reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nacinanie krocza-opinie, relacje i pielegnacja

Witajcie mamusie,Kasiu:-D.
ja tez rodzilam w UK i nie mialam nacinanego krocza ale peklam i polozna zdecydowala zalozyc szwy, w prawdzie nie wiem czy powierzchniowe czy nie ale mysle ze wenatrz bo podobna ,tak mi maz mowila, zszywala warstawami i mialam podobno 4 szwy. Ogolnie czulam sie dobrze i po tych obowiazkowych 2-ch godzinach wstalam i poszlam pod prysznic:tak:
co do pozycji to najpierw kleczalam przodem do oparcia, ktore polozna podniosla ale potem bolaly mnie kolana i przyjelam pozycje najbardziej niepolecana czyli na plecach i nogi podtrzymywal mi maz z polozna:baffled:.
najlesza pozycja bo podobno naturalna, tak siostra pielegniarka mi powiedziala to stojaca albo taka jaka mialam na poczatku ale jest meczaca:sorry2:. Poza tym ja sie uwinelam ze wszystkim w ciagu 2-ch godzin wiec nawetr nie mialam znieczulenia tylko miejscowe przy szyciu:baffled: i wsumie to bylo dla mnie najgorsze bo musiala polozna ponakluwac co po prostu jak zobaczylam igle to juz bolalo gorzej niz porod:-D;-)
Ja porod ogolnie wspominam dobrze i nie bylo to dla mnie traumatyczne przezycie:tak: ale polog mialam dokladnie 6 tygodni:sorry2:,trudno sie mowi
 
reklama
Mnie przy pierwszym porodzie nacieli i nikt mnie nie pytał o zgodę. Fakt urodziło mi się łatwiej , ale goiło sie trudniej i siedzieć długo nie mogłam i chodzić też. Przy drugim nie nacinano, ale popękałam. Bolało bardziej, za to położna była mistrzynią w szyciu i jak mnie pocerowała to od pierwszej chwili nie czułam że mam szwy.Goiło się szybko i śladu nie mam 5 miesięcy po porodzie nawet blizny nie wyczuwam , a po pierwszym szyciu sa , chociąż mineło 2 lata.
 
Moja teściówka nie była nacinana, popękała strasznie, miesiąc prawie nie była w stanie chodzić, makabra... Moja mama za to pękła mało i zniosła dobrze... to bardzo indywidualna sprawa :tak:



Oczywiście że widać :tak: Ja byłam nacięta, ale nie rutynowo i bardzo delikatnie. Jak dziecko wychodzi to śluzówka krocza blednie, robi się całkiem biała - następnym etapem jest pękanie, i na tym etapie się nacina. U mnie dziecko miało dużą główkę - 36 cm - i mimo masażu krocza, różnych pozycji i starań położnej, nie było opcji żeby się urodziło bez pęknięcia (co potwierdza mąż, który obserwował;-)). Nacięcie też nacięciu nierówne, mnie nacięli naprawdę malutko i w sumie od razu po porodzie normalnie siedziałam. A dziecko jak wyszło było sine, starali się do ostatniej chwili ratować krocze. Po prostu nie zawsze się da...

Jeśli chodzi o pozycję to prawie do końca w przyklęko - kucu (nie wiem jak to nazwać, tak mi było po prostu wygodnie), potem już były różne wygibasy w pozycji półleżacej (tak w sumie to siedzisz ze zgiętymi nogami), trochę na boku (to już na polecenie lekarza, chodziło o to, żeby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, obrócenie w dobrą stronę itp). W sumie parcie to było ze 20 minut. Z czego ostatnie minuty to wygibasy :happy:
Wracajac do duzej glowki to moja niunia miala 35cm i mieszkam w Szkocji a tutaj jak wiadomo nie nacinaja ale musze przyznac mialam szwy i w sumie nie mialam problemu z trzymaniem moczy czy inne rewelacje po 2ch godzinach lezenia wstalam i poszlam pod prysznic i nic mnie nawet nie pieklo:tak:
 
Ja nie byłam nacinana, nic mi również nie pękło - zawdzieczam to polożnej, która masowała mnie oliwką. Dzieki temu od razu po porodzie mogłam chodzic bez bolu, własciwie to polog byl prawie bezbolesny:). Klucz to dobra położna.
 
