reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nadciśnienie tętnicze.

Dołączył(a)
21 Październik 2020
Postów
9
Hej 😊 czy są tu mamusie które przed ciążą chorowały na nad ciśnienie? Tak jak najkrócej postaram się. Choruje od kilku lat ale dzięki pewnym zabiegom przed ciążą miałam ciśnienie w normie, teraz jestem w 33tc i zauważyłam znaczny wzrost a mianowicie ok 140/95. Tabletek nie chce brać za bardzo bo nawet na ulotce jest napisane że w ciąży nie powinnam ich przyjmować, więc zaczęłam robić sobie herbatki ż glogu ale boję się że to nie wystarczy. Coś możecie poradzić?
 
reklama
Rozwiązanie
Dzień dobry :)
Jestem studentką III roku położnictwa piszę pracę licencjacką na temat nadciśnienia podczas ciąży. Jeśli jest tu jakaś mama bądź przyszła mama, z nadciśnieniem tętniczym w ciąży, która chciałaby się ze mną podzielić swoją historią oczywiście bez użycia danych osobowych byłabym bardzo wdzięczna. Jeśli nie to oczywiście nie ma problemu. Życzę wszystkim dużo zdrowia i pozdrawiam.
Cześć, u mnie nadciśnienie pojawiło się w ok. 32 tygodniu ciąży + spore obrzęki, nóg i dłoni, a z czasem nawet twarzy i skakało do ok. 155/100 , zażywałam dopegyt(3*2tab.), ale w 37tc skoczyło mi bardziej + białko w moczu i miałam indukcję, niestety skończyło się cc i 18. października urodziłam zdrową córeczkę. Po 3 dniach miałyśmy wyjść...
Koniecznie zacznij brać tabletki. Nie miałam nadciśnienia przed ciążą, a koło 29tc zaczęło rosnąć i już w 30 tygodniu trafiłam do szpitala. Urodziłam w 31. Ciśnienia już nie dało się opanować nawet dużymi ilościami leków mimo tego, że zaczęłam je brać od razu kiedy zauważyłam wzrost.
 
Hej 😊 czy są tu mamusie które przed ciążą chorowały na nad ciśnienie? Tak jak najkrócej postaram się. Choruje od kilku lat ale dzięki pewnym zabiegom przed ciążą miałam ciśnienie w normie, teraz jestem w 33tc i zauważyłam znaczny wzrost a mianowicie ok 140/95. Tabletek nie chce brać za bardzo bo nawet na ulotce jest napisane że w ciąży nie powinnam ich przyjmować, więc zaczęłam robić sobie herbatki ż glogu ale boję się że to nie wystarczy. Coś możecie poradzić?
Mi lekarka mówiła, że jak zmierzy się dwa razy ponad 140/90 w ciągu pół godziny, tj. po pierwszym złym pomiarze drugi też jest zły i ciśnienie nie spadło, to żeby jechać na IP. Ja przed ciążą nie miałam nadciśnienia, wręcz miałam niskie, ale w ciąży z miesiąca na miesiąc się podnosiło i w końcu trafiłam na IP z 165/100 i tak już zostałam w szpitalu. Poradź się lekarza, dopegyt bierze dużo kobiet w ciąży, w żaden sposób nie zagraża dziecku - to wysokie ciśnienie jest zagrożeniem i może sugerować różne problemy.
 
Hej 😊 czy są tu mamusie które przed ciążą chorowały na nad ciśnienie? Tak jak najkrócej postaram się. Choruje od kilku lat ale dzięki pewnym zabiegom przed ciążą miałam ciśnienie w normie, teraz jestem w 33tc i zauważyłam znaczny wzrost a mianowicie ok 140/95. Tabletek nie chce brać za bardzo bo nawet na ulotce jest napisane że w ciąży nie powinnam ich przyjmować, więc zaczęłam robić sobie herbatki ż glogu ale boję się że to nie wystarczy. Coś możecie poradzić?
Nadciśnienie w ciąży jest stanem zagrażającym Tobie i dziecku (stan przedrzucawkowy, rzucawka). Herbatki z głogu nic nie pomogą. Tu konieczna jest wizyta na Izbie Przyjęć, jeżeli wysokie ciśnienie się utrzymuje. Tak jak dziewczyny piszą leki trzeba wdrożyć jak najszybciej i monitorować przede wszystkim przepływy w łożysku.
 
Nadciśnienie w ciąży jest stanem zagrażającym Tobie i dziecku (stan przedrzucawkowy, rzucawka). Herbatki z głogu nic nie pomogą. Tu konieczna jest wizyta na Izbie Przyjęć, jeżeli wysokie ciśnienie się utrzymuje. Tak jak dziewczyny piszą leki trzeba wdrożyć jak najszybciej i monitorować przede wszystkim przepływy w łożysku.
Dokładnie. Ja już miałam nawet odwrócone przepływy i lekarze nie mieli wątpliwości o rozwiązaniu ciąży. W czasie cc ciśnienie skoczyło do horrendalnych wartości (ponad 220 na 170), dostałam ogromną ilość kroplówek a spadło do 140/90 dopiero w trzeciej dobie po cc.
 
Nie zastanawiaj się nawet i czym prędzej do lekarza , moja koleżanka ledwo uszła i jej dziecko , z dnia na dzień ja cięli dziecko miało nie przeżyć , 30 tc jakoś miała , na szczęście dzisiaj maja się dobrze ale swoje już przeżyli
 
Dziewczyny mają rację. Nie ma co tego lekceważyć. Ja miałam w 33 tc zespół HELLP i również ledwo uszlismy z życiem. Z tym że poza wysokim ciśnieniem miałam też zmiany wątrobowe niedokrwistość, białko w moczu, małoplytkowsc. Bardzo silny ból w okolicy mostka i duszności
 
reklama
reklama
A to nie jest tak, że tylko dopegyt na ciśnienie jest w ciąży ? Może autorka pisze o lekach które brała przed ciążą. A takim wypadku trzeba konsultować z lekarzem. Co do samego ciśnienia to oczywiście nie mozna zwlekac. Ja miałam 140/90 i w ten sam dzień skierowanie do szpitala.
 
Do góry