reklama

Miejsce pobytu nieznane

Temat na forum 'Ważne informacje, przydatne adresy itp.' rozpoczęty przez mamoośka, 22 Listopad 2009.

 1. mamoośka

  mamoośka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Żeby mogła toczyć się przeciwko komuś sprawa sądowa, należy tej osobie doręczyć pismo wzywające ją na tą sprawę, tak, aby osoba ta mogła bronić swoich interesów przed sądem.

  W przypadkach, gdy miejsce pobytu osoby nie jest znane, a osobie tej ma zostać doręczony pozew lub inne pismo sądowe, które uzasadnia obronę praw tej osoby, doręczenie pisma może nastąpić tylko do rąk kuratora osoby nieobecnej.

  Kuratora takiego ustanawia sąd orzekający w sprawie, do której ten kurator powinien być ustanowiony. Wniosek o ustanowienie kuratora składa osoba, która ma w tym interes prawny

  Do czasu zgłoszenia się osoby, dla której ma zostać ustanowiony kurator, albo jej pełnomocnika, kurator reprezentuje osobę nieobecną. Jego podstawowym zadaniem jest odnalezienie osoby nieznanej z miejsca pobytu.

  Kurator zostanie ustanowiony wówczas, gdy osoba, która składa wniosek, uprawdopodobni, że miejsce pobytu osoby, którą ma zastąpić kurator, nie jest znane.


  W sprawach o alimenty i ustalenie ojcostwa sąd najpierw zarządzi stosowne dochodzenie, mające na celu ustalić miejsce zamieszkania lub pobytu osoby pozwanej. Sąd poinformuje o ustanowieniu kuratora poprzez wywieszenie informacji w budynku sądu i lokalu siedziby władz gminy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

  Gdy kurator jest już ustanowiony, wówczas doręczenia dokonywane do jego rąk są skuteczne, czyli wywołują taki skutek, jakby to osoba nieobecna odebrała pismo.
   
 2. reklama

Poleć forum