reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

MOPS-proszę o odpowiedź!!!

castaway

Aktywna w BB
Dołączył(a)
10 Sierpień 2010
Postów
84
Hej;)
Jestem samotną mamą(a właściwie będę za niecały miesiąc). Mieszkam we Wrocławiu i tu studiuję. Zameldowana jestem w innym województwie. Moje pytanie,to czy samotnej studentce przysługują jakieś dodatki,itp? Jakie dokumenty i gdzie muszę złożyć? Ile mam na to czasu? Czy rozliczam się jako osobna jednostka społeczna,czy z rodzicami? Czy mimo braku meldunku we Wro mogę tu starać się o pomoc? Czy muszę złożyć dokumenty u siebie? Oraz jak to jest z tym becikowym,itd? Czytałam,że kobieta musi być pod opieką lekarza od 10 tygodnia,ale ja miałam wędrówkę po ginach,bo każdy olewał,nawet skierowania na morfologię nie chcieli dać i kartę ciąży miałam założoną dopiero w 17 tygodniu. Czy w takim przypadku nie mam szans na żadne becikowe?
Bardzo proszę o odpowiedź,bo ja już się gubię(biurokracja mnie przerasta),ale bez żadnej pomocy będzie mi strasznie ciężko.
 
reklama
castaway - pomogę co do kilku pytań:
1. wszystkie wnioski o jakiekolwiek świadczenia z MOPS składasz w miejscu swojego zamieszkania, a nie zameldowania (o becikowe także). Potrzebne Ci tylko jakieś poświadczenie, że tu zamieszkujesz, może umowa najmu, albo tymczasowe zameldowanie, cokolwiek.
2. jako samotnej matce przysługuje Ci dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - z tego co się orientuję MOPS robi wtedy jakiś wywiad socjalny, tzn. sprawdza, czy ojciec dziecka faktycznie nie mieszka z Tobą i czy razem nie wychowujecie dziecka. Z tego co wiem dodatek taki i zasiłek rodzinny przysługuje Ci jeśli Twój dochód nie przekracza 504 zł na osobę w rodzinie.
3. co do zaświadczenia do becikowego - potrzebujesz zaświadczenia, że w ciągu całej ciąży byłaś co najmniej raz na wizycie u lekarza lub położnej. Ten przepis który mówił o opiece od 10 tygodnia ciąży jest zawieszony w tej chwili i nie obowiązuje. Zaświadczenie takie może Ci wystawić Twój obecny lekarz i też będzie w porządku.
4. we Wrocławiu dokumenty składasz do MOPS przy ul. Hubskiej 30/32.

Dowiedz się tam może o to jak się masz rozliczyć, czy sama czy z rodzicami, ale mi się wydaje, że sama..tzn dochód Twoich rodziców nie jest brany już pod uwagę, ale mogę się mylić, lepiej jest się upewnić:)
 
Najlepiej się dowiedz bespośrednio w mopsie

Jeśli chodzi o becikowe to już nie ma tego wymogu żeby przed 10 tyg być u lekarza, daja bez tego, ale dokładnie jakie paierki i gdzie to nie wiem.

Jak się dowiesz czegoś ciekawego to napisz tutaj ciekawa jestem czy można na jakąś sensowną pomoc liczyć, mnie na szczęście to nie dotyczy, ale znajoma jest w podobnej sytuacji jak ty.

