reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mierzenie dziecka

onlymama

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Marzec 2008
Postów
30
Witam,
Chcę poznać Wasze zdanie na temat regularnego pomiaru wzrostu dziecka. Zauważyłam że ostatnio dużo się na ten temat mówi. Czy naprawdę jest to takie ważne??
Moja córa niedługo kończy rok i jak do tej pory nie była mierzona wogóle...
O co chodzi z tymi regularnymi pomiarami??
 
reklama
To jest tak że jeżeli dziecko jest mierzone i warzone przy każdej wizycie u lekarza,masz rozeznanie ile dziecko przybrało za mało a może za dużo.Wiesz czy dziecko dobrze się rozwija w stosunku do rówieśników i czy posiłki które zjada mu wystarczają,ja mojego syna mierzę i ważę regularnie to jest moim zdaniem ważne
 
Hmmm... no niby tak. Chociaż nadal mnie to nie przekonuje. Przecież widzę że się dobrze rozwija. A wiadomo że dzieci się różnią, więc jeżeli będzie niższa niż rówieśnicy to chyba nie koniecznie będzie to problemem...???
Joasia i nanosisz pomiary na siatki centylowe??
 
Nasz pediatra waży Hanię i mierzy przy każdej wizycie. Nanosi później dane na siatkę centylową. Ważne, żeby i waga i wzrost znalazły się na tym samym centylu. Wtedy wiadomo, czy dziecko się dobrze rozwija (nawet jeśli dziecko mało waży, ale utrzymuje przy każdym ważeniu ten sam centyl). Dlatego ja również uważam, że to ważne:tak:. Mnie przynajmniej taka wizyta u pediatry uspokaja i mam czarno na białym, że moje dziecko zdrowo rośnie:tak:.
 
Zgadzam się, że takie mierzenie na pewno nie zaszkodzi. A może pomóc przy analizowaniu rozwoju dziecka. Ale oczywiście nie można się dać zwariować. Jak widzisz, że wszystko jest ok i lekarz też nie ma zastrzeżeń, to nie ma problemu, jak regularnie nie zważysz i nie zmierzysz malucha.
 
Nasz pediatra waży Hanię i mierzy przy każdej wizycie. Nanosi później dane na siatkę centylową. Ważne, żeby i waga i wzrost znalazły się na tym samym centylu. Wtedy wiadomo, czy dziecko się dobrze rozwija (nawet jeśli dziecko mało waży, ale utrzymuje przy każdym ważeniu ten sam centyl). Dlatego ja również uważam, że to ważne:tak:. Mnie przynajmniej taka wizyta u pediatry uspokaja i mam czarno na białym, że moje dziecko zdrowo rośnie:tak:.


Teraz to mi się trochę to skomplikowało :) he he he No cóż - blondynka jestem :)
Czemu musi to być ten sam centyl?? Przecież dziecko może urosnąć bardziej niż rówieśnicy. No chyba że będzie za niskie.. Wydawało mi się, że na siatkę centylową nanosi się tylko wzrost a nie wagę... aż poszukam tych siatek, jak mała przyśnie i sprawdze.
 
Przekonałyście mnie że warto mierzyć regularnie czyli jak często??? Moja mała wogóle nie choruje więc rzadko chodzim do lekarza - tylko na szczepienia. Co ile mam ją mierzyć?? może zacznę ją mierzyć sama?? przy framudze??
 
Przekonałyście mnie że warto mierzyć regularnie czyli jak często??? Moja mała wogóle nie choruje więc rzadko chodzim do lekarza - tylko na szczepienia. Co ile mam ją mierzyć?? może zacznę ją mierzyć sama?? przy framudze??

Ja mierzę i ważę tylko podczas wizyty na szczepieniach:tak:. W domu czasem z ciekawości zaznaczam na ścianie wzrost:-D.
A co do tych centyli to właśnie o to chodzi, że jak za każdym mierzeniem i ważeniem jest na tym samym centylu to znaczy, że dziecko rozwija się dobrze, zgodnie ze swoim tempem, nawet jeśli jest mniejsze i drobniejsze od rówieśników:tak:.
 
reklama
Poszperałam w necie i wyczytałam że jak dziecko skończy rok to powinno się je mierzyć co 3 miesiące...hmmm. Czyli z tego wniosek że ten obowiązek "spada" na mnie :) bo szczepienia są chyba rzadziej???
Jeżeli dziecko jest poniżej 3 centyla a utrzymuje się tak dłuższy czas to znaczy że nie jest źle ale może być lepiej?? Bo teraz próbuję się połapać w tej siatce centylowej :) Tylko w książeczce mojej małej to strasznie skomplikowano to opisano - tak po medycznemu...
Najlepiej jak dziecko jest między 25 a 50 centylem tak???
 
Do góry