reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mniam, mniam

toja1979

Fanka BB :)
Dołączył(a)
15 Marzec 2005
Postów
12 268
Miasto
Słupsk
kleik ryżowy z brzoskwinią - dla maluchów od 7. miesiąca życia (czyli już niedługo)

pół dojrzałej brzoskwini
3-4 łyżeczki kleiku ryżowego
100ml wody

w rondelku wymieszaj kleik z wodą. gotuj przez kilka minut. zestaw z gazu. uzupełnij wyparowany płyn gorącą wodą. owoc sparz, obierz ze skórki, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. brzoskwinię dodaj do kleiku. gotuj jeszcze przez 1-2 minuty.

smacznego!
 
reklama
zupka jarzynowa - od 7. miesiąca życia

1 marchewka
1 mała pietruszka
mały kawałek selera
por
kilka różyczek kalafiora
2 ziemniaki
pół litra wody

warzywa umyj, obierz i pokrój w kostkę. ugotuj w 1/2 litra wody. gdy warzywa będą miękkie, zmiksuj je na gładką masę. starszemu dziecku (powyżej roku) można podawać zupę z groszkiem ptysiowym.
 
znalazłam jeszcze jeden przepisik od 7. miesiąca

mięso na słodko z kaszką ryżową
1jabłko
filet z piersi indyka lub część podudzia - 2 łyżeczki gotowanego mięsa
3 łyżeczki kaszki ryżowej lub kukurydzianej
łyżeczka świeżego masła

dokładnie umyj jabłko, obierz ze skórki, pokrój w kawałki i ugotuj w niewielkiej ilości wody. osobno ugotuj mięso, potem połącz je z rozgotowanym jabłkiem, kaszką oraz odrobiną masła. wszystko jeszcze raz zagotuj.

znalazłam jeszcze listę warzywek jakie można wprowadzać i kiedy:
5. miesiąc - marchew, ziemniaki, pietruszka, dynia, kalarepka, seler, por
6. miesiąc - brokuły, cukinia, kalafior, kukurydza, kabaczek
7. miesiąc - zielony groszek, pomidory
10. miesiąc - kapusta, fasolka szparagowa
12. miesiąc - rzodkiewka, sałata, szparagi, ogórek
 
oczywiscie zamiast tego bebilon mozna "swoje" mleko /NAN czy jakies inne/

Koktajl mleczno-owocowy
powyżej 4. miesiąca Produkt bezglutenowy
mleko modyfikowane Bebilon 2 lub Bebiko 2 3 miarki
woda 90 ml
jabłko 1/2 szt.
maliny 10 szt.

Sposób przygotowania:
Owoce umyć, dokładnie obrać, sparzyć wrzącą wodą i włożyć do miksera. Zagotować i przestudzić wodę. Dodać mleko modyfikowane Bebiko 2 i dokładnie wymieszać. Przygotowane mleko wlać do miksera i zmiksować.


Kisiel owocowy z mlekiem
powyżej 4. miesiąca Produkt bezglutenowy
woda 100 ml
mąka ziemniaczana 2 łyżeczki
sok owocowy BoboVita 100 ml
cukier 1 łyżeczka
mleko modyfikowane Bebiko 2 lub Bebilon 2 2 miarki
woda do przygotowania mleka 30 ml

Sposób przygotowania:
Zmieszać sok z wodą. Większą część wody z sokiem (60 ml) zagotować z cukrem. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić z pozostałą częścią (40 ml) zimnej wody z sokiem. Wlać na wrzącą wodę z sokiem i ciągle mieszając, zagotować. Kisiel polać mlekiem modyfikowanym rozprowadzonym w połowie wody podanej w przepisie na opakowaniu (będzie gęstszy!).

 
Dziewuszki a ja mam pytanie... może głupie, ale się nie śmiejcie...
Czy te potrawy można podawać dzieciakowi który jest na cycu i 1 posiłek ma przecierowy? Bo Dominika przez większość dnia je cycka, ale około 1500 dostaje słoiczek. Chętnie wcina marchew z ziemniakiem lub jabłko, resztą pluje aby dalej :)
No i nie wiem czy mogę jej podać coś innego...
A warzywka macie z własnych zasobów, czy z zaufanego sklepu ??? bo mnie lekarz przestrzegał bym uważała co daje za warzywka małej i teraz boję się sama zrobić zupkę :(
 
reklama
cześć,
Przemko nie je jeszcze samego takiego posiłku. Dostaje tylko kika łyżeczek i zapija mleczkiem. Ja daję mu i gotowe przetwory za słoiczków i robione przeze mnie. Nam pediatra zwracała uwagę na marchewkę - tylko z własnej uprawy lub ze słoiczków. A pozostałe warzywa i owoce moga być kupne, choć oczywiście lepiej też mieć swoje.
A co do smaków. Dynia posmakowała Przemkowi dopiero za 4-tym podejściem. Brokuł taki ze słoiczka jadł, ale bez entuzjazmu, a jak mu sama przygotowałam, to się zajadał.

Marchewka z koperkiem (od 5-go miesiąca) - Przemkowi smakowała
marchewka
koperek
woda
Marchewkę pokroić w kawałki i gotować w niewielkiej ilości wody (ja gotuję w szybkowarze). Pod koniec gotowania dodać koperek. Potem wszystko razem zmiksować, albo ugnieść widelcem. Ja dodaję jeszcze odrobiny oliwy z oliwek - dosłownie kilka kropel.

Pozdrawiam
Giza
 
Do góry