mamusie. Moja Oliwia urodzila sie 6 tygodni za wczesnie, teraz ma skonczone 11 tygodni (korygowany wiek to 5). W 5 dobie zdiagnozowano u niej bakteryjne zapalenie opon mozgowych o nieznanej etiologii. Stwierdzili ze to infekcja wewnatrzmaciczna ale posiewy moje i corki byly jalowe. Dosc szybko udalo sie chorobe wyleczyc, ale naprawde nie wiadomo kiedy moga sie ujanic jakies nieprawidlowosci np. padaczka. Oliwia rozwija sie - chyba prawidlowo - ale ma przepukline, bardzo slabe miesnie brzuszka i dlatego jest on taki rozlany, drzenia raczek i nozek. Do tego asymetria ulozeniowa. Neurolog do ktorego chodzilysmy zwlekal z zaleceniem rehabilitacji i nie pozwolil jej ukladac na brzuszku - nie wiem dlaczego. A podobno wlasnie na brzuszku wzmacniaja sie miesnie brzuszka. Zmieniamy lekarza, 18 grudnia jestesmy zapisane do centrum wczesnej interwencji: najpierw konsultacja neurologiczna, logopedyczna i rehabilitanta. Potem zadecyduja co z nia robic. Czy mozecie napisac jak pielegnowac malutka? Nie wiem czy czegos zle nie robie, nie chce poglebiac juz istniejacych problemow. Ania
 
Moje coreczki tez urodzily sie 6 tyg przed czasem i do tego b małe bo wazyly 1810 i 1950.Obydwie mialy krwawinia do mozgu-jedna 1 stopnia druga 1/2 stopnia.Rehabilitowane byly od 3 miesiaca zycia ze wzgledu na napiecia(mialy rehabilitacje Vojty,musialam z nimi cwiczyc i masowac je)Ich stan bardzo szybko sie poprawil i nawet wyprzedzily rowiesnikow(wczesniej ,siedzialy itd)Bardzo wazne sa masaze i noszenie w odpowiedniej pozycji.Aha ja tez nie moglam jednej mojej coreczki klasc na brzuszku bo za mocno zadzierala glowke do tylu.
Zobacz załącznik 103258

Zobacz załącznik 103259
 
Ostatnia edycja:
jesli chodzi o noszenie to ja popelnilam blad - nosilam malego na sobie (na klatce piersiowej) a powinno sie nosic w tzw "fasolce". trudno jest napisac co powinnas i jak robic bo to trzeba pokazac, pocwiczyc. staraj sie kruszynke klasc na roznych bokach, w roznych pozycjach zeby nie utrwalac asymetrii (moj tez mial asymetrie). przy przewijaniu nie podnos jej za nozki albo nie podnos wysoko pupy (powinno sie przekrecac dziecko raz na jedna str raz na druga pewnie pokaze Ci to rehabilitantka). sposob podnoszenia dziecka tez jest wazny ale nie da sie tego wytlumaczyc! jest tak duzo bledow ktore popelniamy przy "obsludze" dziecka bo nikt nam nie pokazuje jak powinnismy robic to prawidlowo. a pozniej niestety musimy naprawiac bledy poprzez rehabilitacje. moj Kubus tez mial slabiutki brzuszek - wykonywalam odpowiednie cw podczas przewijania i ubierania (cw z bobath). po pewnym czasie zaczal podciagac nozki i nimi machac. widzialam gdzies na forum link dotyczacy opieki nad mala istotka (zawitkowskiego chyba) jest tam troche pokazane. ja mam tez jego ksiazke z plyta dvd w ktorej sa madre wskazowki. w kazdym razie na wizycie wszystko Wam pokaza i wytlumacza.
 
Owca, wklejam Ci link http://www.wczesniak.pl/publikacje/Poradnik-srodek.pdf
mam nadzieje ze jakos Ci pomoze:-). a jesli chodzi o lezenie na brzuszku moj Kubus spal tylko na brzuszku (mialam monitor oddechu), aktywnie nie chcial lezec bo mial wzmozone napiecie miesniowe w barkach i nie potrafil wyciagac raczek do przodu (nie podpieral sie na nich). po pewnym czasie od rozpoczecia rehabilitacji chial lezec tylko na brzuszku. zycze Wam powodzenia i duzo sily.
 
reklama
Dzieki Dziewczyny za odpowiedz :-) Bylysmy dzisiaj na konsultacji u Pani neurolog poleconej przez rehabilitantke i powiedziala ze na pewno jest potrzebna rehabilitacja bo widac asymetrie, troche slabo dzwiga glowke w pozycji na pleckacha, ma napiecie miesniowe w pleckach i na brzuszku nie bardzo wyciaga raczki do przodu w zwiazku z tym nie moze sie podpierac, ale poza tym na razie nic niepokojacego nie zobaczyla. W czwartek bede wiedzic wiecej, tzn. jak czesto i jaka metoda bedziemy sie rehabilitowac. Napisze jakie efekty. Pozdrawiam cieplo, A.
 
Do góry