reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Możliwe przedawkowanie wit. D w 1 trymestrze

PierwszaFasolka2020

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Wrzesień 2020
Postów
2 583
Dziewczyny, kobiety, co o tym sądzicie? Zaraz po wykonaniu testu ciążowego umówiłam się na teleporadę z internistą, aby wypisała mi skierowanie na niezbędne badania. Mocz, krew itd. Jednym z badań była witamina D. Wynik 24,80 OH. Pani Doktor przepisała mi wit D (Solderol) w dawce 30 tys jednostek i zaleciła brać co drugi dzień! Przyjmowałam tak wit. D przez 2 tygodnie, po czym zupełnie przez przypadek moja przyjaciółka zwróciła mi uwagę, ze to może być za duża dawka. Szybko umówiłam się na konsultację do ginekologa i rzeczywiście odradził. Przestraszyłam się, wiem, że czasu nie cofnę. Najlepiej byłoby teraz wykonać kolejne badanie poziomu wit. D. Czy któraś z Was też kiedyś przyjmowała tak wysoką dawkę w 1 trymestrze? Teraz mam oczywiście zamiar odstawić.
Dodam, że pierwszą ciążę poroniłam w październiku 2020 (puste jajo płodowe). Dziękuję za pomoc i wszelkie wskazówki.
 
reklama
Może jeszcze dodam, ze ma niedoczynność tarczycy i dlatego ta pani doktor powiedziała, ze ten mój wynik jest zdecydowanie za niski na ciążę. O jej :(
 
Nie martw się. Na pewno sobie ani dziecku nie zaszkodziłaś przez dwa tygodnie 🙂 miałaś niedobór, mogłaś najwyżej go zmniejszyć
 
Nie martw się. Na pewno sobie ani dziecku nie zaszkodziłaś przez dwa tygodnie 🙂 miałaś niedobór, mogłaś najwyżej go zmniejszyć
dziękuję za odpowiedź!! :)

duzo czyta się o tym jak ważna jest suplementacja w ciąży, w czasie starań brałam pregne start, potem kontynuowałam kwas foliowy, wit. B complex , B12, wit. E Dodatkowo ze względu na niedobór wit D lekarz internista wprowadził mi tą wysoką suplementację (15 tys na dobę). Poszłam do ginekologa na 1 usg w 8 tygodniu to się dowiedziałam, że "kombinuję", że "zadnych witamin w 1 trymestrze". Co robić? Czy odstawić teraz wszystkie witaminy? To mi się wydaje nielogiczne i absurdalne!
 
@PierwszaFasolka2020 Spokojnie - dawka 15tys/dobę wcale nie jest jakaś ogromna jak na polskie warunki. Dziewczyny biorą zdecydowanie dłużej takie dawki, a wit D wcale się jakoś w zawrotnym tempie nie podnosi.
Co do witamin - mój gin uważał, że jeśli kobieta odżywia się prawidłowo, to żadne witaminy nie są potrzebne. Sprawdź czy to co bierzesz to leki, a nie suplementy ;-)
 
@PierwszaFasolka2020 Spokojnie - dawka 15tys/dobę wcale nie jest jakaś ogromna jak na polskie warunki. Dziewczyny biorą zdecydowanie dłużej takie dawki, a wit D wcale się jakoś w zawrotnym tempie nie podnosi.
Co do witamin - mój gin uważał, że jeśli kobieta odżywia się prawidłowo, to żadne witaminy nie są potrzebne. Sprawdź czy to co bierzesz to leki, a nie suplementy ;-)
dziękuję za odpowiedź ;) myślę, że odżywiam się zdrowo, ale jednak 1 trymestr przypadł mi na zimę, nie ma świeżych warzyw ani owoców. Boję teraz z dnia na dzień odstawić witaminy, może po prostu będę je brać do 2 dzień?
 
@PierwszaFasolka2020 Spokojnie - dawka 15tys/dobę wcale nie jest jakaś ogromna jak na polskie warunki. Dziewczyny biorą zdecydowanie dłużej takie dawki, a wit D wcale się jakoś w zawrotnym tempie nie podnosi.
Co do witamin - mój gin uważał, że jeśli kobieta odżywia się prawidłowo, to żadne witaminy nie są potrzebne. Sprawdź czy to co bierzesz to leki, a nie suplementy ;-)
Przepraszam, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy mogłabyś napisać coś więcej skąd czerpałaś wiedzę na temat tej dawki? Pytam dlatego, że w większości artykułach w internecie nie ma aż tak wysokich dawek, z tego co widzę to nawet ciężko znaleźć info ile się powinno brać przy niedoborach. Czy rzeczywiście taka wysoka dawka wit D w ciąży jest czymś powszechnym? Często stosowanym?
 
Teraz to już pewnie artykułów nie wygrzebię, ale jeszcze gdzieś mi po głowie chodzi, że przy niedoborze powinno stosować się dawkę 1000jm na każde 10kg wagi. Ostatnio ginekolodzy zwracają uwagę na poziom witaminy D, jednakże warto kontrolować jej poziom, bo nadmiar może powodować deformację płodu.
Ale ile dziewczyn tu sprawdzało wartość po suplementacji, tak żadna nie przekroczyła normy stężenia (mimo suplementacji 10000jm/dzień - i to nie przez 2 tygodnie, ale pół roku).
 
reklama
Teraz to już pewnie artykułów nie wygrzebię, ale jeszcze gdzieś mi po głowie chodzi, że przy niedoborze powinno stosować się dawkę 1000jm na każde 10kg wagi. Ostatnio ginekolodzy zwracają uwagę na poziom witaminy D, jednakże warto kontrolować jej poziom, bo nadmiar może powodować deformację płodu.
Ale ile dziewczyn tu sprawdzało wartość po suplementacji, tak żadna nie przekroczyła normy stężenia (mimo suplementacji 10000jm/dzień - i to nie przez 2 tygodnie, ale pół roku).
bardzo dziękuje!
 
Do góry