reklama

Mutterschaftsgeld i Elterngeld - formalności po narodzinach

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez zaleckak, 20 Październik 2015.

 1. zaleckak

  zaleckak Początkująca w BB

  Witam
  Troszkę papierkowego załatwiania po narodzinach dziecka jest i próbuję to wszystko przygotować, jednak mam kilka wątpliwości - może ktoś zna odpowiedzi na moje pytania poniżej...
  Wśród wniosków znajduje się wniosek na Mutterschaftszeit - totalnie nie wiem gdzie mam go złożyć - pytałam w AOK, ale powiedzieli, że to nie do nich, do pracodawcy również nie... więc gdzie?
  Wyczytałam, że 7 tygodni przed przejściem na Elternzeit muszę poinformować o tym pracodawcę - na jak długo planuję odejść. Rozumiem, że pracodawcy po narodzinach mam zanieść Akt urodzenia dziecka wraz z informacją - "Na Elternzeit planuję być np. 12 miesięcy od..do.."?
  No i w końcu największy problem - ELTERNZEIT - słyszałam, że jeśli mam Mutterschafsgeld to Elterngeld skraca mi się z 12 miesięcy do 10 - czy to prawda? We wniosku mam wypisać kiedy ja i kiedy ewentualnie mąż chcemy iść na Elternzeit. Według mnie skoro 2 miesiące po porodzie mam jeszcze Mutterschaftsgeld, to Elterngeld zaczynam od 3 miesiąca życia dziecka i trwa on 12 miesięcy aż do ukończenia przez dziecko 14 miesiąca życia. Czy tak to wygląda, czy faktycznie nie należy mi się 12 miesięcy a tylko 10?
  Dodatkowo dużo czyta się na temat "wydłużenia Elternzeit" jeśli będziemy się z mężem dzielić opieką nad dzieckiem z 12 do 14 miesięcy. Czy w takim razie mój mąż może wziąć 2 miesiące Elternzeit od 15-16 miesiąca życia dziecka, kiedy ja już wrócę do pracy? Czytałam również, że Elternzeit obydwoje możemy wykorzystać tylko do ukończenia 14 miesiąca życia dziecka, więc rozumiem, że mąż mógłby w tym przypadku wziąć urlop wychowawczy tylko równocześnie ze mną, albo ja musiałabym zrezygnować ze swoich dwóch miesięcy? Jeśli tak to nie rozumiem o co chodzi z "wydłużaniem Elterngeld do 14 miesięcy przy podziale opieki"..?
  Dodatkowo mam wątpliwości co do nowego przepisu Elterngeld Plus, który wszedł 01.07.2015r. Czy mogę zawnioskować, że spędzę z dzieckiem 12 miesięcy na Elternzeit i 2 pierwsze miesiące na Mutterschaftszeit, a gdy po 8 miesiącach okaże się, że jednak chcę wrócić do pracy na zasadzie Elterngeld Plus na pół etatu, to czy można takiej zmiany w trakcie Elternzeit dokonać? Wtedy miałabym 2 miesiące po porodzie Mutterschaftzeit, 6 miesięcy Elterngeld - płatne te 67% i 12 miesięcy Elterngeld Plus, podczas którego miałabym połowę dotychczasowego Elterngeld i to co zarobię pracując na pół etatu.
  Bardzo proszę o wszelkie informacje - może ktoś wie jak to jest na własnym przykładzie?
  Z góry bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
   
 2. reklama

Poleć forum