życze dużo zdrówka
 
Ja Ci podpowiem tyle co pestusia, na co dzień zajmuję się becikowymi, więc mniej więcej się orientuję. Dokumenty składasz w miejscu zamieszkiwania (zgodnie z kodeksem cywilnym), może się okazać, że poproszą Cię o złożenie oświadczenia, że Wrocław to Twoje miejsce zamieszkiwania, poza tym potrzebujesz mieć ze sobą dowód osobisty, odpis aktu urodzenia dziecka (do samego becikowego wystarczy skrócony) oraz zaświadczenie o co najmniej jednej wizycie w ciąży u lekarza - tak będzie do końca 2011 roku, jeśli złożysz wniosek pod koniec tego roku lub w przyszłym (a czasu na złożenie wniosku masz 12 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka) to będziesz potrzebowała już zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką lekarską od co najmniej 10 tygodnia ciąży. Dodatkowo jeśli chcesz, żeby to becikowe przelali Ci na konto, to weź ze sobą nr konta. Wniosek będziesz mogła na pewno uzupełnić na miejscu w urzędzie, zazwyczaj są gotowe druki takiego wniosku, różne, bo nie ma oficjalnego. To jeśli chodzi o becikowe. Jeśli zaś chodzi o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego, to zależy od odpisu aktu urodzenia jaki będziesz miała - z tego co rozumiem ojciec dziecka jest nieznany i będziesz miała taki wpis w akcie urodzenia dziecka, przy czym do urzędu będziesz musiała przedłożyć zupełny odpis aktu urodzenia, bo to z takiego odpisu wynika, że ojciec dziecka jest nieznany, do tego - oprócz uzupełnionego wniosku i różnych załączników, musisz dołączyć kopię dowodu osobistego oraz zaświadczeni właściwego urzędu skarbowego o przychodach i dochodach uzyskanych przez Ciebie w 2009 roku (o ile złożysz wniosek do końca października, jeśli później to zaświadczenie o dochodach i przychodach uzyskanych w 2010 roku). Właściwy urząd skarbowy dla Ciebie to będzie podejrzewam ten, gdzie jesteś zameldowana, chyba, że w 2009 roku składałaś pita we Wrocławiu. Przedstawiasz tylko swoje dochody, rodziców nie, a we wniosku w składzie rodziny wpisujesz siebie i dzidziusia. A jeszcze jeśli będziesz te papiery składać we Wrocławiu, to mogą od Ciebie zażądać i najczęściej żądają zaświadczenia z ops-u w miejscu Twojego zameldowania na stałe, że nie złożyłaś tam podobnego wniosku tak o becikowe jak i o zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego.
Podpowiem jeszcze, że becikowe to 1000 zł jednorazowo, zasiłek rodzinny to 68 zł miesięcznie, do tego 170 zł miesięcznie to dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz 1000 zł jednorazowo dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko poza becikowym jest uzależnione po pierwsze od dochodu, który nie powinien przekraczać 504 zł netto na osobę, a zatem w przypadku Was dwojga (Ciebie i dzidzi) 1008 zł netto miesięcznie, a po drugie od sytuacji rodzinnej, czyli czy rzeczywiście z zupełnego aktu urodzenia wynika, że ojciec dziecka jest nieznany, bo to jeden z warunków przysługiwania zasiłku rodzinnego osobie samotnie wychowującej dziecko. Dochód oblicza się póki co z 2009 roku, chyba że w 2010 lub 2011 roku nastąpiła zmiana Twojej sytuacji dochodowej, wtedy zostaniesz poproszona o dostarczenie dodatkowych dokumentów potwierdzających utratę lub uzyskanie przez Ciebie dochodu.
 
ja się rozliczam z rodzicami...Dokładniej moja mama dostanie na mnie 1000zł, bo się uczę, a nie jestem mężatką.
 
shannonka - czyżby pracownica MOPS MOPR lub temu podobnej instytucji?;>

owszem, choć nie z Wrocławia ani z okolic, ale skoro coś wiem, to podpowiem ;)

netefe, Twoja mama nie może dostać na Ciebie 1000 zł, bo to pieniążki na dzidziusia a nie na Ciebie ;) a tak poważnie, to jeśli jesteś niepełnoletnia, to owszem, żeby złożyć wniosek o becikowe, będziesz potrzebowała zgody przedstawiciela ustawowego (tzn. mamy albo taty, ewentualnie innych osób, to już zależy od Twojej sytuacji prawnej). U nas to wygląda tak, że niepełnoletnia matka składa wniosek o becik, ale zgodę na złożenie wniosku wyraża na dodatkowym oświadczeniu rodzic i rodzic podpisuje się koło niepełnoletniej na wnioskach, chyba, że po urodzeniu dziecka ktoś inny został ustalony sądownie opiekunem prawnym dziecka, wtedy wniosek składa opiekun prawny, ale to nie jest konieczne. Świadczenie przyznaje się Tobie, ale decyzję o tym doręcza się do rąk mamy czy taty.
W sytuacji matek niepełnoletnich najczęściej również otrzymują zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu urodzenia dziecka i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka do osiągnięcia pełnoletności, ponieważ generalnie najczęściej uczą się i same nie mają dochodów, a zatem spełniają te kryteria dochodowe wszystkie (bo rodzina zgodnie z ustawa o świadczeniach rodzinnych to rodzice i dzieci, ale już nie dziadkowe [nie zawsze, ale najczęściej] - czyli Ty i dzidziuś), a dodatkowo z zupełnego aktu urodzenia wynika, że ojciec dziecka jest nieznany, a to już za sprawą przepisów, które obowiązują urzędy stanów cywilnych i w przypadku niepełnoletnich nigdy nie wpisują ojca dziecka. Jak ukończą 18 lat to już zależy jak się sprawa rozwija, bo wtedy dziecko może już zostać uznane przez ojca, co trzeba zgłosić w mopsie, ewentualnie za tym mogą pójść alimenty, co też należy zgłosić, bo wtedy nie przysługuje ten dodatek z tytułu samotnego wychowywania, ale z praktyki wiem, że w przypadku młodych ludzi, uczących się jeszcze, to nie mają na tyle wysokich dochodów, żeby stracić prawo do zasiłku rodzinnego, ale może to tylko tak u nas jest :)
 
