reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Na co nalezy zwrócic uwagę wybierając porodówkę?

kate_p7

Moderatorka
Członek załogi
Dołączył(a)
16 Sierpień 2014
Postów
8 729
Pamiętam jak wybór "porodówki" spędzał mi sen z powiek. Wiem, że czasami po prostu nie mamy czasu:-p bo nasz "zaufany" szpital jest daleko a dzieciaczek się spieszy. Stąd moje pytanie w imieniu przyszłych mam na co należy zwrócić uwagę wybierając porodówkę?
O co chodzi ze stopniami referencyjności szpitali?
 
reklama
Przyznam, że długo myślałam nad odpowiedzią na Twoje pytanie. Bardzo chciałabym dać Wam receptę, w kilku punktach na wybór idealnego szpitala ale niestety to jest niemożliwe :)

Każdy z nas jest inny i dla każdego inne rzeczy będą ważne. Każdy ma swoją "listę życzeń" i to właśnie na podstawie takiej "listy życzeń" warto świadomie wybrać miejsce w którym przyjdzie na świat nasze dziecko. Ta "lista życzeń" może być doskonałym pretekstem do stworzenia planu porodu.

Plan porodu może być bardziej, lub mniej szczegółowy. Taki bardzo szczegółowy możecie znaleźć na stronie fundacji Rodzić po ludzku -> Link do: Co powinien zawierać Plan Porodu?

Warto już na początku drugiego trymestru zastanowić się i wspólnie z osobą, z którą planujemy rodzić (partnerem, mamą, przyjaciółką) stworzyć taki dokument. Jeśli w naszym planie porodu, opiszemy, że chcemy rodzić z partnerem, chcemy być aktywne podczas porodu, chcemy mieć możliwość zanurzenia się w wodzie w I fazie porodu, to będziemy szukać takiego szpitala, który takie warunki będzie nam mógł zagwarantować. Plan porodu określi nam czym powinnyśmy się kierować przy wyborze idealnej dla nas placówki.

Warto przeglądać strony internetowe szpitali oraz odwiedzać je i rozmawiać z personelem. Każda mama ma taką możliwość i może zgłosić się do recepcji w szpitalu z pytaniem o możliwość rozmowy z położną lub lekarzem. Takie spotkanie to też idealna okazja do omówienia planu porodu.

Najprawdopodobniej będzie tak, że trudno nam będzie znaleźć szpital idealnie odpowiadający naszym wyobrażeniom o porodzie. Jednak zarówno plan porodu jak i odwiedziny w kilku miejscach mogą nam zweryfikować opinie oraz pomóc świadomie podjąć decyzję. Czasami, w miejscu w którym zupełnie byśmy się tego nie spodziewały atmosfera okazuje się być niezwykle przyjazna i przekonująca, zaś miejsca na pozór idealne przerażają. Dlatego właśnie warto osobiście odwiedzić wytypowane miejsca.
Zachęcam również do poszukania w Waszej okolicy i rozważenia porodu w domu narodzin czy izbie porodowej.

Stopnie referencyjności oznaczają stopnie wyspecjalizowania danego szpitala lub oddziału. Im wyższy stopnień referencyjności, tym bardziej wyspecjalizowanej opieki będziemy się spodziewać. Mamy 3 stopnie referencyjności:
  • I stopień obejmuje opieką kobiety w ciąży fizjologicznej, niepowikłanej, w terminie porodu
  • II stopień obejmuje opieką kobiety w ciąży zagrożonej oraz wcześniaki i noworodki
  • III stopień referencyjności obejmuje opieką kobiety w ciąży o wysokim zagrożeniu oraz wcześniaki urodzone przed 31 tygodniem ciąży a także dzieci z wadami rozwojowymi

Obok stopni referencyjności ważną rzeczą jest to czy szpital w którym planujemy rodzić, jest szpitalem klinicznym, czyli takim, w którym uczą się studenci. Jeśli tak, należy liczyć się z tym, że mogą być oni zaangażowani w opiekę podczas naszego porodu. Uważam, że jest to duża zaleta, gdyż często studenci medycyny, położnictwa, pielęgniarstwa czy innych kierunków wykazują się dużym zaangażowaniem i są bardzo pomocni. Zawsze jest możliwość zrezygnowania z ich obecności - wystarczy przekazać taką prośbę personelowi.


Mam nadzieję, że moja odpowiedź pomoże Wam podjąć najlepszy możliwy wybór co do miejsca porodu. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, wątpliwości - piszcie. Fajnie by było rozwijać ten temat by posłużył on czytelniczkom w przyszłości.
 
Do góry