A, i rodziłam w pozycji kucznej przy drabince (tylko na moment wyjścia dziecka lezałąm na łożku, ale bokiem).
 
Co zrobić, by uniknąć nacięcia krocza
1. W okresie ciąży wykonuj tzw. ćwiczenia służące wzmocnieniu mięśni pochwy i krocza.
- Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, napnij mięśnie krocza oraz odbytu i utrzymaj je tak przez 10 sekund.
- Powoli rozluźniaj mięśnie i przez chwilę odpoczywaj.
- Po czwartym miesiącu ciąży wykonuj to ćwiczenie, stojąc lub siedząc.
- Ćwiczenia wykonuj 25 razy w ciągu dnia, o różnych porach.
2. Masuj krocze, a potem naciągaj je palcem wskazującym i kciukiem, aż odczujesz lekkie pieczenie.
3. Wcieraj w okolice krocza naturalne olejki lub balsamy, np. migdałowy.
4. Regularnie ćwicz – poprawi to Twoją kondycję.
5. Poproś położną, żeby – jeśli tylko to jest możliwe – starała się ochronić krocze i uniknąć nacinania.
6. W czasie porodu przyjmij pozycję pionową lub kolankową.
 
Badania naukowe dowodzą, nie daje on żadnych korzyści, a wręcz jest szkodliwy.

Na dowód tego, obecna na konferencji Beverley Beech, przewodnicząca brytyjskiej Fundacji na rzecz Poprawy Usług Położniczych (AIMS), przytoczyła wyniki analiz, którymi objęto ponad 5 tys. kobiet w 6 krajach. Wskazują one, że nacięcie powoduje dodatkowe pęknięcia krocza w czasie porodu; nie zapobiega wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w przyszłości; nie chroni też bardziej główki dziecka przed urazami. Zabieg ten raczej spowalnia gojenie ran po porodzie i zwiększa ryzyko infekcji; kobiety, które go przeszły mają słabsze dno miednicy i później wznawiają współżycie płciowe, niż po naturalnym pęknięciu, co może pogarszać relacje z partnerem; są też bardziej narażone na depresję.

Według Justyny Dąbrowskiej, redaktor naczelnej miesięcznika "Dziecko", wiele kobiet, które przeżyło nacięcie krocza porównuje je do aktu przemocy, będącego źródłem okaleczenia fizycznego i psychicznego. Często jego konsekwencje utrzymują się wiele miesięcy, a nawet lat. "Jak wynika z badań, bardzo negatywne przeżycia w czasie porodu mogą utrudnić kobiecie wejście w rolę matki" - podkreśliła Dąbrowska. Można więc powiedzieć, że kampania przeciwko rutynowemu nacinaniu krocza jest też walką o to by jak najlepiej chronić związek kobiety i jej dziecko, dodała.
 
A ja słyszałam opinie,ze jest to dla dobra rodzacej,bo zdarzały sie pekniecia w rozne strony,np w strone odbytu...i co wtedy:szok::szok::szok:

ja też spotkałam się z taką opinią - powiedział mi to moj lekarz - sama nie wiem co myśleć. Ale u nas nacinanie to chyba norma
 
tak sie zastanawiam dlaczego niektore kobiety w Polsce ciąża tak otumania że daja wmowic sobie wszystko pod warunkiem ze to dla "drobra dziecka"... czy mieszkanki zachodniej Europy i lekarze ginekolodzy, położne które tam pracuja sa tak niedouczeni czy świadomie chca zaszkodzic dziecku i nie tna matki jak im pasuje, nie ładuja oxytocyny na wszelki wypadek, daja zzo, stwarzaja godne warunki porodu....
poród ma byc komfortowy na ile to mozliwe dla rodzacej a nie dla personelu
 
reklama
Przepraszam że sie wtrącę, ale gdyby to była prawda o tym wypadaniu narządów to wypadałyby one nagminnie sporej większości kobiet w krajach gdzie sie krocza nie nacina. Będąc w ciąży podczas konsultacji z jednym ginem, prosto w oczy oznajmiłam mu że jeżeli ignoruje wyniki badań naukowych to ja polecam naciąć sobie penisa ( oczywiście w fazie skurczu - bezboleśnie i czekac na dobroczynne skutki nacięcia w przyszłości) - facet zbaraniał. po chwili przyznał mi rację i schował głowę na dół. pozdrawiam stu234
 
Do góry