Hej;)
Jestem samotną mamą(a właściwie będę za niecały miesiąc). Mieszkam we Wrocławiu i tu studiuję. Zameldowana jestem w innym województwie. Moje pytanie,to czy samotnej studentce przysługują jakieś dodatki,itp? Jakie dokumenty i gdzie muszę złożyć? Ile mam na to czasu? Czy rozliczam się jako osobna jednostka społeczna,czy z rodzicami? Czy mimo braku meldunku we Wro mogę tu starać się o pomoc? Czy muszę złożyć dokumenty u siebie? Oraz jak to jest z tym becikowym,itd? Czytałam,że kobieta musi być pod opieką lekarza od 10 tygodnia,ale ja miałam wędrówkę po ginach,bo każdy olewał,nawet skierowania na morfologię nie chcieli dać i kartę ciąży miałam założoną dopiero w 17 tygodniu. Czy w takim przypadku nie mam szans na żadne becikowe?
Bardzo proszę o odpowiedź,bo ja już się gubię(biurokracja mnie przerasta),ale bez żadnej pomocy będzie mi strasznie ciężko.


Ja też jestem samotną mamusią więc mogę ci conieco podpowiedzieć. po pierwsze należy Ci się becikowe bezwględnie, ja składałam rok temu i wtedy muiałam jeszcze mieć zaświadczenie od lekarza, że chodziłam od 10 tyg ciąży, teraz to nieobowiązuje. Druga sprawa, możesz starać się o dodatek z tytułuu samotnego wychowywania dziecka, przysługuje Ci on jeżeli ojciec dziecka jest niepełnosprawny, nieżyje, jest nieznany lub z jakiegoś pwoodu został odrzucony wniosek o alimenty. Więc jeżeli ojciec Twojego dzidziusia uzna dziecko przed USC niestety nie przysługuje Ci ten dodatek, możesz wtedy ubiegać się sądownie o alimenty. Jeżeli Twój dóchód w rodzinie < Twoja rodzina to Ty i dziecko w takim wypadku> nie przekracza ok 540 < nie pamiętam dokładnej kwoty> zł na OSOBę w rodzinie to możesz się ubiegać o zasiłek rodzinny <68 zł na dziecko> oraz jednorazowy dodatek z tytułu urodznie dziecka w kwocie 1000 zł, wszystkie dokumenty składasz łącznie z becikowym na ul hubskiej. Oprócz tego, jeżeli masz ciężką sytuację, możesz się starać o mieszkanie socjale < chociaż nie polecam> Jeżeli będziesz miała jakieś pytania, lub coś Ci poradzić to napisz na priv, ja przzłam to wszystko, obecnie jest na zakończeniu sprawy o alimenty, może będę mo0gła jakoś pomoc, a poza tym zapraszam Cię do działy "samotni rodzice", samotna ciąża i ychowywanie dziecka to dużo ciężkich chwil, z autopsji wiem, że nikt Cię tak nie zrozumie jak osoba która to przeżyła a można się tam wygadać lub poradzić. Powodzenia!:)
 
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Tatuś będzie nieznany,bo to "psychopata" i nie chcę go na oczy więcej widzieć,ale to nieistotne teraz. Jestem studentką i pracowałam tylko w 2010,ale dorywczo,więc zarobiłam grosze. W takiej sytuacji rozliczenie ze skarbówki za który rok mam mieć? Pełnoletnie jestem już od dłuższego czasu ;) Problem z tym,że nie wiem,jak udowodnić,że mieszkam we Wro,bo wynajmuję pokój,ale bez pisemnej umowy,itd. Wolałam mieć umowę,ale brałam co było,z racji tego,że samotnej mamusi trudno cokolwiek wynająć;/ Lekarz musi wystawić zaświadczenie na jakimś specjalnym druku? I jak wygląda kwestia zameldowania/zarejestrowania dziecka po porodzie? Będę rodziła we Wro,więc idę do wrocławskiego UC?
 
reklama
castaway - tak jak pisała shannonka - napiszesz oświadczenie, że mieszkasz we Wro i powinno wystarczyć. Zaświadczenie lekarskie nie jest wymagane na jakimś konkretnym druku. Przynajmniej moja gin napisała na swoim jakimś druczku. Jeśli rodzisz we Wro, to zarejestrować dziecko musisz w USC we Wrocławiu. Jeśli chodzi o zameldowanie to dziecko jest automatycznie meldowane przy matce, czyli tam gdzie jesteś zameldowana Ty. I z tego co zdążyłam się dowiedzieć dzwoniąc do USC to oni wysyłają automatycznie taką informację do urzędu w miejscu Twojego zameldowania, więc nie musisz jeszcze tam specjalnie jechać i meldować dziecka.
 
Do góry