reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

myślę, że to brak szkliwa-bardzo proszę zerknąć :)

agawhite

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Luty 2011
Postów
642
Miasto
Pl DG
Od jakiegoś czasu przyglądam się Wojtkowej lewej jedynce. Od dzisiaj w sumie i dwójce.
Zwłaszcza jedynka jest inna niż prawa jedynka. Ta prawa jest taka, jaka powinna być.
Ta lewa... w sumie myślałam, że Wojtek ją jakoś gdzieś uszczerbił czy coś, no być może i tak ale to bardzo mało prawdopodobne.
Ta jedynka jest taka hm postrzępiona, nierówna, krótsza niż ta zdrowa, ciut ciemniejsza i jakby porysowana (tak jakby ktoś po szkle nożem przejechał.
Proszę o pomoc, nie wiem co robić, jak działać, jak to może być ważne i poważne.
Na ząbkach nie znam się wcale, każda opinia będzie dla mnie ważna, dziękuję.
Jakbyście zalazły zdjęcia ząbków bez szkliwa to też poproszę (moja wyszukiwarka padła od grzebania dzieciowego i głupoty znajduje)

https://www.babyboom.pl/forum/wczesniaki-f20/zabek-bez-szkliwa-sama-nie-wiem-co-62398/
 
reklama
nie jestem super ekspertem ale powiem tak- jeżeli jest uszczerbiony i krótszy od drogiej jedynki to mógł to zrobić poprzez uderzenie- poprostu sie nadszczerbił. Widze ze Wojtek ma nie dlugo 2 latka czyli ma zeby mleczne- wiec nie ma sie czego bac. To iz jest lekko siny swiadczy o tym ze przy odszeczebieniu naruszony zostal nerw i bakterie sie dostaly a co z tym szlo poprostu zab obumarl- jest martwy. Nic nie szodzi - zapewne go nie boli skoro po jedzeniu nie placze. Moze i poprostu zbil go lekko i uderzyl sie na powierzchni wyrostka tam gdzie jest korzen i tam wywolal sie problem powodujacy obumarcie zeba. Powiem tak co to bylo to i tak juz po ptakach bo nic sie nie da zrobic z tym - jest to zab mleczny i wypadnie. Moj synek jakies 3 tyg temu zrobil sobie polowe z jedynki- teraz jest na pol szczerbaty i bylam u dentysty i to mi powiedziala co napisalam powyrzej. Glowa do gory :)

Najlepiej jest sie przejsc do stomatologa i on oceni sytuacje - moze i nawet zrobi RTG . Zobaczy doradzi bedzie wiedzial :)

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Ząbek ewidentnie go nie boli i nie przeszkadza mu.
Dziękuję.

Witam
Jeśli ząbek ściemniał do koniecznie musisz udać się do dentysty. Mogą to być 2 rzeczy:

1. ząb ukruszył się wskutek urazu . Ponieważ był głęboki uraz ząb mógł obumrzeć dlatego ściemniał- a co za tym idzie wnętrze zęba rozłożyło się i zmieniło kolor. Teraz go nie boli ale w niedalekiej przyszłości pewna zmiana ropna. Bezwzględnie konieczna wizyta.

2.ząb jest ciemniejszy i bardziej wykruszony bo zaatakowała go próchnica , która u dzieci postępuje bardzo szybko. Jeśli w porę nie będzie opanowana(lapisowanie,ozonowanie, leczenie) to patrz punkt pierwszy.

Podsumowując nie ma co się zastanawiać tylko, bez względu na wiek dziecka zapisać się na wizytę. Koniecznie daj znać po co był.



doveinred bardzo fajnie już opisałaś co może się zdarzyć. W zależności od wieku dziecka możliwe jest przeleczenie takiego zęba kanałowo lub zostaje tylko wyjęcie jeśli korzenie są zresorbowane.

Pozdrawiam
Katarzyna Buss-Maleszka
 
Ostatnia edycja:
Do góry